Hur skriver man egentligen en deckare? Kan man skriva med osynlig skrift?
Under höstlovsveckan är det deckartema på Lindesbergs Stadsbibliotek.
På måndagen var det deckarskola för barn mellan 9-12 år, och på tisdagsförmiddagen kunde man lära sig att bli detektiv.
På måndagseftermiddagen gästades biblioteket av deckarförfattaren Elsie Petrén, som har skrivit en rad deckare både för barn och ungdomar.
Ni kanske känner igen berättelserna om Kommissarie Tax, eller böckerna om Zäta?
Tre unga författaraspiranter hade sökt sig dit för att få ta del av hennes hemliga knep för att skriva en riktigt bra deckare.
Elsie berättar bland annat att man kan bli författare när som helst i livet, själv började hon inte skriva förrän efter hon fyllt 40, och nu har hon skrivit böcker i 22 år.
– Det roligaste med att skriva just deckare är att man får hitta på ett mysterium, det måste alla deckarhistorier ha, berättar hon för barnen som alla lyssnar spänt.
Ofta är mysterierna ett brott, det kan vara kidnappning, inbrott eller förfalskningar. Sen måste man ju lösa brottet, och det är ju minst lika roligt! fortsätter hon.
Barnen får lära sig att rita upp en tankekarta, för att lättare kunna komma på en handling till sin berättelse som de senare börjar skriva.
Som de sanna författarna de är avslöjar de inte sin handling, men Lovisa viskar att hon har skrivit om en detektivkanin, och Axel säger att hans berättelse handlar om pengar.
På tisdagsförmiddagen var det sedan dags för detektivskola, dit ett tiotal barn kom för att utveckla sina detektivkunskaper.
Där fick de lära sig att skriva med osynlig skrift, som är väldigt viktigt när man ska lämna hemliga meddelanden, lösa kluringar, öva prickskytte med en gummisnoddspistol, skriva och lösa chiffer, rita fantombild av en misstänkt brottsling, och såklart ta fingeravtryck.
Det fnissas ljudligt kring bordet när de osynliga meddelandena ska skrivas. Med hjälp av citronsaft och en tops skriver och ritar de sina hemliga lappar, sen får de hjälp att stryka pappret med ett strykjärn, och vips – så syns skriften!
Vid stationen för chifferlösning är det några som kliar sig i huvudet ett tag innan någon plötsligt knäcker koden.
Det skrivs flitigt på det hemliga kodspråket, vissa skriver bara sina namn, och andra skriver hela meningar.
Stolta som tuppar visar de sen upp sina alster för LindeNytts reporter.
Om några år finns det en stor möjlighet att Sveriges nästa stora deckarförfattare eller superdetektiv kommer från Lindesberg.
Kom ihåg var ni läste det först!
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.