Högre bötesbelopp verkar inte ha påverkat bilförarna i Lindesberg nämnvärt att använda bilbältet. Det framgår efter polisens intensifiering av trafikkontroller som pågått en tid nu. I förhållande till andra kommuner i Örebro län är vi fortfarande oerhört slarviga och drar oss gärna för att använda bältet. Mest slarvas det i centrum. Det är på de korta sträckorna man upptäcker slarvet, menar närpolisen.
-Det har alltid varit så – tyvärr. De tänker att de bara ska åka en kort sträcka och därför inte behöver något bilbälte. Det är vanligt förekommande bland bilisterna i Lindesberg, säger Pekka Kirsijärvi, trafikansvarig vid närpolisen.
Den första november 2002 höjdes bötesbeloppet för brott mot bälteslagen till det dubbla – 600 kronor. Trots det är Lindesbergarna fortfarande sämst i hela länet vad gäller bältesvanor.
Hastighetskontroller
Varje vecka genomför polisen flera trafikkontroller på 50/70-sträckor där man förutom bälteskontroll gör nykterhetskontroller samt hastighetskontroller. Senaste kontrollen var vid södra infarten till Lindesberg. Kontrollen, som gjordes av morgon- och kvällstrafiken i onsdags, resulterade i flera rapporteringar. På 70-sträckan stoppades fem trafikanter som alla höll runt 100 km/h. Två av dessa var yrkeschaufförer.
Under denna vecka samt kommande vecka fortsätter kontrollerna i Lindesberg med omnejd innan man fortsätter i Frövi och Fellingsbro-området under vecka 13.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.