INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun har ett enormt ekonomiskt underskott och alla nämnder plus all kommunal verksamhet beordras att genomföra besparingar, så även Barn-och utbildningsnämnden där jag är ordförande och leder arbetet.
Kommunen styrs av Sverigedemokraterna, Moderaterna och Kristdemokraterna och de styr i minoritet vilket är ett komplicerat läge för att få majoritet för olika beslut. Detta gör att många politiska diskussioner förs över partigränserna.
Förutom ekonomin så har vi demografin att ta hänsyn till. Vi har för många skolor och för stora lokaler för antalet barn/ungdomar. Det blir dyrt och ineffektivt. Detta är ett problem i många kommuner i Sverige i dagsläget. Omstruktureringar och nedläggningar blir följden.
I detta läge beslutar Barn-och utbildningsnämnden att förvaltningen skall utreda strukturförändringar i norra kommunen, Storå och Guldsmedshyttan och i Vedevåg för att kunna spara pengar. Men innan ens utredningen är helt färdigbehandlad går alla partier utom ett, (M), ut med att man kommer att säga nej till delar av förslaget.
I detta läge känner jag att vi bör hitta ett annat förslag att diskutera för att komma framåt och detta förslag presenterar jag på beredande möte den 16/12 för diskussion och för att partierna ska kunna diskutera och kanske komma med tillägg eller egna förslag. På ett beredande möte tas inga beslut utan där är det diskussion och förslag och det ska vara ”högt i tak”, en slags demokratisk process. Därför är det tradition att det som sägs där ”stannar i rummet”.
När beslutande möte kommer så är det naturligtvis offentligt. Så fungerar den demokratiska processen i kommunen.
Inga beslut har alltså tagits! Det är olyckligt att missförstånd uppstått vad som verkligen har hänt och att diskussionsförslag från beredande möte läckt. Det hämmar den demokratiska processen.
När det gäller dialog så var jag tyvärr sjuk när politikerna var inbjudna till möte i Vedevåg. Jag är öppen för dialog och det går att kontakta mig.
I rådande läge med besparingar och demografi så måste Barn- och utbildningsnämnden agera oavsett vilka politiker som styr eller vem som är ordförande. Nämnd tillsammans med förvaltningen strävar efter en bra förskola och skola för alla barn i kommunen. Förändringar i strukturen är nödvändiga för att få en budget i balans.
Jag har all förståelse för de känslor som finns i samband med dessa förändringar men det kan inte påverka de beslut som måste tas för kommunens bästa. Och dessa beslut tas tillsammans med andra partier som tillsammans kan bilda en majoritet i frågan.
24-12-17 Lillemor Bodman (M) ordförande i Barn-och utbildningsnämnden, Roseel Siewersdotter (SD) vice ordförande i Barn-och utbildningsnämnden, Carina Holm (M) ledamot i Barn-och utbildningsnämnden
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut på att få fler personer att frivilligt återvandra till sina hemländer. I Lindesberg håller man dock dörren öppen för dialog med regeringens samordnare i den här frågan.
– Jag menar att demokratin stärks när vi lyssnar, inte när vi stänger dörrar. Regeringens samordnare har bjudit in till dialog och jag ser inga problem med att lyssna samt framföra vårt perspektiv, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars, i ett pressmeddelande på torsdagen.
Halloween står för dörren – en högtid som många ser fram emot, där utklädnad, karvade pumpor och ”bus eller godis” står i centrum. Nu går polisen ut med några tänkvärda ord inför helgens firande – råd som är värda att ta till sig för att ge alla en riktigt fin och trygg Halloween.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: I en tid då arbetslösheten har bitit sig fast och allt fler redan kämpar för att få vardagen att gå ihop har SD-regeringen valt att försämra a-kassan. Det är ett dråpslag mot Sveriges arbetare som vi socialdemokrater aldrig kan acceptera.
Det väntar ett spännande och varierande läslov för barn och ungdomar under vecka 44 – fyllt med allt från spökjakter och skattjakter till vattenaktiviteter, högstadiedisco, klättring och pyssel. Tack vare ett samarbete mellan kommun, föreningsliv, studieförbund, bibliotek och badhuset har ett innehållsrikt program tagits fram som passar alla åldrar.
– Föreningslivet gör ett fantastiskt jobb, och vi har också tagit ett omtag kring studieförbunden för att synliggöra deras verksamheter. Alla har verkligen lagt extra krut i år, vilket är jätteroligt, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.