Guro, Thomas och Anna bjöd på en glädjefylld föreställning. Foto: Camilla Lagerman
Björkhagas elever bjöds in till interaktiv kabaré
Tisdagens undervisning på Björkhagaskolan bjöd på en hel del underhållning, då lågstadiets elever fick besök av den kringresande nöjestrion Kabaré va mé. Det blev en interaktiv föreställning där inte bara de musikaliska artisterna uppträdde, utan alla elever fick också va mé.
Inledningen var väldigt försiktig och lågmäld, då barnen fick öva på att sjunga så svagt de kunde, något de lyckades väldigt bra med, för nästan det enda som hördes var ventilationens svaga susande. För att i nästa sekund ta i från tårna och sjunga så starkt att taket nästan lyfte på skolans nybyggda gymnastiksal.
Den musikaliska trion bestående av Anna, Guro och Thomas (och ett gästspel av karaktären Sura Sebbe) spelade sedan på sina instrument samtidigt som de sjöng om både sina och elevernas intressen, något som mynnade ut i sånger om att leka ute, gunga och att spela Fortnite.
Sura Sebbe gjorde ett gästspel till barnens stora glädje. Foto: Camilla Lagerman
Mitt i all sång, dans och underhållning fanns även en allvarligare underton som handlade om att låta människor vara som de är, och att man som vän kan få sina kompisar att växa genom att helt enkelt låta dem vara sig själv. Dessutom fick de en lektion i hur man muntrar upp en ledsen vän, med hjälp av grimaser. Barnen var inte sena på att hänga med i det bitvis höga tempot, och flera av eleverna tjöt av skratt under föreställningen.
Eleverna verkade mycket nöjda med sitt val. Foto: Camilla Lagerman
När LindeNytt hälsade på var det årskurs tre som tittade på föreställningen, och det var just efter önskemål från dessa elever som skolan bestämde sig att välkomna kabaréns trio. Att döma av responsen var både elever och lärare mycket nöjda över sitt val.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Besökare och utställare kom från när och fjärran för att uppleva SHRA:s stora motorfest - Vårmönstringen. Foto: Jennie Einarsson
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Flera fordon i brand i centrala Lindesberg
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden ...
Lista: Här firas Valborg
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser d...