Lindlöven jagar fortfarande den första trepoängaren. Men den som trodde att Löven hade gett upp trodde fel.-Killarna är fruktansvärt revanschsugna och det är absolut inget fel på motivationen. Nu kör vi på, säger tränare Nisse Björk.
Fyra matcher utan vinst. Och mötet med Örebro blev ett kapitel för sig när ”storebror” levererade 11 mål mot noll. Men allt det där har man redan lagt bakom sig, menar Björk.
-Det finns absolut ingen anledning att älta i det som har varit. Vi ser bara framåt, säger han.
Lindesbergs hockeyfans har tidigare varit väldigt bortskämda med att laget inlett säsongerna som en raket. Björk anser dock att det finns anledning att se på dagens situation ur ett annat perspektiv.
-En stark inledning – men en svacka längre fram istället. Så har det varit tidigare. Då är det ju bättre att svackan kommer direkt, som nu har skett, så att vi kan lira starkt resten av säsongen.
Lika senast – vinst nu?
På söndag spelar Lindlöven hemmamatch igen och tar då emot gästande Munkfors. I upptakten till seriepremiären möttes dessa två lag i en träningsturnering. Matchen slutade 4-4 den gången.
-Även om vi hittills bara mött seriens topplag, så finns ingen anledning att slappna av mot Munkfors. Det kommer att bli tufft här också, men vi har det mest taggade laget, kommenterar Björk.
Matchen startar kl 18:00 på söndag.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.