Dagligen misshandlas kvinnor av sina egna män. Oftast sker våldet bakom hemmets skyddande väggar, och det faktum att kvinnan lever i ett rent helvete kommer inte alltid grannar eller vänner till kännedom.
Våldet mot kvinnor förekommer i alla samhällen och sker i såväl slott som koja. Rik eller fattig, gammal eller ung. Våldet finns där oavsett vilket.
Under tre veckors tid har dagstidningen Norrländska Socialdemokraten drivit en kampanj mot våldet. En kampanj som blivit väldigt omdiskuterad – men också accepterad av bland andra justitieminister Thomas Bodström.
Kampanjen startades efter att en 38-årig trebarnsmamma i Piteå mördades av sin före detta sambo.
Dagstidningen har sedan denna händelse valt att hänga ut dömda våldsmän med såväl bild som namn i tidningen. Bodström ser gärna att denna kampanj fortsätter.
-Det är en rent pressetiskt fråga, och jag tycker det ska fortsätta vara det. Statsmakterna ska inte lägga sig i den frågan, säger han till Norrländska Socialdemokraten.
Bodström uppmanar även andra samhällen att göra som Piteåborna gjort i sitt upprop mot våldet.
I Lindesberg polisanmäldes 24 ärenden om kvinnomisshandel under 2003. I år har 26 ärenden anmälts hittills. Utöver detta har 5 fall av grov kvinnofridskränkning anmälts i år.
Rätt eller fel att hänga ut dömda brottslingar? Ja, det är en fråga media själva bör avgöra, menar Bodström. Antag att LindeNytt började hänga ut dömda våldsutövare med bild och namn. Dessutom kan tänkas att såväl rattfyllon, pedofiler och rånare borde vara kategorier minst lika viktiga att belysa med nytt ljus i media. Rätt eller fel? Enligt Bodström helt rätt.
Är det rätt eller fel att hänga ut dömda brottslingar med bild och namn på LindeNytt? Och var går gränsen, vilka brottstyper är ”OK” att hänga ut?
Skriv till redaktionen via denna länk>>
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com