”Det är guds vrede som öser skurar på er för att ni inte köper min körv”, utbrast en korvgubbe, lägligt placerad vid herrens hus på Kungsgatan. Nåväl, om det låg någon sanning i detta uttalade eller ej förblir en gåta. Vad som dock kan bekräftas från marknadens alla besökare är att regnet förstörde lite av stämningen i centrum.
Marknadsgeneralen själv, Kurt Fisk, var både bekymrad och glad över dagen. Det hade kunnat vara värre.
-Det är faktiskt riktigt bra med folk trots vädret. Hoppas bara det blir lite bättre fram på eftermiddagen eftersom det brukar vara den bästa tiden för knallarna, berättar han.
Spridda skurar i leenden Från att ha pratat med en lite bekymrad marknadsgeneral stötte vi på ett gäng glada killar som inte tvekade en sekund på att dra på smilbanden. För trots lite regn tyckte de att det var kul att springa mellan marknadsstånden och kolla in vad som bjuds. Här har de just stannat till för att titta vilka spel till Playstation knallen har att erbjuda. Om det blev några inköp förtäljer inte bilden.
Som vanligt tycktes det vara korv de flesta var ute efter, i alla fall utav dem LindeNytt fick en pratstund med. Detta trots att den apokalyptiske korvgubben vi tidigare nämnt hade en annan åsikt. Vid sidan av marknadskorv, eller nästan på delad första plats, placerades marknadsgodiset följt av cd-skivor och filmer. Vadan detta, har sockervadden förlorat sin marknadsstatus måntro?
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
Sju personer har anhållits misstänkta för grova skattebrott i samband med flera tillslag ledda av polis från Ekobrottsmyndigheten i samverkan med Polismyndigheten Region Mitt och Bergslagen. Insatsen skedde under tisdagen på ett tiotal adresser omkring Arboga, Lindesberg och Strängnäs.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
En man i 35-årsåldern greps under söndagsmorgonen i Lindesberg, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott. Vid 13-tiden samma dag anhölls mannen efter genomförda förhör.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Räddningstjänsten har under torsdagseftermiddagen larmats ut till riksväg 50 för att ta hand om träd som fallit och utgjort hinder för trafiken.
Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds handelsområde. Nu, när verksamheten tagit riktning mot att bli ett renodlat serviceföretag, väljer man att avveckla butiken för att kunna fokusera fullt ut på att utveckla servicedelen. Samtidigt flyttar man till en ny lokal – ett stenkast bort, på Tennisgatan.
– Det här känns väldigt bra. Den nya lokalen kommer att passa vår verksamhet ännu bättre och underlätta arbetet för vår personal, säger VD Kimmo Rahkonen.