UPPDATERAD Tack vare en privatperson, kunde polisen stoppa en misstänkt rattfyllerist tidigt på torsdagen. Vid provtagning konstaterades en mycket hög alkoholkoncentration i mannens blod.
– Det är ytterligare ett exempel på hur viktiga våra vardagsdetektiver, allmänheten, är i vårt arbete, kommenterar Stefan Dangardt, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Klockan 08.10 larmade en bilist på länsväg 249 att ett framförvarande fordon vinglade fram på vägen och höll ojämn hastighet. När larmet inkom befann sig den misstänkta rattfylleristen i höjd med Rya och åkte i riktning mot Vedevåg.
– Personen som tagit kontakt med oss, följer efter den här bilen som stannar till en stund i Vedevåg innan den är på rull igen, uppger Stefan Dangardt, polisen.
Dock tar den vingliga färden slut en kort stund senare. Klockan 08.38 rapporterar patrullen att bilen har stoppats och föraren, en man född -62, tagits med för kroppsbesiktning (provtagning).
– Det är ytterligare ett exempel på hur viktiga våra detektiver, allmänheten, är i vårt arbete. Ser man ett pågående brott, oavsett vad, så är det alltid väldigt uppskattat om man larmar oss genom att ringa 112, kommenterar Stefan Dangardt, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Uppdatering
Efter provtagning har polisen upprättat en anmälan om grovt rattfylleri, då man funnit att mannen haft 1,76 promille i blodet. Gränsen för grovt rattfylleri går vid 1 promille.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.