Under tisdagen väckte åklagare åtal mot Billerud Skog & Industri Aktiebolag, gällande arbetsmiljöbrott genom grovt vållande till annans död. Detta efter att en anställd man avlidit av svavelväteförgiftning på bolagets anläggning den 30 april 2023. Åklagaren yrkar på en företagsbot på 17,4 miljoner kronor.
– Det höga beloppet beror på att det är ett allvarligt brott som ligger bakom företagsboten och på att brottet begåtts i ett företag med högt eget kapital, säger chefsåklagare Carl-Gunnar Fridolfsson.
Det var den 30 april 2023 som en man i 50-årsåldern avled av svavelväteförgiftning på Billeruds anläggning i Frövi. Efter mannens död har en lång utredning genomförts av åklagarmyndigheten, med chefsåklagare Carl-Gunnar Fridolfsson som förundersökningsledare. Under tisdagen väckte man åtal i ärendet, avseende arbetsmiljöbrott genom grovt vållande till annans död.
Arkivfoto: Camilla Lagerman
– Jag anser att den eller de som varit skyddsansvariga i företaget genom oaktsamhet har orsakat den anställdes död, då det funnits brister i fortlöpande uppföljning av tillämpningen av utfärdade instruktioner och i att ge de anställda den utbildning som behövts för att förebygga dödsfallet. Försummelsen har varit av allvarligt slag då svavelväte är en livsfarlig gas, säger chefsåklagare Carl-Gunnar Fridolfsson som varit förundersökningsledare.
Åklagaren yrkar på en företagsbot om 17,4 miljoner kronor.
– Det höga beloppet beror på att det är ett allvarligt brott som ligger bakom företagsboten och på att brottet begåtts i ett företag med högt eget kapital, säger Carl-Gunnar Fridolfsson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Birgitta och Arne Eriksson förtidsröstade på torsdagen. Foto: Jennie Einarsson
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
1 september 2026 klockan 08:45 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...