Kommundirektör Bo Hansson gjorde idag sin sista arbetsdag som kommundirektör i Lindesbergs kommun. Med ett massivt uppbåd på ca 150-200 personer hyllades han och avtackades för de 12 år han tillägnat rollen som kommundirektör. Bland de som uppvaktade honom fanns bland annat landshövding Gerd Engman och vårt före detta kommunalråd Bengt Björnemalm. Därtill hade personal från landstinget och andra instanser tagit sig en ledig stund på förmiddagen för att säga tack till Bo Hansson.
Medarbetare tycker till om Bo Hansson
Centerpartiets Karl Arne Löthgren har sedan 1989 varit bekant med Bo Hansson och har bara positiva minnen och starka intryck av honom. –Jag tycker han har varit trivsam att arbeta med. Man kan bara beskriva honom som en mycket kompetent och eftertänksam person. Han har även visat flexibilitet då han vikarierat i andra yrkesroller. Bland annat som ekonomichef och kostchef av alla chefsyrken, berättar Karl Arne och skrattar. Han berättar vidare att man från politiskt håll gav Bo Hansson en slipmaskin som avskedspresent. –Han ska ju ha något att göra som pensionär också, tillägger Karl Arne Löthgren.
Kommunalrådet Anders Ceder har sedan han tog över efter Bengt Björnemalm haft ett mycket nära samarbete med Bo Hansson. Han beskriver Bo som en sliträv med oerhört brett kontaktnät och en egenskap att få saker och ting genomfört. Han har ett finger med i det mesta som händer, menar Ceder. –Han jobbade ofta i bakgrunden och fick väldigt mycket genomfört. En effektiv tjänsteman – och viktig för bland annat utvecklingsfrågor och näringsliv, som ligger honom varmt om hjärtat, säger Anders Ceder. Bland annat var Bo Hansson involverad i den nya vuxenutbildningen.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.