Lindlöven jagar fortfarande den första trepoängaren. Men den som trodde att Löven hade gett upp trodde fel.-Killarna är fruktansvärt revanschsugna och det är absolut inget fel på motivationen. Nu kör vi på, säger tränare Nisse Björk.
Fyra matcher utan vinst. Och mötet med Örebro blev ett kapitel för sig när ”storebror” levererade 11 mål mot noll. Men allt det där har man redan lagt bakom sig, menar Björk.
-Det finns absolut ingen anledning att älta i det som har varit. Vi ser bara framåt, säger han.
Lindesbergs hockeyfans har tidigare varit väldigt bortskämda med att laget inlett säsongerna som en raket. Björk anser dock att det finns anledning att se på dagens situation ur ett annat perspektiv.
-En stark inledning – men en svacka längre fram istället. Så har det varit tidigare. Då är det ju bättre att svackan kommer direkt, som nu har skett, så att vi kan lira starkt resten av säsongen.
Lika senast – vinst nu?
På söndag spelar Lindlöven hemmamatch igen och tar då emot gästande Munkfors. I upptakten till seriepremiären möttes dessa två lag i en träningsturnering. Matchen slutade 4-4 den gången.
-Även om vi hittills bara mött seriens topplag, så finns ingen anledning att slappna av mot Munkfors. Det kommer att bli tufft här också, men vi har det mest taggade laget, kommenterar Björk.
Matchen startar kl 18:00 på söndag.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.