Kommundirektör Bo Hansson gjorde idag sin sista arbetsdag som kommundirektör i Lindesbergs kommun. Med ett massivt uppbåd på ca 150-200 personer hyllades han och avtackades för de 12 år han tillägnat rollen som kommundirektör. Bland de som uppvaktade honom fanns bland annat landshövding Gerd Engman och vårt före detta kommunalråd Bengt Björnemalm. Därtill hade personal från landstinget och andra instanser tagit sig en ledig stund på förmiddagen för att säga tack till Bo Hansson.
Medarbetare tycker till om Bo Hansson
Centerpartiets Karl Arne Löthgren har sedan 1989 varit bekant med Bo Hansson och har bara positiva minnen och starka intryck av honom. –Jag tycker han har varit trivsam att arbeta med. Man kan bara beskriva honom som en mycket kompetent och eftertänksam person. Han har även visat flexibilitet då han vikarierat i andra yrkesroller. Bland annat som ekonomichef och kostchef av alla chefsyrken, berättar Karl Arne och skrattar. Han berättar vidare att man från politiskt håll gav Bo Hansson en slipmaskin som avskedspresent. –Han ska ju ha något att göra som pensionär också, tillägger Karl Arne Löthgren.
Kommunalrådet Anders Ceder har sedan han tog över efter Bengt Björnemalm haft ett mycket nära samarbete med Bo Hansson. Han beskriver Bo som en sliträv med oerhört brett kontaktnät och en egenskap att få saker och ting genomfört. Han har ett finger med i det mesta som händer, menar Ceder. –Han jobbade ofta i bakgrunden och fick väldigt mycket genomfört. En effektiv tjänsteman – och viktig för bland annat utvecklingsfrågor och näringsliv, som ligger honom varmt om hjärtat, säger Anders Ceder. Bland annat var Bo Hansson involverad i den nya vuxenutbildningen.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.