Att få sjunka ner i biografstolen och njuta av en bra film hör hösten och vintern till. Men inte i år. Inte i Lindesberg. Dessvärre har man inte kunnat lösa situationen med fortsatt filmvisning sedan Kulturcompagniets konkurs, vilket man hade hoppats på.
Hyreskontraktet på biografen ligger i händerna på personerna som drev Kulturcompagniet och de har inte visat sig samarbetsvilliga. Därför står biografen låst till dess att kontraktet löper ut vid årsskiftet.
Kulturchef Anders Brännström lät mycket hoppfull om att kunna lösa frågan för ett par veckor sedan, men har nu fått backa och ta sikte på filmvisning igen med start efter årsskiftet istället.
-Rent teoretiskt hade vi ju kunnat köra igång bion samma dag som vi fått tillgång till lokalen eftersom all utrustning finns kvar där. Men som läget är idag så ser det alltså ut som att vi får vänta tills kontraktet går ut för Sundelins, kommenterar Brännström.
Detta innebär att de mycket populära filmvisningarna, riktade till hela familjen, som brukar höra julen till uteblir.
-Ja, det är synd. Hösten och vintern är en bra tid att visa filmer på, säger Anders Brännström.
I väntan på att hyreskontraktet löper ut, så har kulturchefen fått i uppdrag av ekonomichef Lennart Jansson att ta fram ett underlag för omkostnaderna att driva bion vidare. Enligt Brännström torde det gå att komma fram till ett ”nollresultat” som i detta fall får ses som positivt.
-Vår ambition är ju inte att driva bion för att tjäna pengar, ett plus-minus-noll fungerar – bara bion finns kvar så är det bra, konstaterar han.
Fotnot: Att driva en biograf tillhör inte en kommuns kärnverksamhet varför en entreprenör, ideell förening eller privatperson som drev verksamheten torde vara den bästa lösningen.
Relaterad länk: Stöd till biografägare för lokalt publikarbete
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.