I slutet av förra veckan genomfördes en geoteknisk undersökning utanför Loppholmarna. Anledningen är att man vill få klarhet i hur det verkligen ser ut på Lindessjöns botten utanför det forna badet.
I slutet av februari meddelades att investeringsbudgeten blivit fryst för projektet som skall få liv i badet på Loppholmarna igen. Kommunstyrelsens ordförande, Anders Larsson, kommenterade detta med att tillräckligt många utredningar har gjorts med tidigare medel. Nu vill man se konkret handling och först då ser man anledning att öronmärka mer pengar.
Förvaltningschef Mats Larsson, BMB, förklarar att det är svårt att göra något konkret om man inte vet vad man behöver göra för att lösa problemet. En utredning är därför ett måste.
-Det är ju faktiskt så, man måste ju veta vad man skall vidta för åtgärder för att få det resultat man eftersträvar, säger han.
Och tidigare utredningar ser nu ut att mynna i en konkret handling – kanske redan i år om politikerna vill fullfölja detta.
-Under torsdagen och fredagen i förra veckan togs bottenprover utanför Loppholmarna för att se hur tjockt dylager det är där. Jag har inte fått in rapporten på detta ännu, men förväntar mig den på mitt bord inom några dagar. Då får vi svar på hur omfattande arbete och investeringar det krävs för att förbättra vattenkvaliteten vid badet, berättar Mats Larsson.
Det Mats Larsson pratar om här, är ett muddringsarbete. Även om man i första hand koncentrerar sig på området direkt utanför badet, så anser Mats att det finns anledning att ta sig en funderare på det närliggande området nedanför Lindeskolans nya evenemangshall.
-När man ändå har maskinerna på plats så vore det bra att muddra där också, säger han.
Fotnot: BMB hade yrkat totalt 800 000 kr i investeringsmedel för projektet Lindessjön i år. Dessa pengar har alltså inte beviljats – ännu.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.