Under flera års tid har växtligheten vid Lindesjöns norra ände fått friheten att växa sig tätare och tätare. Nu har det nått den grad då vattenspegeln nästan är omöjlig att se längre under våren och sommaren. Men nu har BKT agerat, och målet är att sjön åter ska vara synlig från Lindeskolans grönområde.
Med ett stadigt grepp om motorsågen visar Christer Bernström från BKT vem som bestämmer. Sly och mindre träd faller som – ursäkta uttrycket – furor i hans framfart. Meter för meter arbetar Christer sig fram och resultatet han lämnar efter sig blir också riktigt tjusigt. Cirka 400 meter av strandkanten kommer nu att röjas upp innan sågen får vila, förklarar arbetsledare Kalle Andersson på BKT.
-Det har ju blivit ett populärt promenadstråk här sedan förlängningen av Strandpromenaden gjordes klar, så det är synd om all denna sly ska få skymma den fina utsikten här. Målet är att vattenspegeln ska vara fullt synlig igen, säger Christer.
Förutom röjningsarbetet så har man fått städa upp efter höstens översvämning samt mindre skötsamma festivalbesökare sedan sommarens Augustibuller.
Kalle Andersson berättar att man bland annat har plockat upp ett större antal flytblock som drivit i land vid skolan.
-Folk lägger väl blocken alldeles för nära vattnet så när det blir högt vatten så driver de iväg på det här sättet, förklarar Kalle.
Christer Bernström tillägger också att mycket skräp kan spåras tillbaka till sommarens musikfestival på Loppholmarna.
-Det blir ju lätt så att folk kastar ut skräp i vassruggarna och i sjön, och det kanske inte syns just då men på vintern så kommer allt fram och det ser ganska illa ut, säger han.
Christer berättar vidare att han plockade ihop cirka 15 sopsäckar med burkar, flaskor och dylikt under arbetets första dag, som var i tisdags.
Arbetet med Lindesjöns norra strand förväntas vara avklarat under torsdagen. Sedan får invånarna hålla tummarna för att politikerna tar beslut om fortsatt röjning, eller muddring, i norra delarna som idag har ett enormt omfång vass som breder sig allt längre ut i sjön och omöjliggör såväl bryggor som bad nedanför Lindesby.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?