Igår kunde vi berätta att Bilprovningens fastighet har blivit såld. Den nye ägaren heter Herbert Bjurling och är småföretagare i Smedjebacken. Hans ambition är att flytta ner hit och starta en verkstad med inriktning på reparationer av husvagnar och släp.-Jag tror på Lindesberg och det verkar hända en hel del där just nu, därför känns det här som en bra affärsidé, förklarar nye ägaren Herbert Bjurling.
Lindesberg är dock inte helt främmande för den nye ägaren. Herbert har tidigare bedrivit bilhandel i sina hemtrakter och i samband med besiktningar var det i regel Lindesberg han for till.
-Då kom man ju naturligtvis i kontakt med Bilprovningens fastighet och såg dess potential. När den blev till salu var det självklart att slå till, förklarar han.
Dessförinnan hade Herbert hållit utkik efter andra fastigheter på industriområdet.
Halva lokalen hyrs ut
Nu återstår några månaders väntan, men så snart Bilprovningen har flyttat ut så kommer Herbert att skrida till verket. Går planerna också i lås, då kommer halva fastigheten utgöra verkstad där han tillsammans med två anställda kommer att arbeta, bland annat hans egen son.
-Går det som planerat, då kommer vi att flytta ner till Linde och driva verkstaden tillsammans. Och resterande yta i lokalen kommer vi att hyra ut, det rör sig om cirka 300 kvadratmeter, säger Herbert.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.