Den 13 juni går en stor bilsamling under klubban. Samlingen består av ett trettiotal bilar, från 1920-talet och framåt, som stått orörda sedan sextiotalet. I samlingen finns även ett tjugotal motorcyklar samt tusentals reservdelar.
Det har varit mycket hysch-hysch kring den hemliga ladan i Örebrotrakten som rymmer massor av gamla bilar, motorcyklar och delar. Nu avslöjar auktionsfirman att auktionen äger rum söndag den 13 juni i Hovsta norr om Örebro.
Den hittills okände samlaren, som nu gått bort, har tagit tillvara på fordon runt om i trakten sedan sextiotalet. Allt har samlats i en lada och nu har det alltså blivit dags att avslöja vad ladan innehåller.
Här finns allt från Cadillac Town Sedan 1928 och Ford 1932 till femtiotalets Saab 92 och Volvo PV444. Bland motorcyklarna märks en Indian och Harley både med och utan sidovagn.
Åtminstone två av bilarna kan härledas till Lindesberg. Av Bilkalendern 1957 framgår att bilen med registreringsnummer T9839 – en Ford 38 – ägdes av smidesmästare C W Granell, Snickargatan 3, Lindesberg.
– Bilen tillhörde min farfar och var den första bilen i mitt liv och som jag sedan fick köra när farfar slutade köra bil, minns Arne Granell. Jag vet inte hur den försvann ur familjen men jag har många gånger drömt om att få se den igen.
En Tatraplan 51 med nummer T20691 var registrerad på direktör S Mosesson, Box 146, Lindesberg. Redaktionen tar gärna emot mer information.
Alla fordonen i ladan finns att beskåda på auktionsfirmans hemsida
Se film om bilarna här
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.