Bodman bemöter kritiken från fullmäktige: ”Även jag har rätt till en semester”
Under måndagens budgetsammanträde i Kommunfullmäktige riktades hård kritik mot att ordföranden i Barn- och utbildningsnämnden, Lillemor Bodman (M), inte närvarade på grund av semester. LindeNytt kontaktade Bodman, för att ge henne möjligheten att bemöta kritiken.
– Det är naturligtvis dumt att jag inte var där, men samtidigt kände jag att jag redan hade haft debatten med Kristine, jag hade träffat Susanne, och både Tomas och Fredrik var förberedda, säger hon.
När den förra centerpolitikern Susanne Karlsson intog talarstolen under allmänhetens frågestund på måndagens kommunfullmäktige sparade hon inte på krutet i sin kritik mot Bodman.
– Jag har tre frågor som jag ville att ordförande i Barn- och utbildningsnämnden skulle svarat på, men hon valde att åka på semester istället för att vara här under budgetdebatten med besparingar om 10 miljoner, skäms!
Lillemor Bodman själv blev mycket förvånad när hon fick läsa vad Karlsson sagt om hennes frånfälle, speciellt då hon träffat henne kort innan avresan.
Susanne Karlsson var mycket kritisk till Lillemor Bodmans frånvaro. Foto: Camilla Lagerman
-Den här semestern var bokad i december, och då var det inte ens klart vilken uppgift jag skulle ha och vad jag skulle göra. Jag hade förberett under en längre tid med människor runt omkring mig, bland annat pratade jag med Fredrik Rosenbecker (SD) som ville att jag skulle skriva ett tal som han kunde hålla, så då gjorde jag det. Jag stämde även träff med Susanne Karlsson på Lindeskolan förra veckan, eftersom hon är ombud för Sveriges lärare. Jag hade då sökt henne en längre tid utan resultat. Vi diskuterade lite och hade ett öppet samtal som jag tyckte var ganska bra, där vi pratade om det här med att fylla upp lokalerna bland annat. Sedan kom det här som en kalldusch, det kändes som att det var lite politik i det hela, jag blev lite besviken, säger Lillemor.
Att även den förre ordföranden i Barn- och utbildningsnämnden, Kristine Andersson (S) var kritisk till Bodmans semesterresa kom däremot inte som någon större överraskning, då Lillemor själv hävdar att det är en del i det politiska spelet.
– Kristine och jag hade en debatt under förra kommunfullmäktige, då jag svarade på hennes interpellation som hon haft länge. Jag tyckte den debatten var nyanserad och bra, och vi kom ju egentligen fram till allihopa att det är en viktig fråga som vi måste se över, vilket vi gör nu med den här utredningen – och det vet Kristine. Men det är ju också ett politiskt spel, säger Lillemor och avslutar:
– Jag sade till Tomas (Klockars, reds anm.) att jag kan ju inte ställa in min semester på två veckor för tre timmars debatt, utan då får ni höra av er om det är något som ni absolut inte kan svara på. Jag jobbar hårt och målinriktat för att skapa en bättre och tryggare förskola, grundskola och gymnasium och anser att även jag har rätt till en semester.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.