Hur skriver man egentligen en deckare? Kan man skriva med osynlig skrift?
Under höstlovsveckan är det deckartema på Lindesbergs Stadsbibliotek.
På måndagen var det deckarskola för barn mellan 9-12 år, och på tisdagsförmiddagen kunde man lära sig att bli detektiv.
På måndagseftermiddagen gästades biblioteket av deckarförfattaren Elsie Petrén, som har skrivit en rad deckare både för barn och ungdomar.
Ni kanske känner igen berättelserna om Kommissarie Tax, eller böckerna om Zäta?
Tre unga författaraspiranter hade sökt sig dit för att få ta del av hennes hemliga knep för att skriva en riktigt bra deckare.
Elsie berättar bland annat att man kan bli författare när som helst i livet, själv började hon inte skriva förrän efter hon fyllt 40, och nu har hon skrivit böcker i 22 år.
– Det roligaste med att skriva just deckare är att man får hitta på ett mysterium, det måste alla deckarhistorier ha, berättar hon för barnen som alla lyssnar spänt.
Ofta är mysterierna ett brott, det kan vara kidnappning, inbrott eller förfalskningar. Sen måste man ju lösa brottet, och det är ju minst lika roligt! fortsätter hon.
Barnen får lära sig att rita upp en tankekarta, för att lättare kunna komma på en handling till sin berättelse som de senare börjar skriva.
Som de sanna författarna de är avslöjar de inte sin handling, men Lovisa viskar att hon har skrivit om en detektivkanin, och Axel säger att hans berättelse handlar om pengar.
På tisdagsförmiddagen var det sedan dags för detektivskola, dit ett tiotal barn kom för att utveckla sina detektivkunskaper.
Där fick de lära sig att skriva med osynlig skrift, som är väldigt viktigt när man ska lämna hemliga meddelanden, lösa kluringar, öva prickskytte med en gummisnoddspistol, skriva och lösa chiffer, rita fantombild av en misstänkt brottsling, och såklart ta fingeravtryck.
Det fnissas ljudligt kring bordet när de osynliga meddelandena ska skrivas. Med hjälp av citronsaft och en tops skriver och ritar de sina hemliga lappar, sen får de hjälp att stryka pappret med ett strykjärn, och vips – så syns skriften!
Vid stationen för chifferlösning är det några som kliar sig i huvudet ett tag innan någon plötsligt knäcker koden.
Det skrivs flitigt på det hemliga kodspråket, vissa skriver bara sina namn, och andra skriver hela meningar.
Stolta som tuppar visar de sen upp sina alster för LindeNytts reporter.
Om några år finns det en stor möjlighet att Sveriges nästa stora deckarförfattare eller superdetektiv kommer från Lindesberg.
Kom ihåg var ni läste det först!
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.