Under denna vecka genomför polisen skärpta bälteskontroller över hela landet. Efter tre arbetsdagar plus den fjärde dagens förmiddagspass, konstaterade polisen i Lindesberg att bilisterna använder bältet mycket flitigt. Betyget blir så här långt mycket högt.-Ja, överlag ser det faktiskt riktigt bra ut och det gläder oss, säger trafikpolis Pekka Kirisjärvi.
Bilisterna i Lindesberg var för några år sedan bland de sämsta i landet på att använda bilbältet. NTFs undersökning visade att endast 6 av 10 använde bältet i Linde. Men efter skärpta insatser av polisen samt att bötesbeloppet fördubblades, började folket så sakteliga att förse sig med livlinan även vid kortare färder inom stadsgränsen. Vid nästa undersökning, ett år senare, visade det sig att Lindesbergs bilister gått från sämst till bäst. Nu var det plötsligt endast en bilist av tio som ansåg att bältet bara var kuriosa.
Nora bäst – ännu så länge
När polisen nu genomför en skärpt kontrollvecka, så innebär det att man dyker upp lite här och var i hela norra närpolisområdet. Trots detta har man hittills inte behövt skriva särskilt många böter. Knappt 20 bilister har tagits för slarv.
-Det är ju jättebra. Visserligen har vi inte varit i Lindesbergs centrum ännu, där vi normalt brukar ta flest som slarvar med bältet. Men vi kommer eventuellt dit också. Vi dyker upp lite här och där under ambulerande former, förklarar Pekka.
Allra bäst betyg får bilisterna i Nora så här långt. Där har man inte behövt skriva en enda bot – men veckan är inte slut ännu.
Fotnot: Beloppet för bältesslarv är 1500 kr. Vilket inte alla känner till, är att föraren kan få böta ännu mer om en passagerare under 15 år ej använder bältet. Beloppet är då 2500 kr. Det är förarens ansvar att passageraren tar på sig bältet.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.