Guro, Thomas och Anna bjöd på en glädjefylld föreställning. Foto: Camilla Lagerman
Björkhagas elever bjöds in till interaktiv kabaré
Tisdagens undervisning på Björkhagaskolan bjöd på en hel del underhållning, då lågstadiets elever fick besök av den kringresande nöjestrion Kabaré va mé. Det blev en interaktiv föreställning där inte bara de musikaliska artisterna uppträdde, utan alla elever fick också va mé.
Inledningen var väldigt försiktig och lågmäld, då barnen fick öva på att sjunga så svagt de kunde, något de lyckades väldigt bra med, för nästan det enda som hördes var ventilationens svaga susande. För att i nästa sekund ta i från tårna och sjunga så starkt att taket nästan lyfte på skolans nybyggda gymnastiksal.
Den musikaliska trion bestående av Anna, Guro och Thomas (och ett gästspel av karaktären Sura Sebbe) spelade sedan på sina instrument samtidigt som de sjöng om både sina och elevernas intressen, något som mynnade ut i sånger om att leka ute, gunga och att spela Fortnite.
Sura Sebbe gjorde ett gästspel till barnens stora glädje. Foto: Camilla Lagerman
Mitt i all sång, dans och underhållning fanns även en allvarligare underton som handlade om att låta människor vara som de är, och att man som vän kan få sina kompisar att växa genom att helt enkelt låta dem vara sig själv. Dessutom fick de en lektion i hur man muntrar upp en ledsen vän, med hjälp av grimaser. Barnen var inte sena på att hänga med i det bitvis höga tempot, och flera av eleverna tjöt av skratt under föreställningen.
Eleverna verkade mycket nöjda med sitt val. Foto: Camilla Lagerman
När LindeNytt hälsade på var det årskurs tre som tittade på föreställningen, och det var just efter önskemål från dessa elever som skolan bestämde sig att välkomna kabaréns trio. Att döma av responsen var både elever och lärare mycket nöjda över sitt val.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
Balkongbrand var snabbt under kontroll
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift...