Ombyggnaden av Kristinavägen kommer att få en direkt inverkan på Kungsgatan. Under ombyggnadstiden kommer nämligen södergående trafik att ledas upp till Kungsgatan – och det innebär att gågatan blir ett kvarter kortare än normalt denna säsong. Det innebär i sin tur att Restaurang Fenix populära uteservering uteblir i sommar och det kommer att bli ett ordentligt hårt slag för restaurangägaren.-Jag är chockad och vågar knappt tänka på hur det här kommer att påverka restaurangen, kommenterar Dusko ”Dole” Cuturic som investerat cirka 100 000 kr i uteserveringen.
Sedan ett par år tillbaka har Restaurang Fenix valt att satsa mycket stora summor på sommarsäsongens huvudattraktion: uteserveringen. I år stöter man dock på hinder på grund av ombyggnaden nere på Kristinavägen. När trafiken nu skall ledas upp till Kungsgatan istället, så finns det inte längre utrymme för en uteservering.
På torsdagsmorgonen hade Lindesberg kommun kallat till stormöte på hotellet. Fastighetsägare och näringsidkare var inbjudna att lyssna på förslagen om hur projektet skall fortlöpa samt hur det påverkar centrum. I motsats till fjolårets ombyggnadsperiod blir det smidigare för trafiken på Kristinavägen när bygget tar vid i vår. Istället för att stänga av trafiken helt så kommer arbetet delas upp så att man tar ett körfält i taget. Det innebär att trafiken kommer släppas fram i norrgående riktning under byggtiden. Södergående trafik leds upp till Kungsgatan.
För restaurangägaren Dusko Cuturic blev informationen ett totalt mörker.
-Jag är chockad. Det är så mycket som står på spel i uteserveringen, jag inte har råd med en sommar utan den. Usch, jag vet inte vad jag skall säga… Det här kom verkligen som en chock för mig, jag saknar ord, säger han.
Efter ett par minuter har Dusko samlat sig något och berättar att han lagt ner hela sin själ i verksamhetens sommarsäsong. Dessutom har han satsat enormt med pengar på det.
-Jag ville ju ordna med en rejäl uteservering till kunderna, så det har naturligtvis kostat en hel del pengar att få till det. Det handlar om cirka 100 000 kronor i materialkostnader och möbler. Det är pengar man måste få tillbaka och då kan man ju inte kasta bort en hel sommarsäsong så här. Jag vågar knappt tänka på hur det här kommer att påverka restaurangen i år, det känns fruktansvärt jobbigt nu, avslutar Dusko Cuturic.
Fotnot: Trafiken från Kristinavägen, södergående riktning, leds upp till Kungsgatan via Skolgatan.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.