Igår kunde vi berätta att Bilprovningens fastighet har blivit såld. Den nye ägaren heter Herbert Bjurling och är småföretagare i Smedjebacken. Hans ambition är att flytta ner hit och starta en verkstad med inriktning på reparationer av husvagnar och släp.-Jag tror på Lindesberg och det verkar hända en hel del där just nu, därför känns det här som en bra affärsidé, förklarar nye ägaren Herbert Bjurling.
Lindesberg är dock inte helt främmande för den nye ägaren. Herbert har tidigare bedrivit bilhandel i sina hemtrakter och i samband med besiktningar var det i regel Lindesberg han for till.
-Då kom man ju naturligtvis i kontakt med Bilprovningens fastighet och såg dess potential. När den blev till salu var det självklart att slå till, förklarar han.
Dessförinnan hade Herbert hållit utkik efter andra fastigheter på industriområdet.
Halva lokalen hyrs ut
Nu återstår några månaders väntan, men så snart Bilprovningen har flyttat ut så kommer Herbert att skrida till verket. Går planerna också i lås, då kommer halva fastigheten utgöra verkstad där han tillsammans med två anställda kommer att arbeta, bland annat hans egen son.
-Går det som planerat, då kommer vi att flytta ner till Linde och driva verkstaden tillsammans. Och resterande yta i lokalen kommer vi att hyra ut, det rör sig om cirka 300 kvadratmeter, säger Herbert.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.