Den 13 juni går en stor bilsamling under klubban. Samlingen består av ett trettiotal bilar, från 1920-talet och framåt, som stått orörda sedan sextiotalet. I samlingen finns även ett tjugotal motorcyklar samt tusentals reservdelar.
Det har varit mycket hysch-hysch kring den hemliga ladan i Örebrotrakten som rymmer massor av gamla bilar, motorcyklar och delar. Nu avslöjar auktionsfirman att auktionen äger rum söndag den 13 juni i Hovsta norr om Örebro.
Den hittills okände samlaren, som nu gått bort, har tagit tillvara på fordon runt om i trakten sedan sextiotalet. Allt har samlats i en lada och nu har det alltså blivit dags att avslöja vad ladan innehåller.
Här finns allt från Cadillac Town Sedan 1928 och Ford 1932 till femtiotalets Saab 92 och Volvo PV444. Bland motorcyklarna märks en Indian och Harley både med och utan sidovagn.
Åtminstone två av bilarna kan härledas till Lindesberg. Av Bilkalendern 1957 framgår att bilen med registreringsnummer T9839 – en Ford 38 – ägdes av smidesmästare C W Granell, Snickargatan 3, Lindesberg.
– Bilen tillhörde min farfar och var den första bilen i mitt liv och som jag sedan fick köra när farfar slutade köra bil, minns Arne Granell. Jag vet inte hur den försvann ur familjen men jag har många gånger drömt om att få se den igen.
En Tatraplan 51 med nummer T20691 var registrerad på direktör S Mosesson, Box 146, Lindesberg. Redaktionen tar gärna emot mer information.
Alla fordonen i ladan finns att beskåda på auktionsfirmans hemsida
Se film om bilarna här
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.