Under denna vecka genomför polisen skärpta bälteskontroller över hela landet. Efter tre arbetsdagar plus den fjärde dagens förmiddagspass, konstaterade polisen i Lindesberg att bilisterna använder bältet mycket flitigt. Betyget blir så här långt mycket högt.-Ja, överlag ser det faktiskt riktigt bra ut och det gläder oss, säger trafikpolis Pekka Kirisjärvi.
Bilisterna i Lindesberg var för några år sedan bland de sämsta i landet på att använda bilbältet. NTFs undersökning visade att endast 6 av 10 använde bältet i Linde. Men efter skärpta insatser av polisen samt att bötesbeloppet fördubblades, började folket så sakteliga att förse sig med livlinan även vid kortare färder inom stadsgränsen. Vid nästa undersökning, ett år senare, visade det sig att Lindesbergs bilister gått från sämst till bäst. Nu var det plötsligt endast en bilist av tio som ansåg att bältet bara var kuriosa.
Nora bäst – ännu så länge
När polisen nu genomför en skärpt kontrollvecka, så innebär det att man dyker upp lite här och var i hela norra närpolisområdet. Trots detta har man hittills inte behövt skriva särskilt många böter. Knappt 20 bilister har tagits för slarv.
-Det är ju jättebra. Visserligen har vi inte varit i Lindesbergs centrum ännu, där vi normalt brukar ta flest som slarvar med bältet. Men vi kommer eventuellt dit också. Vi dyker upp lite här och där under ambulerande former, förklarar Pekka.
Allra bäst betyg får bilisterna i Nora så här långt. Där har man inte behövt skriva en enda bot – men veckan är inte slut ännu.
Fotnot: Beloppet för bältesslarv är 1500 kr. Vilket inte alla känner till, är att föraren kan få böta ännu mer om en passagerare under 15 år ej använder bältet. Beloppet är då 2500 kr. Det är förarens ansvar att passageraren tar på sig bältet.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!