Det årliga kräftfisket lockade ut Lindesbergarna under fredagskvällen, och det var i vanlig ordning en riktig folkfest med idel glada tillrop när burarna vittjades, åtminstone på många håll.
På strandpromenaden hade en del av barnlanden fin framgång, och det var många av de små som nyfiket kikade på de nyfångade kräftorna. Några tog mod till sig och plockade försiktigt upp en kräfta för att kika lite närmare på fångsten.
– Vill du se? frågar Neo Jussila och visar stolt upp en liten svart kräfta.
Kort därefter tar även lillebror Elton mod till sig och visar LindeNytts reporter att han också har en.
– Vi har nog fått ca 60 st hittills, och det var på första draget, berättar Jimmy Larsson som är i samma sällskap som bröderna och deras pappa.
En bit bort står William Klockars och kikar ner på kräftorna som gömmer sig i hinken som deras sällskap nyss fyllt på.
– De gömmer sig lite, men om man tittar noga syns dem, berättar han glatt.
Utåt Dalkarshyttan har man dock inte riktigt lika stor lycka med fångsten den här kvällen. Max Ernestål och hans sällskap bestående av vänner från både Lindesberg och andra delar av landet har ännu inte fått påhälsning i sin bur.
– Vi har provat att beta med både tonfisk, regnbåge och mört, men vi får inget, berättar Timo Haikara.
– Jag reste från Östersund, det tog sex timmar, och inte en enda kräfta, skrattar Anders Granvold och fortsätter:
– Vi ska ha kräftskiva tillsammans imorgon, men det ser ut som att vi får köpa våra kräftor.
När LindeNytt återvänder till sällskapet efter mörkrets infall, har dessvärre inte fiskelyckan vänt, men stämningen är fortfarande på topp.
– Vi hade i alla fall tur med vädret, säger Max, och hela gänget brister ut i ett gemensamt skratt.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.