”Det är guds vrede som öser skurar på er för att ni inte köper min körv”, utbrast en korvgubbe, lägligt placerad vid herrens hus på Kungsgatan. Nåväl, om det låg någon sanning i detta uttalade eller ej förblir en gåta. Vad som dock kan bekräftas från marknadens alla besökare är att regnet förstörde lite av stämningen i centrum.
Marknadsgeneralen själv, Kurt Fisk, var både bekymrad och glad över dagen. Det hade kunnat vara värre.
-Det är faktiskt riktigt bra med folk trots vädret. Hoppas bara det blir lite bättre fram på eftermiddagen eftersom det brukar vara den bästa tiden för knallarna, berättar han.
Spridda skurar i leenden Från att ha pratat med en lite bekymrad marknadsgeneral stötte vi på ett gäng glada killar som inte tvekade en sekund på att dra på smilbanden. För trots lite regn tyckte de att det var kul att springa mellan marknadsstånden och kolla in vad som bjuds. Här har de just stannat till för att titta vilka spel till Playstation knallen har att erbjuda. Om det blev några inköp förtäljer inte bilden.
Som vanligt tycktes det vara korv de flesta var ute efter, i alla fall utav dem LindeNytt fick en pratstund med. Detta trots att den apokalyptiske korvgubben vi tidigare nämnt hade en annan åsikt. Vid sidan av marknadskorv, eller nästan på delad första plats, placerades marknadsgodiset följt av cd-skivor och filmer. Vadan detta, har sockervadden förlorat sin marknadsstatus måntro?
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.