Bodens HF fäller Lindlöven i Lindehov efter en seg inledning av hemmalaget till den tredje perioden. Under söndagen är det ny slutspelsmatch där Boden kan skicka Lindlöven på en tidig vila inför nästa säsong. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven
Bodens HF fäller Lindlöven i Lindehov efter en seg inledning av hemmalaget till den tredje perioden. Under söndagen är det ny slutspelsmatch där Boden kan skicka Lindlöven på en tidig vila inför nästa säsong. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Annons
Slutspelet mot HockeyAllsvenskan är i Lindesberg under helgen. Med varsin vunnen slutspelsmatch från Boden så är det spikat att det blir dubbla möten mellan Lindlöven och Bodens HF i Lindehov. Det första av två möten i Lindehov spelades under lördagen, där det laddades för en jämn match.
Trots en lite småseg inledning från Lindlöven så blir det just en jämn match. De långväga gästerna från Boden gör däremot den bättre första perioden och får även utdelning därefter. I mitten av Lindlövens andra boxplay så lyckas gästerna med en snabb passningsmanöver framför målet, som ger ledningen till gästerna.
Inom mittperioden så har Lindlöven vässat upp spelet och sätter även dem mål i powerplay. Med en kvitterad ställning så får Filip Forsmark fritt framför mål i lagets nästa powerplayspel, vilket ger 2-1 på poängtavlan. Tre gjorda mål, där samtliga är gjorda i powerplay.
Filip Forsmark ger Lindlöven ledningen med 2-1. Foto: Hasse Persson
Dessvärre slår det slint för Lindlöven när den tredje perioden kommer till spel. Hemmatruppen håller en lägre nivå på isen, vilket direkt släpper in två snabba mål för Boden som både kvitterar och går till ledning. Lindlöven hittar tillbaka i spelet men har tappat för mycket på kort tid och kan inte spela pucken som man vill i de kommande powerplayspelen.
Med fyra minuter kvar av ordinarie matchtid så hittar Boden fram i anfallszon och sätter avgörandet med 2-4. Ett tungt resultat för en viktig match som kan få sitt avgörande imorgon om Boden slår på en repris.
– Vi kommer inte upp i rätt nivå inför den tredje perioden. Det är som att vi inte vågar fortsätta spela när vi väl leder inför den sista perioden. När Boden däremot gör sina två snabba mål så fortsätter vi att spela vårat spel igen och lägger pucken på mål, då kommer vi tillbaka till vårt spel, säger Filip Forsmark som berättar att truppen siktar mot morgondagen:
– Det är ändå en bra känsla i truppen, det är bara lite tråkigt att vi inte kan stänga kvällens match när vi väl leder inför den sista perioden. Den andra perioden är helt okej men vi behöver komma in i vårt spel snabbare i den första perioden. Både till den första och tredje perioden så behöver vi komma upp i samma spel som vi hade uppe i Boden. Det är en match imorgon igen och då hoppas vi på en snabb revansch.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det var derbyfeber i arenan med ett högt tempo i sextio minuter. Foto: Hasse Persson
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras f...
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Ida och Ingrid bästa svenskar på VM
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen...