Om cirka en vecka kommer skogen att fällas för att ge väg åt den nya industrivägen och tillika dragracebanan. Exploateringen av norra industriområdet har nu verkligen satt fart på försäljningen av lediga tomter. Två är redan sålda – och två är tingade.
Precis som i fallet Lindesby, så har Björn Carlson på Linde Exploatering AB lyckats mycket bra i sin ambition att ”sälja” kommunala tomter, i detta fall på industriområdet. Totalt fyra kontrakt har skickats ut till spekulanter under våren och två har redan skrivit under.
-Det här kommer att ta ännu mer fart när vi väl kommer igång med vägen, det är jag övertygad om, säger Björn.
Som tidigare blivit känt, har bilfirman ÖBAB Bil fullföljt sina planer om en etablering i Lindesberg. Firman var först ut att köpa en av de lediga tomterna. Nu har även byggfirman Byggform Vedevåg AB skrivit kontrakt med Lindesbergs kommun. Firman har köpt tomten mittemot SHRAs klubblokal.
-Våra planer just nu är att använda marken för lagerhållning och en plats att ställa maskiner på. Eventuellt kanske det blir ett mindre personalutrymme också, men huvudkontoret kommer även fortsättningsvis ligga i Vedevåg, förklarar Byggforms VD Per Berglund.
I takt med att det nya industriområdet, Norra triangeln kallad, exploateras kommer Björn Carlson ha nya tomter att sälja.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.