Bo Haraldsson vill se privat drift av badhuset

När Lindesbergs kommun på det glada 80-talet beslutade att bygga badhuset Vargkällan ansåg vi i miljöpartiet att det fanns andra sätt att använda pengarna på, skriver Bo Haraldsson i en debattartikel. Han fortsätter: Bygget blev betydligt dyrare än beräknat och när man tittar på kartan kan man undra om det verkligen är nödvändigt med tre äventyrsbad så nära varandra? Jag tänker då på Arbogas, Örebros och Lindesbergs anläggningar. Hade vår kommun framstått som hopplöst omodern och tråkig om vi låtit bli äventyrsdelen eller valt en enklare variant?

Förutom de pengar som fick lånas upp till bygget och nu kostar dryga räntor och amorteringar, har badet blivit eftersatt genom åren vad gäller underhåll av hus och inventarier. Badet drevs några år som ett kommunalt bolag men det gjorde inte saken bättre och är sedan ett par år tillbaka under kultur- och fritidsnämnden.
Idag ligger det årliga underskottet på ca 5,5 miljoner. Det har dessutom under åren varit problem med både arbetsledning och arbetsmiljö.
Det framstår med all önskvärd tydlighet att de kommunala tankemässiga och ekonomiska resurserna inte räckt till!

Våren 1999 meddelade så Carina Östrand, ordförande i kultur- och fritidsnämnden, att hon fått kontakt med ett bolag vid namn Nautilus som med framgång tagit över driften vid flera kommunala bad runt om i landet. De har också verksamhet i andra länder. Delar av kommunstyrelsen deltog i en liten studieresa till Arboga och Örebro och besökte tre anläggningar. Vi fick också företagsidén förklarad för oss. Den byggde på olika överenskommelser mellan badhusägare och bolaget där man tog över hela eller delar av marknadsföring, drift av bad, motionsanläggning eller vad som var aktuellt.
Företaget hade en mycket tilltalande friskvårdssatsning där man vände sig till arbetsgivare, både privata och offentliga, och erbjöd olika aktivitetspaket för de anställda: föreläsning om kost, motion och hälsa, och rabatterbjudanden till de gym och bad där Nautilus var etablerat med bland annat egna träningsmaskiner och instruktörer. Detta upplägg ger möjlighet till flera vinster: arbetsgivare får friskare personal och mindre kostnader för sjukfrånvaro. Arbetstagare blir friskare och får mindre lönebortfall, mindre medicin- och sjukvårdskostnader. Badhusägaren (kommunen) får en partner med mera erfarenhet och riskkapital, det vill säga mer folk i huset till en lägre kostnad. Slutligen ser säkert Nautilus till att de också tjänar på affären.

Visst ser det tilltalande ut! Tyvärr verkar det hela rinna ut i sanden för Lindesbergs del, Carina Östrand har vid flera tillfällen talat om en seminariedag om badet och Nautilus för att vi skulle kunna komma till något beslut. Inget i den vägen har dock hänt. Tråkigt tycker jag. När Nautilus-alternativet kom upp fick också en illa underbyggd protestskrivelse från personalchef Eva Wahlsten med flera ett onödigt stort genomslag. Skrivelsen gick ut på att kommunens anställda som utnyttjade en lokal i anslutning till badet, där man bland annat har arbetsskadeförebyggande träning (MAS), inte ville riskera att möta de stylade och vältrimmade bodybuilding-fantaster man antog att Nautilus skulle locka till huset.
Vilka belägg fanns för detta?

Nej, förslaget att låta Linde Energi driva badhuset ser ut som ännu en eftergift till dem i kommunledningen som har så svårt att se privata alternativ i kommunal verksamhet. Eller är det ett sätt att desarmera det moderata förslaget om en kommunal koncern. Jag tycker att Nautilus och andra intressenter skall få möjlighet att lägga anbud på driften av Vargkällan. Det kommunala alternativet verkar i detta fall ha gjort sitt.

Nautilus: Platser>> Deras gym>>

Publicerad 19 april 2001 klockan 14:54

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.

8 september 2026 klockan 15:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Återvinningscentralen i Södra Måle. Foto: Lindesbergs kommun

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.

8 september 2026 klockan 13:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer ...

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med ...

Foto: Jennie Einarsson

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.

7 september 2026 klockan 09:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?

INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.

4 september 2026 klockan 16:51 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
4 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att ...
4 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en ...
3 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

7 av 8 partier fanns på plats. Foto: Camilla Lagerman

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.

2 september 2026 klockan 17:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.

2 september 2026 klockan 14:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten

Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en ...

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.

31 augusti 2026 klockan 17:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall...

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet...

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges st...

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i ...

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga...

Från och med tisdag 1 september kommer kommunen göra en rensning i cykelställ. Foto: Lindesbergs kommun

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.

28 augusti 2026 klockan 08:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till ...
27 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...
26 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på ...
26 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-26

2026-08-25

2026-08-25

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-23

2026-08-22

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-09-09 13:52