Den 23 april ska Lindlöven fira 40 år, och biljetterna är redan på väg att sälja slut. Det kommer att bli ett storslaget firande med mat, artister och dans. En av artisterna är den välkände Björn Skifs som har en lång, strålande karriär bakom sig.
– Det ska bli kul att komma tillbaka till Lindesberg, säger Skifs till LindeNytt.
Lördagen den 23 april blir det milt beskrivet ett hejdundrande firande av Lindehov som fyller 40 år. Med på kvällens fullspäckade agenda hittar vi kändisen, skådespelaren och sångaren, Björn Skifs. Och hur kommer det sig att han bestämt sig för att ta en tripp till Lindesberg för att medverka vid kvällens festligheter?
– Jag är förvånad själv, skrattar Skifs.
– Nejdå, men Per Fritzell från galenskaparna bor ju i Lindesberg och han har med hockeyn att göra, har jag förstått. Själv har jag en föreställning nu på Göta Lejon där jag har med överraskningsgäster som är med och hittar på saker. Och vid ett tillfälle då så bjöd jag in två av galenskaparna, Per Fritzell och Claes Eriksson, som då gjorde min favoritsketch, berättar Skifs och fortsätter:
– Det här gjorde mig förstås otroligt glad, så när Per sedan ringer några veckor senare och frågar om jag har möjlighet att vara med vid det här tillfället, så självklart! Dels får jag en möjlighet att betala tillbaka hans insats, och så ska det bli kul att komma till Lindesberg!
Skifs berättar vidare att han faktiskt har besökt staden tidigare i sitt liv, men att det är så länge sedan nu att han glömt bort, vilket är en ännu större anledning att återkomma nu.
– Jag vet var det ligger i alla fall, men sedan så vet jag inte så mycket mer om Lindesberg, erkänner Skifs.
Under kvällen kommer gästerna kunna förvänta sig några härliga låtar framförda av Skifs som tillägger:
– Per är ju med den kvällen så det är ju möjligt att vi hittar på något, vi ska snacka och så får vi se vad som händer!
Biljetterna till Lindlövens Galakväll släpptes lagom till påskhelgen, men redan börjar det tryta på lagret.
– Ungefär 800 av 1000 biljetter har sålts, berättar Lindlövens ordförande Perry Liljesvan.
Biljetter finns att köpa hos Akademibokhandeln.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.