I början av januari påbörjade Bergslagens Kommunalteknik, BKT, röjning av sly och träd som skymde sikten vid Lindesjöns norra sida. Strosande på grönområdet vid Lindeskolan skulle kunna se vattenspegeln klart och tydligt, löd BKTs motto. Nu har man gått lös även på den södra sidan – i samma stil – enligt samma motto.
Stadsträdgårdsmästare, Arne Tschentscher, meddelar idag att BKT har lyckats lyfta fram sjön riktigt ordentligt så att den syns bra för såväl bilister som fotgängare och cyklister på väg in till staden söderifrån. Jämfört med hur utsikten var tidigare så är skillnaden markant, visar BKT med bilder tagna före och efter.
Södra infarten är en pärla värd att ta vara på. Att det är först nu som man gör slag i saken hänger ihop med att marken tidigare var privatägd. Sedan kommunen förvärvade fastigheten Sörlunda för ett par år sedan, så fick man plötsligt lite mer svängrum för gallring och röjning.
BKT är nöjda med resultatet av arbetet, men poängterar att man vill avvakta fram till våren innan man eventuellt fortsätter.
-Det återstår lite justeringar, men vi avvakta tills löven har kommit för att se vad som måste göras, säger Arne Tschentscher som nu hoppas att BKT får fortsatt förtroende och uppdraget att bevara den vackra vyn in mot Lindesberg så att det inte växer igen på nytt om ett par år.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.