Moderaten Sven-Erik Larsson förslog i somras, att den så kallade ”Teliatomten” är en lämplig plats att bygga bostäder på. Detta med anledning av tomtens strategiska plats i centrum och att man på senare år anammat detta med en förtätning av staden. Bergslagens Miljö- och Byggnämnd ser inga hinder i att fastigheten prövas för byggnation.
Sven-Erik Larsson tycker att det är mycket snack och lite verkstad, när det kommer till det i Lindesberg delikata ämnet bostadsbyggande.
”Under åren som politiker i Lindesberg har jag ofta hört från skilda läger att Lindesberg borde förtätas. Med detta har meningen varit att bostäder borde byggas på de tomter som är obebyggda i tätorten. Har det blivit något? Nej.”, konstaterade han i sin motion. I en kommentar till LindeNytt, påpekade han samtidigt att förslaget kan vara lite kontroversiellt i Lindesberg eftersom det innebär att P-platser får stryka på foten.
Larsson föreslog i motionen att låta bygga flerfamiljshus i parkmiljö i direkt anslutning till centrumpulsen. Det är alltså den så kallade ”Teliatomten” han föreslår lämplig för bostäder.
Tomten nyttjas idag som parkeringsplats samt utrymme för Gencos stora uteservering.
Motionärens vision: ”Tomten skulle passa bra för ett hyreshus då den är central belägen, har nära till service och kollektivtrafik. Grönområdet vid stadshotellet kunde bli en vacker innergård för de boende”
När BMB-politikerna tittade närmare på förslaget, kunde man inte se någon anledning att inte låta pröva fastigheten för byggnation. I gällande plan tillåts byggnation av tre våningar.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.