Tidigare i somras hade Skyddsgrossisten påhälsning av en eller flera inbrottstjuvar. Under polisens tekniska undersökning av brottsplatsen, säkrades bland annat ett blodspår som sedermera kördes i Statens Kriminaltekniska Laboratoriums DNA-register. Resultatet: En 24-årig Lindesbergare har nu väldigt svårt att förklara hur hans blod har hamnat på brottsplatsen.- Han sitter häktad sedan 10 augusti, kommenterar Christina Hahne på Lindesbergspolisen.
Natten till den 22 juli inträffade tre inbrott i Lindesberg inom loppet av ett par timmar. Det mest spektakulära inträffade vid Lindesbergs Golfklubb, där en så kallad smash and grab-kupp gjordes mot klubbhuset med hjälp av en stulen traktor. (Läs tidigare artikel). Traktorn hade stulits från en byggarbetsplats vid Lindeskolan, där tjuvarna även hade brutit sig in i en förvaringscontainer och stulit mängder av verktyg och maskiner.
Nattens tredje inbrott inträffade på industriområdet där butiken Skyddsgrossisten fick påhälsning. Och här har polisen alltså lyckats identifiera en misstänkt gärningsman. På brottsplatsen säkrades ett blodspår som genom DNA-analys gav utredningen framgång. När Statens Kriminaltekniska Laboratorium jämförde DNA-profilen som hittats på brottsplatsen med de som finns lagrade i deras DNA-register över tidigare dömda, fick man en träff. Den misstänkte är 24 år gammal och hemmahörande i Lindesbergstrakten.
– Han är tidigare känd av polisen för liknande brott. Efter inledande förhör blev han anhållen av åklagare och häktades den 10 augusti. Han nekar till anklagelserna, säger Christina Hahne.
Polisen misstänkte tidigt att samtliga tre inbrott utfördes av samma gärningsmän. Dock har man inte något större hopp om att framgången i fallet Skyddsgrossisten skall leda utredningen framåt i de två andra inbrottsärendena från samma natt.
– Tyvärr ser det inte hoppfullt ut just nu, kommenterar Hahne.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.