Real News blev tävlingsdagens första vinnare bland varmbloden. Treåringen har en framgångsrik syskonskara och kan mycket väl bli att jämföras med dessa i framtiden. Foto: Timmy Lundegård

Blandade händelser på ett varmt Fornaboda

Eftermiddagen på travet bjöd verkligen på en blandning av allt det goda. Alla typer av travlopp visades upp på Fornabodas tävlingsoval i det stekheta vädret, som lockade till sig drygt 180 personer till publikplatsen. Flera fina klasshästar visade upp sig i solen, med flera kändare kusk- och tränarnamn på besök. Framåt tävlingarnas slut så uppstod däremot en olycka, vilket gav tävlingarna en tråkigare avslutande ton.

Det bjöds på ett riktigt sommarväder när Fornaboda arrangerade sin tredje tävlingsdag under söndagseftermiddagen. Solen höll inte tillbaka på några krafter, vilket gav publiken och de aktiva en stor anledning till att utnyttja stallbackens vattenslangar och dryckesförsäljningen.

Sporten var däremot i bästa slag. Alla typer av travlopp kördes på Fornaboda, där de två olika ponnykategorierna var först ut att visa upp sig innan kallbloden, montén och varmbloden kom ut på banan.

Ponnyloppen blev roliga att följa, där det även bjöds på en lång upploppsstrid bland shettisarna. Ekipagen var tre i bredd mot mållinjen, där Örebrohästen Luriga Lage avslutade snabbast med Britta Axmon. Ekipaget har inlett säsongen strålande med nu fyra segrar på fem starter. En framgång med fjolårets enda seger på tolv starter.

– Jag vet faktiskt inte vad som har hänt till det här året. Jag hade inte förväntat mig att han skulle vara så här bra. Han ska till Wången (Östersund) och tävla i juni, annars så har jag egentligen inget större siktat, sade Britta Axmon i vinnarcirkeln.

Lurige Lage blev tävlingsdagens första vinnare. Foto: Timmy Lundegård

Med ponnyloppen i mål så gick det desto snabbare med varmbloden på ovalen. Gladast efter seger var utan tvekan Skararyttaren Viktoria Berntsson, som segrade eftermiddagens montélopp med Commodoro Play. Den italienskuppfödda hästen kommer från en rejäl montédebut som slutade med seger, vilket gav en större mersmak efter söndagen.

Ridande Viktoria laddade direkt från sitt åttonde spår bakom startbilen och tog sig direkt till ledning. Därifrån blev det enkelt för den värmlandstränade hästen som är obesegrad för sadel på två starter.

– Ett åttonde spår för monté är ju som ett sjätte spår för sulky, så det är klart att det underlättar från start. Idag var han så pass kvick ut att jag inte tror att spåret spelade någon större roll. Jag fick höra från stallet att hästen kunde rulla till i den första svängen men där hade vi ett försprång. Sedan mot den sista svängen så galopperade den utvändiga hästen och då blev det lätt, berättar den glada segerryttaren.

Commodoro Play fick en enkel avslutning på upploppet. Foto: Timmy Lundegård

Olycka avslutar tävlingsdagen – Hemmakusk liggandes på banan
Efter en trevlig tävlingsdag med fin sport i bra väder och applåderande publik, så fick söndagens tävlingar en bitter avslutning. Mot slutet av det sista loppet så var olyckan framme. Det avslutande loppet hade drygt 300 meter till mål när den till synes segerklara ledaren föll tillbaka rejält, vilket gav problem för den bakre klungan av ekipage.

– Ledarhästen leder i princip med 50 meter och sedan stannar han helt plötsligt i den sista svängen. Kusken gör allt han kan för att få undan hästen från banan, han smackar på och försöker att vrida in den på säkerhetsspåret men lyckas tyvärr inte. Kenneth Gorskis styrning June Grace blir ju den som nästan kör upp i ledarhästen och får därmed kasta sig utåt i banan. Därifrån kommer det ytterligare två ekipage som ”brakar” in Gorskis häst så att säga. Det slutar tyvärr med att Kerstin Hell ramlar ur sulkyn, berättar Fornabodas måldomare Stefan Fure Kanestad.

Ambulansen och funktionärerna var snabba i samarbetet och var kvickt på plats i slutsvängen. Foto: Timmy Lundegård

Samtliga hästar kunde lämna banan avgåendes. Även den lösa hästen var snabbt infångad efter händelsen. Även majoriteten av kuskarna kunde kliva av banan för egen maskin. Kerstin Hell blev däremot liggandes på ovalen och fick invänta banans ambulanspersonal som har haft kontakt med måldomare Kanestad om de tidiga rapporterna.

– Det första som vi vet är att hon troligtvis har brutit underbenet. Mer än så vet jag inte, säger Stefan.

Banans funktionärer agerade däremot snabbt gällande olyckan, där ambulanspersonalen var på plats vid olyckan i samband med att de resterande hästarna gick i mål.

Söndagens vinnare:
Lopp 1:
Real News – Robert Bergh – 3,40
Lopp 2: B.A.S.Philip – Emil Sillén (Maija Rajala) – 7,27
Lopp 3: Satellite – Mattias Djuse – 2,94
Lopp 4: Roy Holger – Magnus Jakobsson – 4,87
Lopp 5: Commodoro Play – Viktoria Berntsson (Erik Berglöf) – 5,00
Lopp 6: You to Optimize’em – Markus B Svedberg – 2,82
Lopp 7: What A Deal – Per Lennartsson (Hans Karlsson) – 8,13
Lopp 8: La Fille de Niky – Mattias Djuse – 2,37
Ponnylopp Kat. A: Lurige Lage – Britta Axmon
Ponnylopp Kat. B: Allgunnens Nick – Frida Koskela

Nästa tävlingsdag: Torsdagen 6:e juni NATIONALDAGSTRAV med första start kl. 14.00

Publicerad 19 maj 2024 klockan 22:17

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Barn- utbildningsnämndens ordförande Lillemor Bodman (M) och verksamhetschef Kristina Öhrn. Foto: Camilla Lagerman

Miljonförstärkning till förskolan: ”De sliter verkligen”

Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).

27 april 2026 klockan 16:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Mats Nyström, Försvarsmakten

900 soldater intar Lindesbergs kommun i stor militärövning

Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.

27 april 2026 klockan 11:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Polisen misstänker att centrumbränder var anlagda

Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i ...

Flera fordon i brand i centrala Lindesberg

På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna p...

Arkivfoto: Jennie Einarsson

Lista: Här firas Valborg

Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.

24 april 2026 klockan 14:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Efter polislarmet: Så ska ungdomsfylleriet stävjas

Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.

24 april 2026 klockan 11:26 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med ...
23 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av...
23 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja ...
22 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ett omfattande arbete med vatten och avlopp startar nu på industrirakan i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av

Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.

22 april 2026 klockan 12:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Personbilen totalförstördes i branden. Foto: Läsarbild

Bilbrand orsakade trafikstopp

En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

21 april 2026 klockan 09:31 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Viadukt stängd i månader

Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat ...

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!

Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stj...

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.

18 april 2026 klockan 08:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan...

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i få...

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett ...

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar ...

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget ...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.

13 april 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och ...
11 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av ...
10 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
10 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-10

2026-04-09

2026-04-09

2026-04-08

2026-04-08

2026-04-07

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-03

2026-04-02

2026-04-02

2026-04-02

2026-04-27 21:48