Besparingar genom att låta gatubelysningen vara släckt under sommaren, visade sig inte vara en särskilt bra besparingsåtgärd med facit i hand. Många privatpersoner har upprörts över att totalt mörker råder och även polisen har haft synpunkter på åtgärden.-Direktionen har blivit informerad om detta och vi skall hålla möte under måndagen för att troligtvis senast tisdag kväll (tisdag 28 juli) tända gatubelysningen igen, berättar Karl-Arne Löthgren, ordförande för BKT-direktionen.
Karl-Arne Löthgren menar att följderna av nedsläckningen har blivit mycket negativa. Inte nog med att många invånare, framförallt kvinnor, känner sig rädda att gå ut på kvällen, så har också antalet skadegörelser och fall av vandalism ökat. Dessutom har det försvårat polisens arbete och ökat riskerna för olyckor mellan personbil och fotgängare.
-Även om inte allt har polisanmälts, så vittnar många om att många fler skadegörelser inträffat i de centrala delarna av Lindesberg i sommar. Vi måste naturligtvis agera utifrån de uppgifter vi fått och därför råder ingen tvekan om att vi måste tända belysningen igen snarast möjligt. Det här handlar ju trots allt om folks säkerhet, det kan man inte blunda för, säger Karl-Arne.
BKT kommer dock fortfarande göra så gott man förmår, att spara pengar genom att minska antalet timmar som belysningen är tänd.
-Det finns ju ingen anledning att låta belysningen vara tänd under morgontimmarna, det vill säga när det ljusnat igen. Det är endast under kvällens och nattens mörka timmar som vi tänder belysningen, avslutar han.
Fotnot: Enligt tidigare beslut skulle gatubelysningen tändas igen först i mitten av augusti. Åtgärden innebar en besparing på cirka 125 000 kronor.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.