Tidigare i somras hade Skyddsgrossisten påhälsning av en eller flera inbrottstjuvar. Under polisens tekniska undersökning av brottsplatsen, säkrades bland annat ett blodspår som sedermera kördes i Statens Kriminaltekniska Laboratoriums DNA-register. Resultatet: En 24-årig Lindesbergare har nu väldigt svårt att förklara hur hans blod har hamnat på brottsplatsen.- Han sitter häktad sedan 10 augusti, kommenterar Christina Hahne på Lindesbergspolisen.
Natten till den 22 juli inträffade tre inbrott i Lindesberg inom loppet av ett par timmar. Det mest spektakulära inträffade vid Lindesbergs Golfklubb, där en så kallad smash and grab-kupp gjordes mot klubbhuset med hjälp av en stulen traktor. (Läs tidigare artikel). Traktorn hade stulits från en byggarbetsplats vid Lindeskolan, där tjuvarna även hade brutit sig in i en förvaringscontainer och stulit mängder av verktyg och maskiner.
Nattens tredje inbrott inträffade på industriområdet där butiken Skyddsgrossisten fick påhälsning. Och här har polisen alltså lyckats identifiera en misstänkt gärningsman. På brottsplatsen säkrades ett blodspår som genom DNA-analys gav utredningen framgång. När Statens Kriminaltekniska Laboratorium jämförde DNA-profilen som hittats på brottsplatsen med de som finns lagrade i deras DNA-register över tidigare dömda, fick man en träff. Den misstänkte är 24 år gammal och hemmahörande i Lindesbergstrakten.
– Han är tidigare känd av polisen för liknande brott. Efter inledande förhör blev han anhållen av åklagare och häktades den 10 augusti. Han nekar till anklagelserna, säger Christina Hahne.
Polisen misstänkte tidigt att samtliga tre inbrott utfördes av samma gärningsmän. Dock har man inte något större hopp om att framgången i fallet Skyddsgrossisten skall leda utredningen framåt i de två andra inbrottsärendena från samma natt.
– Tyvärr ser det inte hoppfullt ut just nu, kommenterar Hahne.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…