Bjuder in samtliga partier till förhandlingsbordet – med undantag för SD
Efter att samtliga 17 distrikt i Lindesbergs kommun har blivit räknade, står det nu klart att valet resulterat i en omfördelning av mandaten i kommunfullmäktige. Socialdemokraterna står visserligen kvar som det största partiet i Lindesbergs kommun – men tappar ett mandat. Samtidigt står det klart att S samarbetsparti C tappar två mandat. Inte ens genom fortsatt stöd från V når man majoritet. Det innebär att man nu sätter sig vid förhandlingsbordet med övriga partier – men markerar att SD inte finns med på radarbilden.
– Där drar vi en gräns, vi delar inte deras människosyn helt enkelt, säger Bengt Storbacka (S).
Samtidigt som Socialdemokraterna och Centern backar, går Moderaterna, Sverigedemokraterna och LPo framåt och vinner ett mandat vardera. (Se mandatfördelning i slutet av artikeln)
– Jag är lite besviken på att vi förlorar ytterligare ett mandat självklart, vi hade väl hoppats på tvärtom. Å andra sidan kan man säga att vi har bromsat tappet jämfört med förra mandatperioden då vi backade betydligt mer, konstaterar kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka (S).
Det största rösttappet gör Socialdemokraterna främst i distrikten på landsbygden. I Fellingsbro Västra backar man 7,6%, i Frövi Västra 7,2% och i Guldsmedshyttan 6,3%.
– Ja, vi tappar på landsbygden precis som Centern. Jag tror det bland annat handlar om frågorna kring dieselpriserna och att det har spridit sig en tanke om att det är stad och land med olika villkor, och där behöver vi bli ännu bättre. Sedan tror jag självklart lasarettsfrågan har påverkat också samt vår kamp med regionen när det gäller att få till en bättre kollektivtrafik, menar Bengt Storbacka.
Just nu pågår förhandlingarna mellan de olika partierna för att få till en ledning av Lindesbergs kommun. Bengt förklarar att man är öppen för att samarbeta med samtliga partier med ett undantag för Sverigedemokraterna.
– Där drar vi en gräns, vi delar inte deras människosyn helt enkelt, förklarar han.
Förhoppningen finns om att man ska kunna presentera en lösning under början av nästa vecka.
– Vi försöker få till en bra ledning av Lindesbergs kommun, det är inte helt enkelt men vi kämpar på och samtalar med andra partier, avslutar Bengt.
Grafik från Valmyndigheten när samtliga 17 valdistrikt är räknade.Så här fördelas mandaten efter valet. Grafik: Valmyndigheten
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Rotarys president Marie Selander tillsammans med Staffan Blixt. Foto: Camilla Lagerman
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
- ...
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med nä...
Beslutet: Sandströms säljs
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga ...
Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-må...