Att få sjunka ner i biografstolen och njuta av en bra film hör hösten och vintern till. Men inte i år. Inte i Lindesberg. Dessvärre har man inte kunnat lösa situationen med fortsatt filmvisning sedan Kulturcompagniets konkurs, vilket man hade hoppats på.
Hyreskontraktet på biografen ligger i händerna på personerna som drev Kulturcompagniet och de har inte visat sig samarbetsvilliga. Därför står biografen låst till dess att kontraktet löper ut vid årsskiftet.
Kulturchef Anders Brännström lät mycket hoppfull om att kunna lösa frågan för ett par veckor sedan, men har nu fått backa och ta sikte på filmvisning igen med start efter årsskiftet istället.
-Rent teoretiskt hade vi ju kunnat köra igång bion samma dag som vi fått tillgång till lokalen eftersom all utrustning finns kvar där. Men som läget är idag så ser det alltså ut som att vi får vänta tills kontraktet går ut för Sundelins, kommenterar Brännström.
Detta innebär att de mycket populära filmvisningarna, riktade till hela familjen, som brukar höra julen till uteblir.
-Ja, det är synd. Hösten och vintern är en bra tid att visa filmer på, säger Anders Brännström.
I väntan på att hyreskontraktet löper ut, så har kulturchefen fått i uppdrag av ekonomichef Lennart Jansson att ta fram ett underlag för omkostnaderna att driva bion vidare. Enligt Brännström torde det gå att komma fram till ett ”nollresultat” som i detta fall får ses som positivt.
-Vår ambition är ju inte att driva bion för att tjäna pengar, ett plus-minus-noll fungerar – bara bion finns kvar så är det bra, konstaterar han.
Fotnot: Att driva en biograf tillhör inte en kommuns kärnverksamhet varför en entreprenör, ideell förening eller privatperson som drev verksamheten torde vara den bästa lösningen.
Relaterad länk: Stöd till biografägare för lokalt publikarbete
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.