Under flera års tid har växtligheten vid Lindesjöns norra ände fått friheten att växa sig tätare och tätare. Nu har det nått den grad då vattenspegeln nästan är omöjlig att se längre under våren och sommaren. Men nu har BKT agerat, och målet är att sjön åter ska vara synlig från Lindeskolans grönområde.
Med ett stadigt grepp om motorsågen visar Christer Bernström från BKT vem som bestämmer. Sly och mindre träd faller som – ursäkta uttrycket – furor i hans framfart. Meter för meter arbetar Christer sig fram och resultatet han lämnar efter sig blir också riktigt tjusigt. Cirka 400 meter av strandkanten kommer nu att röjas upp innan sågen får vila, förklarar arbetsledare Kalle Andersson på BKT.
-Det har ju blivit ett populärt promenadstråk här sedan förlängningen av Strandpromenaden gjordes klar, så det är synd om all denna sly ska få skymma den fina utsikten här. Målet är att vattenspegeln ska vara fullt synlig igen, säger Christer.
Förutom röjningsarbetet så har man fått städa upp efter höstens översvämning samt mindre skötsamma festivalbesökare sedan sommarens Augustibuller.
Kalle Andersson berättar att man bland annat har plockat upp ett större antal flytblock som drivit i land vid skolan.
-Folk lägger väl blocken alldeles för nära vattnet så när det blir högt vatten så driver de iväg på det här sättet, förklarar Kalle.
Christer Bernström tillägger också att mycket skräp kan spåras tillbaka till sommarens musikfestival på Loppholmarna.
-Det blir ju lätt så att folk kastar ut skräp i vassruggarna och i sjön, och det kanske inte syns just då men på vintern så kommer allt fram och det ser ganska illa ut, säger han.
Christer berättar vidare att han plockade ihop cirka 15 sopsäckar med burkar, flaskor och dylikt under arbetets första dag, som var i tisdags.
Arbetet med Lindesjöns norra strand förväntas vara avklarat under torsdagen. Sedan får invånarna hålla tummarna för att politikerna tar beslut om fortsatt röjning, eller muddring, i norra delarna som idag har ett enormt omfång vass som breder sig allt längre ut i sjön och omöjliggör såväl bryggor som bad nedanför Lindesby.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.