Guro, Thomas och Anna bjöd på en glädjefylld föreställning. Foto: Camilla Lagerman
Björkhagas elever bjöds in till interaktiv kabaré
Tisdagens undervisning på Björkhagaskolan bjöd på en hel del underhållning, då lågstadiets elever fick besök av den kringresande nöjestrion Kabaré va mé. Det blev en interaktiv föreställning där inte bara de musikaliska artisterna uppträdde, utan alla elever fick också va mé.
Inledningen var väldigt försiktig och lågmäld, då barnen fick öva på att sjunga så svagt de kunde, något de lyckades väldigt bra med, för nästan det enda som hördes var ventilationens svaga susande. För att i nästa sekund ta i från tårna och sjunga så starkt att taket nästan lyfte på skolans nybyggda gymnastiksal.
Den musikaliska trion bestående av Anna, Guro och Thomas (och ett gästspel av karaktären Sura Sebbe) spelade sedan på sina instrument samtidigt som de sjöng om både sina och elevernas intressen, något som mynnade ut i sånger om att leka ute, gunga och att spela Fortnite.
Sura Sebbe gjorde ett gästspel till barnens stora glädje. Foto: Camilla Lagerman
Mitt i all sång, dans och underhållning fanns även en allvarligare underton som handlade om att låta människor vara som de är, och att man som vän kan få sina kompisar att växa genom att helt enkelt låta dem vara sig själv. Dessutom fick de en lektion i hur man muntrar upp en ledsen vän, med hjälp av grimaser. Barnen var inte sena på att hänga med i det bitvis höga tempot, och flera av eleverna tjöt av skratt under föreställningen.
Eleverna verkade mycket nöjda med sitt val. Foto: Camilla Lagerman
När LindeNytt hälsade på var det årskurs tre som tittade på föreställningen, och det var just efter önskemål från dessa elever som skolan bestämde sig att välkomna kabaréns trio. Att döma av responsen var både elever och lärare mycket nöjda över sitt val.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
2025 års kulturstipendium gick till riksspeleman Anna Johansson. Foto: Manskören Harmoni
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pride behövs – också i Lindesberg
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot...
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FotoFredag: Skogens guld och fågelspan
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill ...