Nu lämnar en affär centrum pga ombyggnaden och konsekvenserna av den. Men affärsidkaren Kerstin Birath gör det inte utan att få sin sak prövad i rätten. Nu stämmer hon kommunen för utebliven ersättning, en summa på 700 000 kronor för förlorade inkomster under tiden då gatan var avstängd.
Klädaffären B-Young på Kristinavägen fick lida hårt under tiden för bygget på gatan. Förlusterna blev stora och ersättningen från kommunen blev noll. Nu orkar inte Kerstin Birath jobba vidare i samma tempo och väljer därför att flytta butiken till Gusselby där hon för nästan 20 år sedan startade sin affär. Men slaget om rätt till ersättning har hon inte gett upp ännu. Sammanlagt rör det sig om 700 000 kronor. –Jag kommer att stämma dom! Jag har lagt undan en summa pengar för att möta de ansvariga i rätten, och jag kommer att fullfölja det också. Jag tycker kommunen har gett mig ett så dåligt bemötande så det är inte sant, utbrister Kerstin.
Processen har hittills kostat henne mer än pengar. Just därför väljer hon nu att trappa ner. –Jag har inte ork att arbeta lika mycket längre, och det har jag känt av nu under den hektiska tiden som varit. Flera timmar om dagen har jag ägnat åt att jaga folk i telefon, sen har jag haft butiken samt nattarbete också. Fortsätter jag i samma tempo så vet jag att det går illa. Jag kommer att gå i väggen helt enkelt. Tack Lindesbergs kommun, säger hon ironiskt.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.