Under tisdagen väckte åklagare åtal mot Billerud Skog & Industri Aktiebolag, gällande arbetsmiljöbrott genom grovt vållande till annans död. Detta efter att en anställd man avlidit av svavelväteförgiftning på bolagets anläggning den 30 april 2023. Åklagaren yrkar på en företagsbot på 17,4 miljoner kronor.
– Det höga beloppet beror på att det är ett allvarligt brott som ligger bakom företagsboten och på att brottet begåtts i ett företag med högt eget kapital, säger chefsåklagare Carl-Gunnar Fridolfsson.
Det var den 30 april 2023 som en man i 50-årsåldern avled av svavelväteförgiftning på Billeruds anläggning i Frövi. Efter mannens död har en lång utredning genomförts av åklagarmyndigheten, med chefsåklagare Carl-Gunnar Fridolfsson som förundersökningsledare. Under tisdagen väckte man åtal i ärendet, avseende arbetsmiljöbrott genom grovt vållande till annans död.
Arkivfoto: Camilla Lagerman
– Jag anser att den eller de som varit skyddsansvariga i företaget genom oaktsamhet har orsakat den anställdes död, då det funnits brister i fortlöpande uppföljning av tillämpningen av utfärdade instruktioner och i att ge de anställda den utbildning som behövts för att förebygga dödsfallet. Försummelsen har varit av allvarligt slag då svavelväte är en livsfarlig gas, säger chefsåklagare Carl-Gunnar Fridolfsson som varit förundersökningsledare.
Åklagaren yrkar på en företagsbot om 17,4 miljoner kronor.
– Det höga beloppet beror på att det är ett allvarligt brott som ligger bakom företagsboten och på att brottet begåtts i ett företag med högt eget kapital, säger Carl-Gunnar Fridolfsson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...
Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Till minne: Greger Nilsson
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.