Lindlöven jagar fortfarande den första trepoängaren. Men den som trodde att Löven hade gett upp trodde fel.-Killarna är fruktansvärt revanschsugna och det är absolut inget fel på motivationen. Nu kör vi på, säger tränare Nisse Björk.
Fyra matcher utan vinst. Och mötet med Örebro blev ett kapitel för sig när ”storebror” levererade 11 mål mot noll. Men allt det där har man redan lagt bakom sig, menar Björk.
-Det finns absolut ingen anledning att älta i det som har varit. Vi ser bara framåt, säger han.
Lindesbergs hockeyfans har tidigare varit väldigt bortskämda med att laget inlett säsongerna som en raket. Björk anser dock att det finns anledning att se på dagens situation ur ett annat perspektiv.
-En stark inledning – men en svacka längre fram istället. Så har det varit tidigare. Då är det ju bättre att svackan kommer direkt, som nu har skett, så att vi kan lira starkt resten av säsongen.
Lika senast – vinst nu?
På söndag spelar Lindlöven hemmamatch igen och tar då emot gästande Munkfors. I upptakten till seriepremiären möttes dessa två lag i en träningsturnering. Matchen slutade 4-4 den gången.
-Även om vi hittills bara mött seriens topplag, så finns ingen anledning att slappna av mot Munkfors. Det kommer att bli tufft här också, men vi har det mest taggade laget, kommenterar Björk.
Matchen startar kl 18:00 på söndag.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.