Bodens HF fäller Lindlöven i Lindehov efter en seg inledning av hemmalaget till den tredje perioden. Under söndagen är det ny slutspelsmatch där Boden kan skicka Lindlöven på en tidig vila inför nästa säsong. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven
Bodens HF fäller Lindlöven i Lindehov efter en seg inledning av hemmalaget till den tredje perioden. Under söndagen är det ny slutspelsmatch där Boden kan skicka Lindlöven på en tidig vila inför nästa säsong. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Slutspelet mot HockeyAllsvenskan är i Lindesberg under helgen. Med varsin vunnen slutspelsmatch från Boden så är det spikat att det blir dubbla möten mellan Lindlöven och Bodens HF i Lindehov. Det första av två möten i Lindehov spelades under lördagen, där det laddades för en jämn match.
Trots en lite småseg inledning från Lindlöven så blir det just en jämn match. De långväga gästerna från Boden gör däremot den bättre första perioden och får även utdelning därefter. I mitten av Lindlövens andra boxplay så lyckas gästerna med en snabb passningsmanöver framför målet, som ger ledningen till gästerna.
Inom mittperioden så har Lindlöven vässat upp spelet och sätter även dem mål i powerplay. Med en kvitterad ställning så får Filip Forsmark fritt framför mål i lagets nästa powerplayspel, vilket ger 2-1 på poängtavlan. Tre gjorda mål, där samtliga är gjorda i powerplay.
Filip Forsmark ger Lindlöven ledningen med 2-1. Foto: Hasse Persson
Dessvärre slår det slint för Lindlöven när den tredje perioden kommer till spel. Hemmatruppen håller en lägre nivå på isen, vilket direkt släpper in två snabba mål för Boden som både kvitterar och går till ledning. Lindlöven hittar tillbaka i spelet men har tappat för mycket på kort tid och kan inte spela pucken som man vill i de kommande powerplayspelen.
Med fyra minuter kvar av ordinarie matchtid så hittar Boden fram i anfallszon och sätter avgörandet med 2-4. Ett tungt resultat för en viktig match som kan få sitt avgörande imorgon om Boden slår på en repris.
– Vi kommer inte upp i rätt nivå inför den tredje perioden. Det är som att vi inte vågar fortsätta spela när vi väl leder inför den sista perioden. När Boden däremot gör sina två snabba mål så fortsätter vi att spela vårat spel igen och lägger pucken på mål, då kommer vi tillbaka till vårt spel, säger Filip Forsmark som berättar att truppen siktar mot morgondagen:
– Det är ändå en bra känsla i truppen, det är bara lite tråkigt att vi inte kan stänga kvällens match när vi väl leder inför den sista perioden. Den andra perioden är helt okej men vi behöver komma in i vårt spel snabbare i den första perioden. Både till den första och tredje perioden så behöver vi komma upp i samma spel som vi hade uppe i Boden. Det är en match imorgon igen och då hoppas vi på en snabb revansch.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.