Hur skriver man egentligen en deckare? Kan man skriva med osynlig skrift?
Under höstlovsveckan är det deckartema på Lindesbergs Stadsbibliotek.
På måndagen var det deckarskola för barn mellan 9-12 år, och på tisdagsförmiddagen kunde man lära sig att bli detektiv.
På måndagseftermiddagen gästades biblioteket av deckarförfattaren Elsie Petrén, som har skrivit en rad deckare både för barn och ungdomar.
Ni kanske känner igen berättelserna om Kommissarie Tax, eller böckerna om Zäta?
Tre unga författaraspiranter hade sökt sig dit för att få ta del av hennes hemliga knep för att skriva en riktigt bra deckare.
Elsie berättar bland annat att man kan bli författare när som helst i livet, själv började hon inte skriva förrän efter hon fyllt 40, och nu har hon skrivit böcker i 22 år.
– Det roligaste med att skriva just deckare är att man får hitta på ett mysterium, det måste alla deckarhistorier ha, berättar hon för barnen som alla lyssnar spänt.
Ofta är mysterierna ett brott, det kan vara kidnappning, inbrott eller förfalskningar. Sen måste man ju lösa brottet, och det är ju minst lika roligt! fortsätter hon.
Barnen får lära sig att rita upp en tankekarta, för att lättare kunna komma på en handling till sin berättelse som de senare börjar skriva.
Som de sanna författarna de är avslöjar de inte sin handling, men Lovisa viskar att hon har skrivit om en detektivkanin, och Axel säger att hans berättelse handlar om pengar.
På tisdagsförmiddagen var det sedan dags för detektivskola, dit ett tiotal barn kom för att utveckla sina detektivkunskaper.
Där fick de lära sig att skriva med osynlig skrift, som är väldigt viktigt när man ska lämna hemliga meddelanden, lösa kluringar, öva prickskytte med en gummisnoddspistol, skriva och lösa chiffer, rita fantombild av en misstänkt brottsling, och såklart ta fingeravtryck.
Det fnissas ljudligt kring bordet när de osynliga meddelandena ska skrivas. Med hjälp av citronsaft och en tops skriver och ritar de sina hemliga lappar, sen får de hjälp att stryka pappret med ett strykjärn, och vips – så syns skriften!
Vid stationen för chifferlösning är det några som kliar sig i huvudet ett tag innan någon plötsligt knäcker koden.
Det skrivs flitigt på det hemliga kodspråket, vissa skriver bara sina namn, och andra skriver hela meningar.
Stolta som tuppar visar de sen upp sina alster för LindeNytts reporter.
Om några år finns det en stor möjlighet att Sveriges nästa stora deckarförfattare eller superdetektiv kommer från Lindesberg.
Kom ihåg var ni läste det först!
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.