Kommundirektör Bo Hansson gjorde idag sin sista arbetsdag som kommundirektör i Lindesbergs kommun. Med ett massivt uppbåd på ca 150-200 personer hyllades han och avtackades för de 12 år han tillägnat rollen som kommundirektör. Bland de som uppvaktade honom fanns bland annat landshövding Gerd Engman och vårt före detta kommunalråd Bengt Björnemalm. Därtill hade personal från landstinget och andra instanser tagit sig en ledig stund på förmiddagen för att säga tack till Bo Hansson.
Medarbetare tycker till om Bo Hansson
Centerpartiets Karl Arne Löthgren har sedan 1989 varit bekant med Bo Hansson och har bara positiva minnen och starka intryck av honom. –Jag tycker han har varit trivsam att arbeta med. Man kan bara beskriva honom som en mycket kompetent och eftertänksam person. Han har även visat flexibilitet då han vikarierat i andra yrkesroller. Bland annat som ekonomichef och kostchef av alla chefsyrken, berättar Karl Arne och skrattar. Han berättar vidare att man från politiskt håll gav Bo Hansson en slipmaskin som avskedspresent. –Han ska ju ha något att göra som pensionär också, tillägger Karl Arne Löthgren.
Kommunalrådet Anders Ceder har sedan han tog över efter Bengt Björnemalm haft ett mycket nära samarbete med Bo Hansson. Han beskriver Bo som en sliträv med oerhört brett kontaktnät och en egenskap att få saker och ting genomfört. Han har ett finger med i det mesta som händer, menar Ceder. –Han jobbade ofta i bakgrunden och fick väldigt mycket genomfört. En effektiv tjänsteman – och viktig för bland annat utvecklingsfrågor och näringsliv, som ligger honom varmt om hjärtat, säger Anders Ceder. Bland annat var Bo Hansson involverad i den nya vuxenutbildningen.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.