Ombyggnaden av Kristinavägen kommer att få en direkt inverkan på Kungsgatan. Under ombyggnadstiden kommer nämligen södergående trafik att ledas upp till Kungsgatan – och det innebär att gågatan blir ett kvarter kortare än normalt denna säsong. Det innebär i sin tur att Restaurang Fenix populära uteservering uteblir i sommar och det kommer att bli ett ordentligt hårt slag för restaurangägaren.-Jag är chockad och vågar knappt tänka på hur det här kommer att påverka restaurangen, kommenterar Dusko ”Dole” Cuturic som investerat cirka 100 000 kr i uteserveringen.
Sedan ett par år tillbaka har Restaurang Fenix valt att satsa mycket stora summor på sommarsäsongens huvudattraktion: uteserveringen. I år stöter man dock på hinder på grund av ombyggnaden nere på Kristinavägen. När trafiken nu skall ledas upp till Kungsgatan istället, så finns det inte längre utrymme för en uteservering.
På torsdagsmorgonen hade Lindesberg kommun kallat till stormöte på hotellet. Fastighetsägare och näringsidkare var inbjudna att lyssna på förslagen om hur projektet skall fortlöpa samt hur det påverkar centrum. I motsats till fjolårets ombyggnadsperiod blir det smidigare för trafiken på Kristinavägen när bygget tar vid i vår. Istället för att stänga av trafiken helt så kommer arbetet delas upp så att man tar ett körfält i taget. Det innebär att trafiken kommer släppas fram i norrgående riktning under byggtiden. Södergående trafik leds upp till Kungsgatan.
För restaurangägaren Dusko Cuturic blev informationen ett totalt mörker.
-Jag är chockad. Det är så mycket som står på spel i uteserveringen, jag inte har råd med en sommar utan den. Usch, jag vet inte vad jag skall säga… Det här kom verkligen som en chock för mig, jag saknar ord, säger han.
Efter ett par minuter har Dusko samlat sig något och berättar att han lagt ner hela sin själ i verksamhetens sommarsäsong. Dessutom har han satsat enormt med pengar på det.
-Jag ville ju ordna med en rejäl uteservering till kunderna, så det har naturligtvis kostat en hel del pengar att få till det. Det handlar om cirka 100 000 kronor i materialkostnader och möbler. Det är pengar man måste få tillbaka och då kan man ju inte kasta bort en hel sommarsäsong så här. Jag vågar knappt tänka på hur det här kommer att påverka restaurangen i år, det känns fruktansvärt jobbigt nu, avslutar Dusko Cuturic.
Fotnot: Trafiken från Kristinavägen, södergående riktning, leds upp till Kungsgatan via Skolgatan.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.