Real News blev tävlingsdagens första vinnare bland varmbloden. Treåringen har en framgångsrik syskonskara och kan mycket väl bli att jämföras med dessa i framtiden. Foto: Timmy Lundegård

Blandade händelser på ett varmt Fornaboda

Eftermiddagen på travet bjöd verkligen på en blandning av allt det goda. Alla typer av travlopp visades upp på Fornabodas tävlingsoval i det stekheta vädret, som lockade till sig drygt 180 personer till publikplatsen. Flera fina klasshästar visade upp sig i solen, med flera kändare kusk- och tränarnamn på besök. Framåt tävlingarnas slut så uppstod däremot en olycka, vilket gav tävlingarna en tråkigare avslutande ton.

Det bjöds på ett riktigt sommarväder när Fornaboda arrangerade sin tredje tävlingsdag under söndagseftermiddagen. Solen höll inte tillbaka på några krafter, vilket gav publiken och de aktiva en stor anledning till att utnyttja stallbackens vattenslangar och dryckesförsäljningen.

Sporten var däremot i bästa slag. Alla typer av travlopp kördes på Fornaboda, där de två olika ponnykategorierna var först ut att visa upp sig innan kallbloden, montén och varmbloden kom ut på banan.

Ponnyloppen blev roliga att följa, där det även bjöds på en lång upploppsstrid bland shettisarna. Ekipagen var tre i bredd mot mållinjen, där Örebrohästen Luriga Lage avslutade snabbast med Britta Axmon. Ekipaget har inlett säsongen strålande med nu fyra segrar på fem starter. En framgång med fjolårets enda seger på tolv starter.

– Jag vet faktiskt inte vad som har hänt till det här året. Jag hade inte förväntat mig att han skulle vara så här bra. Han ska till Wången (Östersund) och tävla i juni, annars så har jag egentligen inget större siktat, sade Britta Axmon i vinnarcirkeln.

Lurige Lage blev tävlingsdagens första vinnare. Foto: Timmy Lundegård

Med ponnyloppen i mål så gick det desto snabbare med varmbloden på ovalen. Gladast efter seger var utan tvekan Skararyttaren Viktoria Berntsson, som segrade eftermiddagens montélopp med Commodoro Play. Den italienskuppfödda hästen kommer från en rejäl montédebut som slutade med seger, vilket gav en större mersmak efter söndagen.

Ridande Viktoria laddade direkt från sitt åttonde spår bakom startbilen och tog sig direkt till ledning. Därifrån blev det enkelt för den värmlandstränade hästen som är obesegrad för sadel på två starter.

– Ett åttonde spår för monté är ju som ett sjätte spår för sulky, så det är klart att det underlättar från start. Idag var han så pass kvick ut att jag inte tror att spåret spelade någon större roll. Jag fick höra från stallet att hästen kunde rulla till i den första svängen men där hade vi ett försprång. Sedan mot den sista svängen så galopperade den utvändiga hästen och då blev det lätt, berättar den glada segerryttaren.

Commodoro Play fick en enkel avslutning på upploppet. Foto: Timmy Lundegård

Olycka avslutar tävlingsdagen – Hemmakusk liggandes på banan
Efter en trevlig tävlingsdag med fin sport i bra väder och applåderande publik, så fick söndagens tävlingar en bitter avslutning. Mot slutet av det sista loppet så var olyckan framme. Det avslutande loppet hade drygt 300 meter till mål när den till synes segerklara ledaren föll tillbaka rejält, vilket gav problem för den bakre klungan av ekipage.

– Ledarhästen leder i princip med 50 meter och sedan stannar han helt plötsligt i den sista svängen. Kusken gör allt han kan för att få undan hästen från banan, han smackar på och försöker att vrida in den på säkerhetsspåret men lyckas tyvärr inte. Kenneth Gorskis styrning June Grace blir ju den som nästan kör upp i ledarhästen och får därmed kasta sig utåt i banan. Därifrån kommer det ytterligare två ekipage som ”brakar” in Gorskis häst så att säga. Det slutar tyvärr med att Kerstin Hell ramlar ur sulkyn, berättar Fornabodas måldomare Stefan Fure Kanestad.

Ambulansen och funktionärerna var snabba i samarbetet och var kvickt på plats i slutsvängen. Foto: Timmy Lundegård

Samtliga hästar kunde lämna banan avgåendes. Även den lösa hästen var snabbt infångad efter händelsen. Även majoriteten av kuskarna kunde kliva av banan för egen maskin. Kerstin Hell blev däremot liggandes på ovalen och fick invänta banans ambulanspersonal som har haft kontakt med måldomare Kanestad om de tidiga rapporterna.

– Det första som vi vet är att hon troligtvis har brutit underbenet. Mer än så vet jag inte, säger Stefan.

Banans funktionärer agerade däremot snabbt gällande olyckan, där ambulanspersonalen var på plats vid olyckan i samband med att de resterande hästarna gick i mål.

Söndagens vinnare:
Lopp 1:
Real News – Robert Bergh – 3,40
Lopp 2: B.A.S.Philip – Emil Sillén (Maija Rajala) – 7,27
Lopp 3: Satellite – Mattias Djuse – 2,94
Lopp 4: Roy Holger – Magnus Jakobsson – 4,87
Lopp 5: Commodoro Play – Viktoria Berntsson (Erik Berglöf) – 5,00
Lopp 6: You to Optimize’em – Markus B Svedberg – 2,82
Lopp 7: What A Deal – Per Lennartsson (Hans Karlsson) – 8,13
Lopp 8: La Fille de Niky – Mattias Djuse – 2,37
Ponnylopp Kat. A: Lurige Lage – Britta Axmon
Ponnylopp Kat. B: Allgunnens Nick – Frida Koskela

Nästa tävlingsdag: Torsdagen 6:e juni NATIONALDAGSTRAV med första start kl. 14.00

Publicerad 19 maj 2024 klockan 22:17

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.

28 mars 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Fullsatt när Smash Into Pieces gästade Lindesberg. Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces

Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.

28 mars 2026 klockan 14:42 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna

På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fj...

Fler elever behöver klara matematiken i skolan

INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle f...

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet

Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det ...

Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.

25 mars 2026 klockan 23:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

25 mars 2026 klockan 16:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik fr...
25 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man ...
25 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den ...
24 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Vårstädningen drar igång i Lindesberg

Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.

24 mars 2026 klockan 12:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Samhällsbyggnadsförvaltningens chef Ola Vestin. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren

Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.

23 mars 2026 klockan 16:39 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren

I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk...

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.

Valborgsmässoaftonen i Lindesberg 2025. Arkivfoto: Freja Einarsson

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir

Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.

20 mars 2026 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader

Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det ...

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots ...

Artikel innehåller bildspel Här lyfts tornspiran på plats igen

På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas ...

Artikel innehåller bildspel Fullsatt när Funkisveckan invigdes i Lindesberg

Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen ...

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, ...

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Span på vårfåglar

Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.

13 mars 2026 klockan 18:32 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Nu avgörs framtiden för klassiska föreningslokalerna
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och ...
12 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motst...
11 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Trafikolycka vid södra infarten till Lindesberg
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsv...
11 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-11

2026-03-11

2026-03-10

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-08

2026-03-07

2026-03-07

2026-03-06

2026-03-05

2026-03-04

2026-03-04

2026-03-03

2026-03-29 06:02