Kommundirektör Bo Hansson gjorde idag sin sista arbetsdag som kommundirektör i Lindesbergs kommun. Med ett massivt uppbåd på ca 150-200 personer hyllades han och avtackades för de 12 år han tillägnat rollen som kommundirektör. Bland de som uppvaktade honom fanns bland annat landshövding Gerd Engman och vårt före detta kommunalråd Bengt Björnemalm. Därtill hade personal från landstinget och andra instanser tagit sig en ledig stund på förmiddagen för att säga tack till Bo Hansson.
Medarbetare tycker till om Bo Hansson
Centerpartiets Karl Arne Löthgren har sedan 1989 varit bekant med Bo Hansson och har bara positiva minnen och starka intryck av honom. –Jag tycker han har varit trivsam att arbeta med. Man kan bara beskriva honom som en mycket kompetent och eftertänksam person. Han har även visat flexibilitet då han vikarierat i andra yrkesroller. Bland annat som ekonomichef och kostchef av alla chefsyrken, berättar Karl Arne och skrattar. Han berättar vidare att man från politiskt håll gav Bo Hansson en slipmaskin som avskedspresent. –Han ska ju ha något att göra som pensionär också, tillägger Karl Arne Löthgren.
Kommunalrådet Anders Ceder har sedan han tog över efter Bengt Björnemalm haft ett mycket nära samarbete med Bo Hansson. Han beskriver Bo som en sliträv med oerhört brett kontaktnät och en egenskap att få saker och ting genomfört. Han har ett finger med i det mesta som händer, menar Ceder. –Han jobbade ofta i bakgrunden och fick väldigt mycket genomfört. En effektiv tjänsteman – och viktig för bland annat utvecklingsfrågor och näringsliv, som ligger honom varmt om hjärtat, säger Anders Ceder. Bland annat var Bo Hansson involverad i den nya vuxenutbildningen.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både Lindesbergs och Ljusnarsbergs kommun kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. Skolans olika UF-företag fick också en chans att visa upp sig och öva på marknadsföring.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.