INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun har ett enormt ekonomiskt underskott och alla nämnder plus all kommunal verksamhet beordras att genomföra besparingar, så även Barn-och utbildningsnämnden där jag är ordförande och leder arbetet.
Kommunen styrs av Sverigedemokraterna, Moderaterna och Kristdemokraterna och de styr i minoritet vilket är ett komplicerat läge för att få majoritet för olika beslut. Detta gör att många politiska diskussioner förs över partigränserna.
Förutom ekonomin så har vi demografin att ta hänsyn till. Vi har för många skolor och för stora lokaler för antalet barn/ungdomar. Det blir dyrt och ineffektivt. Detta är ett problem i många kommuner i Sverige i dagsläget. Omstruktureringar och nedläggningar blir följden.
I detta läge beslutar Barn-och utbildningsnämnden att förvaltningen skall utreda strukturförändringar i norra kommunen, Storå och Guldsmedshyttan och i Vedevåg för att kunna spara pengar. Men innan ens utredningen är helt färdigbehandlad går alla partier utom ett, (M), ut med att man kommer att säga nej till delar av förslaget.
I detta läge känner jag att vi bör hitta ett annat förslag att diskutera för att komma framåt och detta förslag presenterar jag på beredande möte den 16/12 för diskussion och för att partierna ska kunna diskutera och kanske komma med tillägg eller egna förslag. På ett beredande möte tas inga beslut utan där är det diskussion och förslag och det ska vara ”högt i tak”, en slags demokratisk process. Därför är det tradition att det som sägs där ”stannar i rummet”.
När beslutande möte kommer så är det naturligtvis offentligt. Så fungerar den demokratiska processen i kommunen.
Inga beslut har alltså tagits! Det är olyckligt att missförstånd uppstått vad som verkligen har hänt och att diskussionsförslag från beredande möte läckt. Det hämmar den demokratiska processen.
När det gäller dialog så var jag tyvärr sjuk när politikerna var inbjudna till möte i Vedevåg. Jag är öppen för dialog och det går att kontakta mig.
I rådande läge med besparingar och demografi så måste Barn- och utbildningsnämnden agera oavsett vilka politiker som styr eller vem som är ordförande. Nämnd tillsammans med förvaltningen strävar efter en bra förskola och skola för alla barn i kommunen. Förändringar i strukturen är nödvändiga för att få en budget i balans.
Jag har all förståelse för de känslor som finns i samband med dessa förändringar men det kan inte påverka de beslut som måste tas för kommunens bästa. Och dessa beslut tas tillsammans med andra partier som tillsammans kan bilda en majoritet i frågan.
24-12-17 Lillemor Bodman (M) ordförande i Barn-och utbildningsnämnden, Roseel Siewersdotter (SD) vice ordförande i Barn-och utbildningsnämnden, Carina Holm (M) ledamot i Barn-och utbildningsnämnden
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.