Den 23 april ska Lindlöven fira 40 år, och biljetterna är redan på väg att sälja slut. Det kommer att bli ett storslaget firande med mat, artister och dans. En av artisterna är den välkände Björn Skifs som har en lång, strålande karriär bakom sig.
– Det ska bli kul att komma tillbaka till Lindesberg, säger Skifs till LindeNytt.
Lördagen den 23 april blir det milt beskrivet ett hejdundrande firande av Lindehov som fyller 40 år. Med på kvällens fullspäckade agenda hittar vi kändisen, skådespelaren och sångaren, Björn Skifs. Och hur kommer det sig att han bestämt sig för att ta en tripp till Lindesberg för att medverka vid kvällens festligheter?
– Jag är förvånad själv, skrattar Skifs.
– Nejdå, men Per Fritzell från galenskaparna bor ju i Lindesberg och han har med hockeyn att göra, har jag förstått. Själv har jag en föreställning nu på Göta Lejon där jag har med överraskningsgäster som är med och hittar på saker. Och vid ett tillfälle då så bjöd jag in två av galenskaparna, Per Fritzell och Claes Eriksson, som då gjorde min favoritsketch, berättar Skifs och fortsätter:
– Det här gjorde mig förstås otroligt glad, så när Per sedan ringer några veckor senare och frågar om jag har möjlighet att vara med vid det här tillfället, så självklart! Dels får jag en möjlighet att betala tillbaka hans insats, och så ska det bli kul att komma till Lindesberg!
Skifs berättar vidare att han faktiskt har besökt staden tidigare i sitt liv, men att det är så länge sedan nu att han glömt bort, vilket är en ännu större anledning att återkomma nu.
– Jag vet var det ligger i alla fall, men sedan så vet jag inte så mycket mer om Lindesberg, erkänner Skifs.
Under kvällen kommer gästerna kunna förvänta sig några härliga låtar framförda av Skifs som tillägger:
– Per är ju med den kvällen så det är ju möjligt att vi hittar på något, vi ska snacka och så får vi se vad som händer!
Biljetterna till Lindlövens Galakväll släpptes lagom till påskhelgen, men redan börjar det tryta på lagret.
– Ungefär 800 av 1000 biljetter har sålts, berättar Lindlövens ordförande Perry Liljesvan.
Biljetter finns att köpa hos Akademibokhandeln.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.