Om cirka en vecka kommer skogen att fällas för att ge väg åt den nya industrivägen och tillika dragracebanan. Exploateringen av norra industriområdet har nu verkligen satt fart på försäljningen av lediga tomter. Två är redan sålda – och två är tingade.
Precis som i fallet Lindesby, så har Björn Carlson på Linde Exploatering AB lyckats mycket bra i sin ambition att ”sälja” kommunala tomter, i detta fall på industriområdet. Totalt fyra kontrakt har skickats ut till spekulanter under våren och två har redan skrivit under.
-Det här kommer att ta ännu mer fart när vi väl kommer igång med vägen, det är jag övertygad om, säger Björn.
Som tidigare blivit känt, har bilfirman ÖBAB Bil fullföljt sina planer om en etablering i Lindesberg. Firman var först ut att köpa en av de lediga tomterna. Nu har även byggfirman Byggform Vedevåg AB skrivit kontrakt med Lindesbergs kommun. Firman har köpt tomten mittemot SHRAs klubblokal.
-Våra planer just nu är att använda marken för lagerhållning och en plats att ställa maskiner på. Eventuellt kanske det blir ett mindre personalutrymme också, men huvudkontoret kommer även fortsättningsvis ligga i Vedevåg, förklarar Byggforms VD Per Berglund.
I takt med att det nya industriområdet, Norra triangeln kallad, exploateras kommer Björn Carlson ha nya tomter att sälja.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.