Fornaboda Travbana – Sveriges grönaste travbana – byter färg för en dag och målas upp i blått och gult dagen till ära. På onsdagen arrangeras nämligen nationaldagsfirande för hela familjen vid sidan av de travtävlingar som är spikade denna dag.
Nationaldagen firas traditionellt i Lindesberg med start klockan 18:00 i Oscarsparken, där man bjuder på musik och sång, tal, välkomstceremoni för nya svenska medborgare och lite annat smått och gått (se länk nedan). Men redan långt innan festligheterna i parken drar igång, firar man nationaldagen med pompa och ståt på Fornaboda Travbana.
Travet informerar idag att man bakat ihop ett gediget familjeprogram som drar igång redan klockan 10:00 på förmiddagen. Medan de vuxna grubblar över ”säkra” spikar i travprogrammet, erbjuds barnen aktiviteter som hoppborg, ponnyridning och ansiktsmålning. De något äldre ungdomarna får möjlighet att träffa representanter från föreningarna Lif Lindesberg och Lindlövens IF. Dessutom får man prova att sätta handbollsstraffar.
-Med detta vill vi i samarbete med några lokala föreningar skapa en rolig dag för både stora och små, säger man på travet.
För mer info, besök www.lindetrav.se
Nationaldagsfirandet i Lindesberg med omnejd
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.