Under flera års tid har växtligheten vid Lindesjöns norra ände fått friheten att växa sig tätare och tätare. Nu har det nått den grad då vattenspegeln nästan är omöjlig att se längre under våren och sommaren. Men nu har BKT agerat, och målet är att sjön åter ska vara synlig från Lindeskolans grönområde.
Med ett stadigt grepp om motorsågen visar Christer Bernström från BKT vem som bestämmer. Sly och mindre träd faller som – ursäkta uttrycket – furor i hans framfart. Meter för meter arbetar Christer sig fram och resultatet han lämnar efter sig blir också riktigt tjusigt. Cirka 400 meter av strandkanten kommer nu att röjas upp innan sågen får vila, förklarar arbetsledare Kalle Andersson på BKT.
-Det har ju blivit ett populärt promenadstråk här sedan förlängningen av Strandpromenaden gjordes klar, så det är synd om all denna sly ska få skymma den fina utsikten här. Målet är att vattenspegeln ska vara fullt synlig igen, säger Christer.
Förutom röjningsarbetet så har man fått städa upp efter höstens översvämning samt mindre skötsamma festivalbesökare sedan sommarens Augustibuller.
Kalle Andersson berättar att man bland annat har plockat upp ett större antal flytblock som drivit i land vid skolan.
-Folk lägger väl blocken alldeles för nära vattnet så när det blir högt vatten så driver de iväg på det här sättet, förklarar Kalle.
Christer Bernström tillägger också att mycket skräp kan spåras tillbaka till sommarens musikfestival på Loppholmarna.
-Det blir ju lätt så att folk kastar ut skräp i vassruggarna och i sjön, och det kanske inte syns just då men på vintern så kommer allt fram och det ser ganska illa ut, säger han.
Christer berättar vidare att han plockade ihop cirka 15 sopsäckar med burkar, flaskor och dylikt under arbetets första dag, som var i tisdags.
Arbetet med Lindesjöns norra strand förväntas vara avklarat under torsdagen. Sedan får invånarna hålla tummarna för att politikerna tar beslut om fortsatt röjning, eller muddring, i norra delarna som idag har ett enormt omfång vass som breder sig allt längre ut i sjön och omöjliggör såväl bryggor som bad nedanför Lindesby.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.