Guro, Thomas och Anna bjöd på en glädjefylld föreställning. Foto: Camilla Lagerman
Björkhagas elever bjöds in till interaktiv kabaré
Tisdagens undervisning på Björkhagaskolan bjöd på en hel del underhållning, då lågstadiets elever fick besök av den kringresande nöjestrion Kabaré va mé. Det blev en interaktiv föreställning där inte bara de musikaliska artisterna uppträdde, utan alla elever fick också va mé.
Inledningen var väldigt försiktig och lågmäld, då barnen fick öva på att sjunga så svagt de kunde, något de lyckades väldigt bra med, för nästan det enda som hördes var ventilationens svaga susande. För att i nästa sekund ta i från tårna och sjunga så starkt att taket nästan lyfte på skolans nybyggda gymnastiksal.
Den musikaliska trion bestående av Anna, Guro och Thomas (och ett gästspel av karaktären Sura Sebbe) spelade sedan på sina instrument samtidigt som de sjöng om både sina och elevernas intressen, något som mynnade ut i sånger om att leka ute, gunga och att spela Fortnite.
Sura Sebbe gjorde ett gästspel till barnens stora glädje. Foto: Camilla Lagerman
Mitt i all sång, dans och underhållning fanns även en allvarligare underton som handlade om att låta människor vara som de är, och att man som vän kan få sina kompisar att växa genom att helt enkelt låta dem vara sig själv. Dessutom fick de en lektion i hur man muntrar upp en ledsen vän, med hjälp av grimaser. Barnen var inte sena på att hänga med i det bitvis höga tempot, och flera av eleverna tjöt av skratt under föreställningen.
Eleverna verkade mycket nöjda med sitt val. Foto: Camilla Lagerman
När LindeNytt hälsade på var det årskurs tre som tittade på föreställningen, och det var just efter önskemål från dessa elever som skolan bestämde sig att välkomna kabaréns trio. Att döma av responsen var både elever och lärare mycket nöjda över sitt val.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Sanningen bakom!
INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda ...
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.
Man död i svåra olyckan på R50
Den allvarliga trafikolyckan, strax utanför Lindesberg, fick dödlig utgång. Detta bekräftades av polisen tidigt på torsdagen.