Under denna vecka genomför polisen skärpta bälteskontroller över hela landet. Efter tre arbetsdagar plus den fjärde dagens förmiddagspass, konstaterade polisen i Lindesberg att bilisterna använder bältet mycket flitigt. Betyget blir så här långt mycket högt.-Ja, överlag ser det faktiskt riktigt bra ut och det gläder oss, säger trafikpolis Pekka Kirisjärvi.
Bilisterna i Lindesberg var för några år sedan bland de sämsta i landet på att använda bilbältet. NTFs undersökning visade att endast 6 av 10 använde bältet i Linde. Men efter skärpta insatser av polisen samt att bötesbeloppet fördubblades, började folket så sakteliga att förse sig med livlinan även vid kortare färder inom stadsgränsen. Vid nästa undersökning, ett år senare, visade det sig att Lindesbergs bilister gått från sämst till bäst. Nu var det plötsligt endast en bilist av tio som ansåg att bältet bara var kuriosa.
Nora bäst – ännu så länge
När polisen nu genomför en skärpt kontrollvecka, så innebär det att man dyker upp lite här och var i hela norra närpolisområdet. Trots detta har man hittills inte behövt skriva särskilt många böter. Knappt 20 bilister har tagits för slarv.
-Det är ju jättebra. Visserligen har vi inte varit i Lindesbergs centrum ännu, där vi normalt brukar ta flest som slarvar med bältet. Men vi kommer eventuellt dit också. Vi dyker upp lite här och där under ambulerande former, förklarar Pekka.
Allra bäst betyg får bilisterna i Nora så här långt. Där har man inte behövt skriva en enda bot – men veckan är inte slut ännu.
Fotnot: Beloppet för bältesslarv är 1500 kr. Vilket inte alla känner till, är att föraren kan få böta ännu mer om en passagerare under 15 år ej använder bältet. Beloppet är då 2500 kr. Det är förarens ansvar att passageraren tar på sig bältet.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.