På lördagskvällen finns det möjlighet att låta sig roas i ståuppkomikens värld. Den hyllade ståuppartisten Tomas Ahlbeck gästar Hillstreet, och uppvärmningen står Martin Krantz och ingen mindre än lokalkomikern Joakim Lindkvist.
Nio år spenderade Tomas Ahlbeck som pressekreterare på riksdagen och Handelsanställdas förbund, sedan fick han nog och blev ståuppkomiker.
– Han bytte bana helt, hoppade av det politiska och började köra Stand Up istället. Han har kört mycket med de större, som Betnér till exempel, berättar Christer Pilblad om Tomas.
– Han har varit mycket i London och jobbat där också, tillägger Joakim Lindkvist.
På lördag kommer Ahlbeck hit med sin show ”Så mycket bitter”, för att låta sin råa komik hagla över Lindesberg.
– Han är väldigt rättfram och rak, kompromisslös. Han kan nog tyckas rätt rå, men så länge det är bra och har en komisk poäng så, säger Pilblad.
Innan Ahlbeck kliver på runt 21-tiden värmer Martin Krantz och Joakim upp. Joakim bor i Lindesberg och provade på Stand Up redan år 2000. Med ett längre uppehåll, till år 2009, har han sedan dess kört på. Han har nu varit runt lite överallt i Sverige och uppträtt.
– Om det går bra kan vi tänka oss att fortsätta med Stand Up-kvällar. Vi hoppas att folk kommer hit och ska trivas, säger Christer.
Från och med klockan 20.00 är det insläpp på lördag.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.