Högre bötesbelopp verkar inte ha påverkat bilförarna i Lindesberg nämnvärt att använda bilbältet. Det framgår efter polisens intensifiering av trafikkontroller som pågått en tid nu. I förhållande till andra kommuner i Örebro län är vi fortfarande oerhört slarviga och drar oss gärna för att använda bältet. Mest slarvas det i centrum. Det är på de korta sträckorna man upptäcker slarvet, menar närpolisen.
-Det har alltid varit så – tyvärr. De tänker att de bara ska åka en kort sträcka och därför inte behöver något bilbälte. Det är vanligt förekommande bland bilisterna i Lindesberg, säger Pekka Kirsijärvi, trafikansvarig vid närpolisen.
Den första november 2002 höjdes bötesbeloppet för brott mot bälteslagen till det dubbla – 600 kronor. Trots det är Lindesbergarna fortfarande sämst i hela länet vad gäller bältesvanor.
Hastighetskontroller
Varje vecka genomför polisen flera trafikkontroller på 50/70-sträckor där man förutom bälteskontroll gör nykterhetskontroller samt hastighetskontroller. Senaste kontrollen var vid södra infarten till Lindesberg. Kontrollen, som gjordes av morgon- och kvällstrafiken i onsdags, resulterade i flera rapporteringar. På 70-sträckan stoppades fem trafikanter som alla höll runt 100 km/h. Två av dessa var yrkeschaufförer.
Under denna vecka samt kommande vecka fortsätter kontrollerna i Lindesberg med omnejd innan man fortsätter i Frövi och Fellingsbro-området under vecka 13.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.