Igår kunde vi berätta att Bilprovningens fastighet har blivit såld. Den nye ägaren heter Herbert Bjurling och är småföretagare i Smedjebacken. Hans ambition är att flytta ner hit och starta en verkstad med inriktning på reparationer av husvagnar och släp.-Jag tror på Lindesberg och det verkar hända en hel del där just nu, därför känns det här som en bra affärsidé, förklarar nye ägaren Herbert Bjurling.
Lindesberg är dock inte helt främmande för den nye ägaren. Herbert har tidigare bedrivit bilhandel i sina hemtrakter och i samband med besiktningar var det i regel Lindesberg han for till.
-Då kom man ju naturligtvis i kontakt med Bilprovningens fastighet och såg dess potential. När den blev till salu var det självklart att slå till, förklarar han.
Dessförinnan hade Herbert hållit utkik efter andra fastigheter på industriområdet.
Halva lokalen hyrs ut
Nu återstår några månaders väntan, men så snart Bilprovningen har flyttat ut så kommer Herbert att skrida till verket. Går planerna också i lås, då kommer halva fastigheten utgöra verkstad där han tillsammans med två anställda kommer att arbeta, bland annat hans egen son.
-Går det som planerat, då kommer vi att flytta ner till Linde och driva verkstaden tillsammans. Och resterande yta i lokalen kommer vi att hyra ut, det rör sig om cirka 300 kvadratmeter, säger Herbert.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.