På lördagskvällen finns det möjlighet att låta sig roas i ståuppkomikens värld. Den hyllade ståuppartisten Tomas Ahlbeck gästar Hillstreet, och uppvärmningen står Martin Krantz och ingen mindre än lokalkomikern Joakim Lindkvist.
Nio år spenderade Tomas Ahlbeck som pressekreterare på riksdagen och Handelsanställdas förbund, sedan fick han nog och blev ståuppkomiker.
– Han bytte bana helt, hoppade av det politiska och började köra Stand Up istället. Han har kört mycket med de större, som Betnér till exempel, berättar Christer Pilblad om Tomas.
– Han har varit mycket i London och jobbat där också, tillägger Joakim Lindkvist.
På lördag kommer Ahlbeck hit med sin show ”Så mycket bitter”, för att låta sin råa komik hagla över Lindesberg.
– Han är väldigt rättfram och rak, kompromisslös. Han kan nog tyckas rätt rå, men så länge det är bra och har en komisk poäng så, säger Pilblad.
Innan Ahlbeck kliver på runt 21-tiden värmer Martin Krantz och Joakim upp. Joakim bor i Lindesberg och provade på Stand Up redan år 2000. Med ett längre uppehåll, till år 2009, har han sedan dess kört på. Han har nu varit runt lite överallt i Sverige och uppträtt.
– Om det går bra kan vi tänka oss att fortsätta med Stand Up-kvällar. Vi hoppas att folk kommer hit och ska trivas, säger Christer.
Från och med klockan 20.00 är det insläpp på lördag.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.