Det årliga kräftfisket lockade ut Lindesbergarna under fredagskvällen, och det var i vanlig ordning en riktig folkfest med idel glada tillrop när burarna vittjades, åtminstone på många håll.
På strandpromenaden hade en del av barnlanden fin framgång, och det var många av de små som nyfiket kikade på de nyfångade kräftorna. Några tog mod till sig och plockade försiktigt upp en kräfta för att kika lite närmare på fångsten.
– Vill du se? frågar Neo Jussila och visar stolt upp en liten svart kräfta.
Kort därefter tar även lillebror Elton mod till sig och visar LindeNytts reporter att han också har en.
– Vi har nog fått ca 60 st hittills, och det var på första draget, berättar Jimmy Larsson som är i samma sällskap som bröderna och deras pappa.
En bit bort står William Klockars och kikar ner på kräftorna som gömmer sig i hinken som deras sällskap nyss fyllt på.
– De gömmer sig lite, men om man tittar noga syns dem, berättar han glatt.
Utåt Dalkarshyttan har man dock inte riktigt lika stor lycka med fångsten den här kvällen. Max Ernestål och hans sällskap bestående av vänner från både Lindesberg och andra delar av landet har ännu inte fått påhälsning i sin bur.
– Vi har provat att beta med både tonfisk, regnbåge och mört, men vi får inget, berättar Timo Haikara.
– Jag reste från Östersund, det tog sex timmar, och inte en enda kräfta, skrattar Anders Granvold och fortsätter:
– Vi ska ha kräftskiva tillsammans imorgon, men det ser ut som att vi får köpa våra kräftor.
När LindeNytt återvänder till sällskapet efter mörkrets infall, har dessvärre inte fiskelyckan vänt, men stämningen är fortfarande på topp.
– Vi hade i alla fall tur med vädret, säger Max, och hela gänget brister ut i ett gemensamt skratt.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.