Ombyggnaden av Kristinavägen kommer att få en direkt inverkan på Kungsgatan. Under ombyggnadstiden kommer nämligen södergående trafik att ledas upp till Kungsgatan – och det innebär att gågatan blir ett kvarter kortare än normalt denna säsong. Det innebär i sin tur att Restaurang Fenix populära uteservering uteblir i sommar och det kommer att bli ett ordentligt hårt slag för restaurangägaren.-Jag är chockad och vågar knappt tänka på hur det här kommer att påverka restaurangen, kommenterar Dusko ”Dole” Cuturic som investerat cirka 100 000 kr i uteserveringen.
Sedan ett par år tillbaka har Restaurang Fenix valt att satsa mycket stora summor på sommarsäsongens huvudattraktion: uteserveringen. I år stöter man dock på hinder på grund av ombyggnaden nere på Kristinavägen. När trafiken nu skall ledas upp till Kungsgatan istället, så finns det inte längre utrymme för en uteservering.
På torsdagsmorgonen hade Lindesberg kommun kallat till stormöte på hotellet. Fastighetsägare och näringsidkare var inbjudna att lyssna på förslagen om hur projektet skall fortlöpa samt hur det påverkar centrum. I motsats till fjolårets ombyggnadsperiod blir det smidigare för trafiken på Kristinavägen när bygget tar vid i vår. Istället för att stänga av trafiken helt så kommer arbetet delas upp så att man tar ett körfält i taget. Det innebär att trafiken kommer släppas fram i norrgående riktning under byggtiden. Södergående trafik leds upp till Kungsgatan.
För restaurangägaren Dusko Cuturic blev informationen ett totalt mörker.
-Jag är chockad. Det är så mycket som står på spel i uteserveringen, jag inte har råd med en sommar utan den. Usch, jag vet inte vad jag skall säga… Det här kom verkligen som en chock för mig, jag saknar ord, säger han.
Efter ett par minuter har Dusko samlat sig något och berättar att han lagt ner hela sin själ i verksamhetens sommarsäsong. Dessutom har han satsat enormt med pengar på det.
-Jag ville ju ordna med en rejäl uteservering till kunderna, så det har naturligtvis kostat en hel del pengar att få till det. Det handlar om cirka 100 000 kronor i materialkostnader och möbler. Det är pengar man måste få tillbaka och då kan man ju inte kasta bort en hel sommarsäsong så här. Jag vågar knappt tänka på hur det här kommer att påverka restaurangen i år, det känns fruktansvärt jobbigt nu, avslutar Dusko Cuturic.
Fotnot: Trafiken från Kristinavägen, södergående riktning, leds upp till Kungsgatan via Skolgatan.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.