I slutet av förra veckan genomfördes en geoteknisk undersökning utanför Loppholmarna. Anledningen är att man vill få klarhet i hur det verkligen ser ut på Lindessjöns botten utanför det forna badet.
I slutet av februari meddelades att investeringsbudgeten blivit fryst för projektet som skall få liv i badet på Loppholmarna igen. Kommunstyrelsens ordförande, Anders Larsson, kommenterade detta med att tillräckligt många utredningar har gjorts med tidigare medel. Nu vill man se konkret handling och först då ser man anledning att öronmärka mer pengar.
Förvaltningschef Mats Larsson, BMB, förklarar att det är svårt att göra något konkret om man inte vet vad man behöver göra för att lösa problemet. En utredning är därför ett måste.
-Det är ju faktiskt så, man måste ju veta vad man skall vidta för åtgärder för att få det resultat man eftersträvar, säger han.
Och tidigare utredningar ser nu ut att mynna i en konkret handling – kanske redan i år om politikerna vill fullfölja detta.
-Under torsdagen och fredagen i förra veckan togs bottenprover utanför Loppholmarna för att se hur tjockt dylager det är där. Jag har inte fått in rapporten på detta ännu, men förväntar mig den på mitt bord inom några dagar. Då får vi svar på hur omfattande arbete och investeringar det krävs för att förbättra vattenkvaliteten vid badet, berättar Mats Larsson.
Det Mats Larsson pratar om här, är ett muddringsarbete. Även om man i första hand koncentrerar sig på området direkt utanför badet, så anser Mats att det finns anledning att ta sig en funderare på det närliggande området nedanför Lindeskolans nya evenemangshall.
-När man ändå har maskinerna på plats så vore det bra att muddra där också, säger han.
Fotnot: BMB hade yrkat totalt 800 000 kr i investeringsmedel för projektet Lindessjön i år. Dessa pengar har alltså inte beviljats – ännu.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.