Den 13 juni går en stor bilsamling under klubban. Samlingen består av ett trettiotal bilar, från 1920-talet och framåt, som stått orörda sedan sextiotalet. I samlingen finns även ett tjugotal motorcyklar samt tusentals reservdelar.
Det har varit mycket hysch-hysch kring den hemliga ladan i Örebrotrakten som rymmer massor av gamla bilar, motorcyklar och delar. Nu avslöjar auktionsfirman att auktionen äger rum söndag den 13 juni i Hovsta norr om Örebro.
Den hittills okände samlaren, som nu gått bort, har tagit tillvara på fordon runt om i trakten sedan sextiotalet. Allt har samlats i en lada och nu har det alltså blivit dags att avslöja vad ladan innehåller.
Här finns allt från Cadillac Town Sedan 1928 och Ford 1932 till femtiotalets Saab 92 och Volvo PV444. Bland motorcyklarna märks en Indian och Harley både med och utan sidovagn.
Åtminstone två av bilarna kan härledas till Lindesberg. Av Bilkalendern 1957 framgår att bilen med registreringsnummer T9839 – en Ford 38 – ägdes av smidesmästare C W Granell, Snickargatan 3, Lindesberg.
– Bilen tillhörde min farfar och var den första bilen i mitt liv och som jag sedan fick köra när farfar slutade köra bil, minns Arne Granell. Jag vet inte hur den försvann ur familjen men jag har många gånger drömt om att få se den igen.
En Tatraplan 51 med nummer T20691 var registrerad på direktör S Mosesson, Box 146, Lindesberg. Redaktionen tar gärna emot mer information.
Alla fordonen i ladan finns att beskåda på auktionsfirmans hemsida
Se film om bilarna här
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.