I början av januari påbörjade Bergslagens Kommunalteknik, BKT, röjning av sly och träd som skymde sikten vid Lindesjöns norra sida. Strosande på grönområdet vid Lindeskolan skulle kunna se vattenspegeln klart och tydligt, löd BKTs motto. Nu har man gått lös även på den södra sidan – i samma stil – enligt samma motto.
Stadsträdgårdsmästare, Arne Tschentscher, meddelar idag att BKT har lyckats lyfta fram sjön riktigt ordentligt så att den syns bra för såväl bilister som fotgängare och cyklister på väg in till staden söderifrån. Jämfört med hur utsikten var tidigare så är skillnaden markant, visar BKT med bilder tagna före och efter.
Södra infarten är en pärla värd att ta vara på. Att det är först nu som man gör slag i saken hänger ihop med att marken tidigare var privatägd. Sedan kommunen förvärvade fastigheten Sörlunda för ett par år sedan, så fick man plötsligt lite mer svängrum för gallring och röjning.
BKT är nöjda med resultatet av arbetet, men poängterar att man vill avvakta fram till våren innan man eventuellt fortsätter.
-Det återstår lite justeringar, men vi avvakta tills löven har kommit för att se vad som måste göras, säger Arne Tschentscher som nu hoppas att BKT får fortsatt förtroende och uppdraget att bevara den vackra vyn in mot Lindesberg så att det inte växer igen på nytt om ett par år.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.