Den 23 april ska Lindlöven fira 40 år, och biljetterna är redan på väg att sälja slut. Det kommer att bli ett storslaget firande med mat, artister och dans. En av artisterna är den välkände Björn Skifs som har en lång, strålande karriär bakom sig.
– Det ska bli kul att komma tillbaka till Lindesberg, säger Skifs till LindeNytt.
Lördagen den 23 april blir det milt beskrivet ett hejdundrande firande av Lindehov som fyller 40 år. Med på kvällens fullspäckade agenda hittar vi kändisen, skådespelaren och sångaren, Björn Skifs. Och hur kommer det sig att han bestämt sig för att ta en tripp till Lindesberg för att medverka vid kvällens festligheter?
– Jag är förvånad själv, skrattar Skifs.
– Nejdå, men Per Fritzell från galenskaparna bor ju i Lindesberg och han har med hockeyn att göra, har jag förstått. Själv har jag en föreställning nu på Göta Lejon där jag har med överraskningsgäster som är med och hittar på saker. Och vid ett tillfälle då så bjöd jag in två av galenskaparna, Per Fritzell och Claes Eriksson, som då gjorde min favoritsketch, berättar Skifs och fortsätter:
– Det här gjorde mig förstås otroligt glad, så när Per sedan ringer några veckor senare och frågar om jag har möjlighet att vara med vid det här tillfället, så självklart! Dels får jag en möjlighet att betala tillbaka hans insats, och så ska det bli kul att komma till Lindesberg!
Skifs berättar vidare att han faktiskt har besökt staden tidigare i sitt liv, men att det är så länge sedan nu att han glömt bort, vilket är en ännu större anledning att återkomma nu.
– Jag vet var det ligger i alla fall, men sedan så vet jag inte så mycket mer om Lindesberg, erkänner Skifs.
Under kvällen kommer gästerna kunna förvänta sig några härliga låtar framförda av Skifs som tillägger:
– Per är ju med den kvällen så det är ju möjligt att vi hittar på något, vi ska snacka och så får vi se vad som händer!
Biljetterna till Lindlövens Galakväll släpptes lagom till påskhelgen, men redan börjar det tryta på lagret.
– Ungefär 800 av 1000 biljetter har sålts, berättar Lindlövens ordförande Perry Liljesvan.
Biljetter finns att köpa hos Akademibokhandeln.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.