Under denna vecka genomför polisen skärpta bälteskontroller över hela landet. Efter tre arbetsdagar plus den fjärde dagens förmiddagspass, konstaterade polisen i Lindesberg att bilisterna använder bältet mycket flitigt. Betyget blir så här långt mycket högt.-Ja, överlag ser det faktiskt riktigt bra ut och det gläder oss, säger trafikpolis Pekka Kirisjärvi.
Bilisterna i Lindesberg var för några år sedan bland de sämsta i landet på att använda bilbältet. NTFs undersökning visade att endast 6 av 10 använde bältet i Linde. Men efter skärpta insatser av polisen samt att bötesbeloppet fördubblades, började folket så sakteliga att förse sig med livlinan även vid kortare färder inom stadsgränsen. Vid nästa undersökning, ett år senare, visade det sig att Lindesbergs bilister gått från sämst till bäst. Nu var det plötsligt endast en bilist av tio som ansåg att bältet bara var kuriosa.
Nora bäst – ännu så länge
När polisen nu genomför en skärpt kontrollvecka, så innebär det att man dyker upp lite här och var i hela norra närpolisområdet. Trots detta har man hittills inte behövt skriva särskilt många böter. Knappt 20 bilister har tagits för slarv.
-Det är ju jättebra. Visserligen har vi inte varit i Lindesbergs centrum ännu, där vi normalt brukar ta flest som slarvar med bältet. Men vi kommer eventuellt dit också. Vi dyker upp lite här och där under ambulerande former, förklarar Pekka.
Allra bäst betyg får bilisterna i Nora så här långt. Där har man inte behövt skriva en enda bot – men veckan är inte slut ännu.
Fotnot: Beloppet för bältesslarv är 1500 kr. Vilket inte alla känner till, är att föraren kan få böta ännu mer om en passagerare under 15 år ej använder bältet. Beloppet är då 2500 kr. Det är förarens ansvar att passageraren tar på sig bältet.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.