I slutet av förra veckan genomfördes en geoteknisk undersökning utanför Loppholmarna. Anledningen är att man vill få klarhet i hur det verkligen ser ut på Lindessjöns botten utanför det forna badet.
I slutet av februari meddelades att investeringsbudgeten blivit fryst för projektet som skall få liv i badet på Loppholmarna igen. Kommunstyrelsens ordförande, Anders Larsson, kommenterade detta med att tillräckligt många utredningar har gjorts med tidigare medel. Nu vill man se konkret handling och först då ser man anledning att öronmärka mer pengar.
Förvaltningschef Mats Larsson, BMB, förklarar att det är svårt att göra något konkret om man inte vet vad man behöver göra för att lösa problemet. En utredning är därför ett måste.
-Det är ju faktiskt så, man måste ju veta vad man skall vidta för åtgärder för att få det resultat man eftersträvar, säger han.
Och tidigare utredningar ser nu ut att mynna i en konkret handling – kanske redan i år om politikerna vill fullfölja detta.
-Under torsdagen och fredagen i förra veckan togs bottenprover utanför Loppholmarna för att se hur tjockt dylager det är där. Jag har inte fått in rapporten på detta ännu, men förväntar mig den på mitt bord inom några dagar. Då får vi svar på hur omfattande arbete och investeringar det krävs för att förbättra vattenkvaliteten vid badet, berättar Mats Larsson.
Det Mats Larsson pratar om här, är ett muddringsarbete. Även om man i första hand koncentrerar sig på området direkt utanför badet, så anser Mats att det finns anledning att ta sig en funderare på det närliggande området nedanför Lindeskolans nya evenemangshall.
-När man ändå har maskinerna på plats så vore det bra att muddra där också, säger han.
Fotnot: BMB hade yrkat totalt 800 000 kr i investeringsmedel för projektet Lindessjön i år. Dessa pengar har alltså inte beviljats – ännu.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.