Nu lämnar en affär centrum pga ombyggnaden och konsekvenserna av den. Men affärsidkaren Kerstin Birath gör det inte utan att få sin sak prövad i rätten. Nu stämmer hon kommunen för utebliven ersättning, en summa på 700 000 kronor för förlorade inkomster under tiden då gatan var avstängd.
Klädaffären B-Young på Kristinavägen fick lida hårt under tiden för bygget på gatan. Förlusterna blev stora och ersättningen från kommunen blev noll. Nu orkar inte Kerstin Birath jobba vidare i samma tempo och väljer därför att flytta butiken till Gusselby där hon för nästan 20 år sedan startade sin affär. Men slaget om rätt till ersättning har hon inte gett upp ännu. Sammanlagt rör det sig om 700 000 kronor. –Jag kommer att stämma dom! Jag har lagt undan en summa pengar för att möta de ansvariga i rätten, och jag kommer att fullfölja det också. Jag tycker kommunen har gett mig ett så dåligt bemötande så det är inte sant, utbrister Kerstin.
Processen har hittills kostat henne mer än pengar. Just därför väljer hon nu att trappa ner. –Jag har inte ork att arbeta lika mycket längre, och det har jag känt av nu under den hektiska tiden som varit. Flera timmar om dagen har jag ägnat åt att jaga folk i telefon, sen har jag haft butiken samt nattarbete också. Fortsätter jag i samma tempo så vet jag att det går illa. Jag kommer att gå i väggen helt enkelt. Tack Lindesbergs kommun, säger hon ironiskt.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.