I slutet av förra veckan genomfördes en geoteknisk undersökning utanför Loppholmarna. Anledningen är att man vill få klarhet i hur det verkligen ser ut på Lindessjöns botten utanför det forna badet.
I slutet av februari meddelades att investeringsbudgeten blivit fryst för projektet som skall få liv i badet på Loppholmarna igen. Kommunstyrelsens ordförande, Anders Larsson, kommenterade detta med att tillräckligt många utredningar har gjorts med tidigare medel. Nu vill man se konkret handling och först då ser man anledning att öronmärka mer pengar.
Förvaltningschef Mats Larsson, BMB, förklarar att det är svårt att göra något konkret om man inte vet vad man behöver göra för att lösa problemet. En utredning är därför ett måste.
-Det är ju faktiskt så, man måste ju veta vad man skall vidta för åtgärder för att få det resultat man eftersträvar, säger han.
Och tidigare utredningar ser nu ut att mynna i en konkret handling – kanske redan i år om politikerna vill fullfölja detta.
-Under torsdagen och fredagen i förra veckan togs bottenprover utanför Loppholmarna för att se hur tjockt dylager det är där. Jag har inte fått in rapporten på detta ännu, men förväntar mig den på mitt bord inom några dagar. Då får vi svar på hur omfattande arbete och investeringar det krävs för att förbättra vattenkvaliteten vid badet, berättar Mats Larsson.
Det Mats Larsson pratar om här, är ett muddringsarbete. Även om man i första hand koncentrerar sig på området direkt utanför badet, så anser Mats att det finns anledning att ta sig en funderare på det närliggande området nedanför Lindeskolans nya evenemangshall.
-När man ändå har maskinerna på plats så vore det bra att muddra där också, säger han.
Fotnot: BMB hade yrkat totalt 800 000 kr i investeringsmedel för projektet Lindessjön i år. Dessa pengar har alltså inte beviljats – ännu.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, har dömts vid Örebro Tingsrätt till fängelse i 2 år och 10 månader samt livstids utvisning.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rödaktig färg – så kallad Blodmåne.
INSÄNDARE/DEBATT: Kommunfullmäktige tog inget beslut i måndags om nedläggning av Vedevågs skola som förslaget till beslut var.. En minoritet ledd av oss fick igenom en återremiss så att ärendet kan kompletteras innan ett oåterkalleligt beslut fattas.
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige skulle skolan i Vedevåg få sitt öde avgjort. Men inget beslut fattades, istället ska frågan utredas på nytt, då politikerna inte kunde enas.
– Att utreda saker, det har jag förstått att man kan göra väldigt mycket och under lång tid. Vi i nämnden var nöjda med den utredningen vi fick till oss, sade Lillemor Bodman (M) under sammanträdet.
Inför hundratals besökare avgjordes den allra första upplagan av Däckbytar-SM under torsdagen. Efter att ha genomfört de tre delmomenten – ett hjulskifte, balansering av ett däck och montering av ett hjul på bil – stod det klart att Emil Asserholt Lundin från Gusselby placerat sig på en hedersvärd delad fjärdeplats.
– Det känns jättebra! Jag är nöjd med min placering, och framför allt är jag väldigt glad över att ha fått chansen att vara med, säger Emil Asserholt Lundin.