Kommundirektör Bo Hansson gjorde idag sin sista arbetsdag som kommundirektör i Lindesbergs kommun. Med ett massivt uppbåd på ca 150-200 personer hyllades han och avtackades för de 12 år han tillägnat rollen som kommundirektör. Bland de som uppvaktade honom fanns bland annat landshövding Gerd Engman och vårt före detta kommunalråd Bengt Björnemalm. Därtill hade personal från landstinget och andra instanser tagit sig en ledig stund på förmiddagen för att säga tack till Bo Hansson.
Medarbetare tycker till om Bo Hansson
Centerpartiets Karl Arne Löthgren har sedan 1989 varit bekant med Bo Hansson och har bara positiva minnen och starka intryck av honom. –Jag tycker han har varit trivsam att arbeta med. Man kan bara beskriva honom som en mycket kompetent och eftertänksam person. Han har även visat flexibilitet då han vikarierat i andra yrkesroller. Bland annat som ekonomichef och kostchef av alla chefsyrken, berättar Karl Arne och skrattar. Han berättar vidare att man från politiskt håll gav Bo Hansson en slipmaskin som avskedspresent. –Han ska ju ha något att göra som pensionär också, tillägger Karl Arne Löthgren.
Kommunalrådet Anders Ceder har sedan han tog över efter Bengt Björnemalm haft ett mycket nära samarbete med Bo Hansson. Han beskriver Bo som en sliträv med oerhört brett kontaktnät och en egenskap att få saker och ting genomfört. Han har ett finger med i det mesta som händer, menar Ceder. –Han jobbade ofta i bakgrunden och fick väldigt mycket genomfört. En effektiv tjänsteman – och viktig för bland annat utvecklingsfrågor och näringsliv, som ligger honom varmt om hjärtat, säger Anders Ceder. Bland annat var Bo Hansson involverad i den nya vuxenutbildningen.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.