Hur skriver man egentligen en deckare? Kan man skriva med osynlig skrift?
Under höstlovsveckan är det deckartema på Lindesbergs Stadsbibliotek.
På måndagen var det deckarskola för barn mellan 9-12 år, och på tisdagsförmiddagen kunde man lära sig att bli detektiv.
På måndagseftermiddagen gästades biblioteket av deckarförfattaren Elsie Petrén, som har skrivit en rad deckare både för barn och ungdomar.
Ni kanske känner igen berättelserna om Kommissarie Tax, eller böckerna om Zäta?
Tre unga författaraspiranter hade sökt sig dit för att få ta del av hennes hemliga knep för att skriva en riktigt bra deckare.
Elsie berättar bland annat att man kan bli författare när som helst i livet, själv började hon inte skriva förrän efter hon fyllt 40, och nu har hon skrivit böcker i 22 år.
– Det roligaste med att skriva just deckare är att man får hitta på ett mysterium, det måste alla deckarhistorier ha, berättar hon för barnen som alla lyssnar spänt.
Ofta är mysterierna ett brott, det kan vara kidnappning, inbrott eller förfalskningar. Sen måste man ju lösa brottet, och det är ju minst lika roligt! fortsätter hon.
Barnen får lära sig att rita upp en tankekarta, för att lättare kunna komma på en handling till sin berättelse som de senare börjar skriva.
Som de sanna författarna de är avslöjar de inte sin handling, men Lovisa viskar att hon har skrivit om en detektivkanin, och Axel säger att hans berättelse handlar om pengar.
På tisdagsförmiddagen var det sedan dags för detektivskola, dit ett tiotal barn kom för att utveckla sina detektivkunskaper.
Där fick de lära sig att skriva med osynlig skrift, som är väldigt viktigt när man ska lämna hemliga meddelanden, lösa kluringar, öva prickskytte med en gummisnoddspistol, skriva och lösa chiffer, rita fantombild av en misstänkt brottsling, och såklart ta fingeravtryck.
Det fnissas ljudligt kring bordet när de osynliga meddelandena ska skrivas. Med hjälp av citronsaft och en tops skriver och ritar de sina hemliga lappar, sen får de hjälp att stryka pappret med ett strykjärn, och vips – så syns skriften!
Vid stationen för chifferlösning är det några som kliar sig i huvudet ett tag innan någon plötsligt knäcker koden.
Det skrivs flitigt på det hemliga kodspråket, vissa skriver bara sina namn, och andra skriver hela meningar.
Stolta som tuppar visar de sen upp sina alster för LindeNytts reporter.
Om några år finns det en stor möjlighet att Sveriges nästa stora deckarförfattare eller superdetektiv kommer från Lindesberg.
Kom ihåg var ni läste det först!
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.