Nu lämnar en affär centrum pga ombyggnaden och konsekvenserna av den. Men affärsidkaren Kerstin Birath gör det inte utan att få sin sak prövad i rätten. Nu stämmer hon kommunen för utebliven ersättning, en summa på 700 000 kronor för förlorade inkomster under tiden då gatan var avstängd.
Klädaffären B-Young på Kristinavägen fick lida hårt under tiden för bygget på gatan. Förlusterna blev stora och ersättningen från kommunen blev noll. Nu orkar inte Kerstin Birath jobba vidare i samma tempo och väljer därför att flytta butiken till Gusselby där hon för nästan 20 år sedan startade sin affär. Men slaget om rätt till ersättning har hon inte gett upp ännu. Sammanlagt rör det sig om 700 000 kronor. –Jag kommer att stämma dom! Jag har lagt undan en summa pengar för att möta de ansvariga i rätten, och jag kommer att fullfölja det också. Jag tycker kommunen har gett mig ett så dåligt bemötande så det är inte sant, utbrister Kerstin.
Processen har hittills kostat henne mer än pengar. Just därför väljer hon nu att trappa ner. –Jag har inte ork att arbeta lika mycket längre, och det har jag känt av nu under den hektiska tiden som varit. Flera timmar om dagen har jag ägnat åt att jaga folk i telefon, sen har jag haft butiken samt nattarbete också. Fortsätter jag i samma tempo så vet jag att det går illa. Jag kommer att gå i väggen helt enkelt. Tack Lindesbergs kommun, säger hon ironiskt.
Fredag 6 juni firas nationaldagen med festligheter på flera håll i Lindesbergs kommun. Det blir en dag fylld med aktiviteter och högtidliga tal av flera intressanta personer som bland annat journalisten James Savage och radiojournalisten Martin Dyfverman.
På tisdagen var det dags för den högt efterlängtade Upplevelsevandringen för Brotorpsskolans elever. En lekfull och mångårig tradition som syftar till att göra en rolig upplevelse innan skolavslutningen, samtidigt som man enligt olika teman stimulerar barnens sinnen. LindeNytt blev inbjudna av klass 4B att följa med på dagens äventyr.
INSÄNDARE/DEBATT: Som de flesta nog har läst så vann oppositionens budget på tisdagens kommunstyrelse med en röst från vår nya politiska vilde. En vilde som märkligt nog varit med och tagit fram den budget hen sedan röstade ned, mycket märkligt kan tyckas. Men i politiken är det tydligen helt normalt.
Gångtunneln vid Resecentrum i centrala Lindesberg kommer att vara avstängd från och med fredag 13 juni fram till månadsslutet. Detta meddelar Lindesbergs kommun i ett utskick på måndagen.
Politikernas främsta uppgift är att tillvarata invånarnas intressen. Har detta infriats? Absolut inte enligt mig!
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa några bilder som jag har fotograferat under de senaste dagarna. Det har blivit en minst sagt blandad kompott.
Räddningstjänsten fick under tisdagskvällen rycka ut till en nödställd kossa som gått ner i vattnet strax nedanför Lindeskolan i Lindesberg, och fastnat i den leriga bottnen. Efter närmare 1,5 timmes hårt kämpande kunde kossan, något medtagen och frusen, komma upp på land igen.
För några dagar sedan så åkte jag och min vän ut på en rejäl fotorunda. Dagen startade redan vid klockan 03.30 och slutade först klockan 17.30. Det var väldigt fint väder under hela dagen och vi besökte flera av mina gamla platser där jag har tagit många fotografier genom åren.