Under tisdagen väckte åklagare åtal mot Billerud Skog & Industri Aktiebolag, gällande arbetsmiljöbrott genom grovt vållande till annans död. Detta efter att en anställd man avlidit av svavelväteförgiftning på bolagets anläggning den 30 april 2023. Åklagaren yrkar på en företagsbot på 17,4 miljoner kronor.
– Det höga beloppet beror på att det är ett allvarligt brott som ligger bakom företagsboten och på att brottet begåtts i ett företag med högt eget kapital, säger chefsåklagare Carl-Gunnar Fridolfsson.
Annons
Det var den 30 april 2023 som en man i 50-årsåldern avled av svavelväteförgiftning på Billeruds anläggning i Frövi. Efter mannens död har en lång utredning genomförts av åklagarmyndigheten, med chefsåklagare Carl-Gunnar Fridolfsson som förundersökningsledare. Under tisdagen väckte man åtal i ärendet, avseende arbetsmiljöbrott genom grovt vållande till annans död.
Arkivfoto: Camilla Lagerman
– Jag anser att den eller de som varit skyddsansvariga i företaget genom oaktsamhet har orsakat den anställdes död, då det funnits brister i fortlöpande uppföljning av tillämpningen av utfärdade instruktioner och i att ge de anställda den utbildning som behövts för att förebygga dödsfallet. Försummelsen har varit av allvarligt slag då svavelväte är en livsfarlig gas, säger chefsåklagare Carl-Gunnar Fridolfsson som varit förundersökningsledare.
Åklagaren yrkar på en företagsbot om 17,4 miljoner kronor.
– Det höga beloppet beror på att det är ett allvarligt brott som ligger bakom företagsboten och på att brottet begåtts i ett företag med högt eget kapital, säger Carl-Gunnar Fridolfsson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF ...
Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik ...
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...