Under flera års tid har växtligheten vid Lindesjöns norra ände fått friheten att växa sig tätare och tätare. Nu har det nått den grad då vattenspegeln nästan är omöjlig att se längre under våren och sommaren. Men nu har BKT agerat, och målet är att sjön åter ska vara synlig från Lindeskolans grönområde.
Med ett stadigt grepp om motorsågen visar Christer Bernström från BKT vem som bestämmer. Sly och mindre träd faller som – ursäkta uttrycket – furor i hans framfart. Meter för meter arbetar Christer sig fram och resultatet han lämnar efter sig blir också riktigt tjusigt. Cirka 400 meter av strandkanten kommer nu att röjas upp innan sågen får vila, förklarar arbetsledare Kalle Andersson på BKT.
-Det har ju blivit ett populärt promenadstråk här sedan förlängningen av Strandpromenaden gjordes klar, så det är synd om all denna sly ska få skymma den fina utsikten här. Målet är att vattenspegeln ska vara fullt synlig igen, säger Christer.
Förutom röjningsarbetet så har man fått städa upp efter höstens översvämning samt mindre skötsamma festivalbesökare sedan sommarens Augustibuller.
Kalle Andersson berättar att man bland annat har plockat upp ett större antal flytblock som drivit i land vid skolan.
-Folk lägger väl blocken alldeles för nära vattnet så när det blir högt vatten så driver de iväg på det här sättet, förklarar Kalle.
Christer Bernström tillägger också att mycket skräp kan spåras tillbaka till sommarens musikfestival på Loppholmarna.
-Det blir ju lätt så att folk kastar ut skräp i vassruggarna och i sjön, och det kanske inte syns just då men på vintern så kommer allt fram och det ser ganska illa ut, säger han.
Christer berättar vidare att han plockade ihop cirka 15 sopsäckar med burkar, flaskor och dylikt under arbetets första dag, som var i tisdags.
Arbetet med Lindesjöns norra strand förväntas vara avklarat under torsdagen. Sedan får invånarna hålla tummarna för att politikerna tar beslut om fortsatt röjning, eller muddring, i norra delarna som idag har ett enormt omfång vass som breder sig allt längre ut i sjön och omöjliggör såväl bryggor som bad nedanför Lindesby.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.