Under flera års tid har växtligheten vid Lindesjöns norra ände fått friheten att växa sig tätare och tätare. Nu har det nått den grad då vattenspegeln nästan är omöjlig att se längre under våren och sommaren. Men nu har BKT agerat, och målet är att sjön åter ska vara synlig från Lindeskolans grönområde.
Med ett stadigt grepp om motorsågen visar Christer Bernström från BKT vem som bestämmer. Sly och mindre träd faller som – ursäkta uttrycket – furor i hans framfart. Meter för meter arbetar Christer sig fram och resultatet han lämnar efter sig blir också riktigt tjusigt. Cirka 400 meter av strandkanten kommer nu att röjas upp innan sågen får vila, förklarar arbetsledare Kalle Andersson på BKT.
-Det har ju blivit ett populärt promenadstråk här sedan förlängningen av Strandpromenaden gjordes klar, så det är synd om all denna sly ska få skymma den fina utsikten här. Målet är att vattenspegeln ska vara fullt synlig igen, säger Christer.
Förutom röjningsarbetet så har man fått städa upp efter höstens översvämning samt mindre skötsamma festivalbesökare sedan sommarens Augustibuller.
Kalle Andersson berättar att man bland annat har plockat upp ett större antal flytblock som drivit i land vid skolan.
-Folk lägger väl blocken alldeles för nära vattnet så när det blir högt vatten så driver de iväg på det här sättet, förklarar Kalle.
Christer Bernström tillägger också att mycket skräp kan spåras tillbaka till sommarens musikfestival på Loppholmarna.
-Det blir ju lätt så att folk kastar ut skräp i vassruggarna och i sjön, och det kanske inte syns just då men på vintern så kommer allt fram och det ser ganska illa ut, säger han.
Christer berättar vidare att han plockade ihop cirka 15 sopsäckar med burkar, flaskor och dylikt under arbetets första dag, som var i tisdags.
Arbetet med Lindesjöns norra strand förväntas vara avklarat under torsdagen. Sedan får invånarna hålla tummarna för att politikerna tar beslut om fortsatt röjning, eller muddring, i norra delarna som idag har ett enormt omfång vass som breder sig allt längre ut i sjön och omöjliggör såväl bryggor som bad nedanför Lindesby.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.