Det årliga kräftfisket lockade ut Lindesbergarna under fredagskvällen, och det var i vanlig ordning en riktig folkfest med idel glada tillrop när burarna vittjades, åtminstone på många håll.
På strandpromenaden hade en del av barnlanden fin framgång, och det var många av de små som nyfiket kikade på de nyfångade kräftorna. Några tog mod till sig och plockade försiktigt upp en kräfta för att kika lite närmare på fångsten.
– Vill du se? frågar Neo Jussila och visar stolt upp en liten svart kräfta.
Kort därefter tar även lillebror Elton mod till sig och visar LindeNytts reporter att han också har en.
– Vi har nog fått ca 60 st hittills, och det var på första draget, berättar Jimmy Larsson som är i samma sällskap som bröderna och deras pappa.
En bit bort står William Klockars och kikar ner på kräftorna som gömmer sig i hinken som deras sällskap nyss fyllt på.
– De gömmer sig lite, men om man tittar noga syns dem, berättar han glatt.
Utåt Dalkarshyttan har man dock inte riktigt lika stor lycka med fångsten den här kvällen. Max Ernestål och hans sällskap bestående av vänner från både Lindesberg och andra delar av landet har ännu inte fått påhälsning i sin bur.
– Vi har provat att beta med både tonfisk, regnbåge och mört, men vi får inget, berättar Timo Haikara.
– Jag reste från Östersund, det tog sex timmar, och inte en enda kräfta, skrattar Anders Granvold och fortsätter:
– Vi ska ha kräftskiva tillsammans imorgon, men det ser ut som att vi får köpa våra kräftor.
När LindeNytt återvänder till sällskapet efter mörkrets infall, har dessvärre inte fiskelyckan vänt, men stämningen är fortfarande på topp.
– Vi hade i alla fall tur med vädret, säger Max, och hela gänget brister ut i ett gemensamt skratt.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.