Att få sjunka ner i biografstolen och njuta av en bra film hör hösten och vintern till. Men inte i år. Inte i Lindesberg. Dessvärre har man inte kunnat lösa situationen med fortsatt filmvisning sedan Kulturcompagniets konkurs, vilket man hade hoppats på.
Hyreskontraktet på biografen ligger i händerna på personerna som drev Kulturcompagniet och de har inte visat sig samarbetsvilliga. Därför står biografen låst till dess att kontraktet löper ut vid årsskiftet.
Kulturchef Anders Brännström lät mycket hoppfull om att kunna lösa frågan för ett par veckor sedan, men har nu fått backa och ta sikte på filmvisning igen med start efter årsskiftet istället.
-Rent teoretiskt hade vi ju kunnat köra igång bion samma dag som vi fått tillgång till lokalen eftersom all utrustning finns kvar där. Men som läget är idag så ser det alltså ut som att vi får vänta tills kontraktet går ut för Sundelins, kommenterar Brännström.
Detta innebär att de mycket populära filmvisningarna, riktade till hela familjen, som brukar höra julen till uteblir.
-Ja, det är synd. Hösten och vintern är en bra tid att visa filmer på, säger Anders Brännström.
I väntan på att hyreskontraktet löper ut, så har kulturchefen fått i uppdrag av ekonomichef Lennart Jansson att ta fram ett underlag för omkostnaderna att driva bion vidare. Enligt Brännström torde det gå att komma fram till ett ”nollresultat” som i detta fall får ses som positivt.
-Vår ambition är ju inte att driva bion för att tjäna pengar, ett plus-minus-noll fungerar – bara bion finns kvar så är det bra, konstaterar han.
Fotnot: Att driva en biograf tillhör inte en kommuns kärnverksamhet varför en entreprenör, ideell förening eller privatperson som drev verksamheten torde vara den bästa lösningen.
Relaterad länk: Stöd till biografägare för lokalt publikarbete
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.