UPPDATERAD Tack vare en privatperson, kunde polisen stoppa en misstänkt rattfyllerist tidigt på torsdagen. Vid provtagning konstaterades en mycket hög alkoholkoncentration i mannens blod.
– Det är ytterligare ett exempel på hur viktiga våra vardagsdetektiver, allmänheten, är i vårt arbete, kommenterar Stefan Dangardt, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Klockan 08.10 larmade en bilist på länsväg 249 att ett framförvarande fordon vinglade fram på vägen och höll ojämn hastighet. När larmet inkom befann sig den misstänkta rattfylleristen i höjd med Rya och åkte i riktning mot Vedevåg.
– Personen som tagit kontakt med oss, följer efter den här bilen som stannar till en stund i Vedevåg innan den är på rull igen, uppger Stefan Dangardt, polisen.
Dock tar den vingliga färden slut en kort stund senare. Klockan 08.38 rapporterar patrullen att bilen har stoppats och föraren, en man född -62, tagits med för kroppsbesiktning (provtagning).
– Det är ytterligare ett exempel på hur viktiga våra detektiver, allmänheten, är i vårt arbete. Ser man ett pågående brott, oavsett vad, så är det alltid väldigt uppskattat om man larmar oss genom att ringa 112, kommenterar Stefan Dangardt, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Uppdatering
Efter provtagning har polisen upprättat en anmälan om grovt rattfylleri, då man funnit att mannen haft 1,76 promille i blodet. Gränsen för grovt rattfylleri går vid 1 promille.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen