Den 23 april ska Lindlöven fira 40 år, och biljetterna är redan på väg att sälja slut. Det kommer att bli ett storslaget firande med mat, artister och dans. En av artisterna är den välkände Björn Skifs som har en lång, strålande karriär bakom sig.
– Det ska bli kul att komma tillbaka till Lindesberg, säger Skifs till LindeNytt.
Lördagen den 23 april blir det milt beskrivet ett hejdundrande firande av Lindehov som fyller 40 år. Med på kvällens fullspäckade agenda hittar vi kändisen, skådespelaren och sångaren, Björn Skifs. Och hur kommer det sig att han bestämt sig för att ta en tripp till Lindesberg för att medverka vid kvällens festligheter?
– Jag är förvånad själv, skrattar Skifs.
– Nejdå, men Per Fritzell från galenskaparna bor ju i Lindesberg och han har med hockeyn att göra, har jag förstått. Själv har jag en föreställning nu på Göta Lejon där jag har med överraskningsgäster som är med och hittar på saker. Och vid ett tillfälle då så bjöd jag in två av galenskaparna, Per Fritzell och Claes Eriksson, som då gjorde min favoritsketch, berättar Skifs och fortsätter:
– Det här gjorde mig förstås otroligt glad, så när Per sedan ringer några veckor senare och frågar om jag har möjlighet att vara med vid det här tillfället, så självklart! Dels får jag en möjlighet att betala tillbaka hans insats, och så ska det bli kul att komma till Lindesberg!
Skifs berättar vidare att han faktiskt har besökt staden tidigare i sitt liv, men att det är så länge sedan nu att han glömt bort, vilket är en ännu större anledning att återkomma nu.
– Jag vet var det ligger i alla fall, men sedan så vet jag inte så mycket mer om Lindesberg, erkänner Skifs.
Under kvällen kommer gästerna kunna förvänta sig några härliga låtar framförda av Skifs som tillägger:
– Per är ju med den kvällen så det är ju möjligt att vi hittar på något, vi ska snacka och så får vi se vad som händer!
Biljetterna till Lindlövens Galakväll släpptes lagom till påskhelgen, men redan börjar det tryta på lagret.
– Ungefär 800 av 1000 biljetter har sålts, berättar Lindlövens ordförande Perry Liljesvan.
Biljetter finns att köpa hos Akademibokhandeln.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.