Dagligen misshandlas kvinnor av sina egna män. Oftast sker våldet bakom hemmets skyddande väggar, och det faktum att kvinnan lever i ett rent helvete kommer inte alltid grannar eller vänner till kännedom.
Våldet mot kvinnor förekommer i alla samhällen och sker i såväl slott som koja. Rik eller fattig, gammal eller ung. Våldet finns där oavsett vilket.
Under tre veckors tid har dagstidningen Norrländska Socialdemokraten drivit en kampanj mot våldet. En kampanj som blivit väldigt omdiskuterad – men också accepterad av bland andra justitieminister Thomas Bodström.
Kampanjen startades efter att en 38-årig trebarnsmamma i Piteå mördades av sin före detta sambo.
Dagstidningen har sedan denna händelse valt att hänga ut dömda våldsmän med såväl bild som namn i tidningen. Bodström ser gärna att denna kampanj fortsätter.
-Det är en rent pressetiskt fråga, och jag tycker det ska fortsätta vara det. Statsmakterna ska inte lägga sig i den frågan, säger han till Norrländska Socialdemokraten.
Bodström uppmanar även andra samhällen att göra som Piteåborna gjort i sitt upprop mot våldet.
I Lindesberg polisanmäldes 24 ärenden om kvinnomisshandel under 2003. I år har 26 ärenden anmälts hittills. Utöver detta har 5 fall av grov kvinnofridskränkning anmälts i år.
Rätt eller fel att hänga ut dömda brottslingar? Ja, det är en fråga media själva bör avgöra, menar Bodström. Antag att LindeNytt började hänga ut dömda våldsutövare med bild och namn. Dessutom kan tänkas att såväl rattfyllon, pedofiler och rånare borde vara kategorier minst lika viktiga att belysa med nytt ljus i media. Rätt eller fel? Enligt Bodström helt rätt.
Är det rätt eller fel att hänga ut dömda brottslingar med bild och namn på LindeNytt? Och var går gränsen, vilka brottstyper är ”OK” att hänga ut?
Skriv till redaktionen via denna länk>>
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.