Dagligen misshandlas kvinnor av sina egna män. Oftast sker våldet bakom hemmets skyddande väggar, och det faktum att kvinnan lever i ett rent helvete kommer inte alltid grannar eller vänner till kännedom.
Våldet mot kvinnor förekommer i alla samhällen och sker i såväl slott som koja. Rik eller fattig, gammal eller ung. Våldet finns där oavsett vilket.
Under tre veckors tid har dagstidningen Norrländska Socialdemokraten drivit en kampanj mot våldet. En kampanj som blivit väldigt omdiskuterad – men också accepterad av bland andra justitieminister Thomas Bodström.
Kampanjen startades efter att en 38-årig trebarnsmamma i Piteå mördades av sin före detta sambo.
Dagstidningen har sedan denna händelse valt att hänga ut dömda våldsmän med såväl bild som namn i tidningen. Bodström ser gärna att denna kampanj fortsätter.
-Det är en rent pressetiskt fråga, och jag tycker det ska fortsätta vara det. Statsmakterna ska inte lägga sig i den frågan, säger han till Norrländska Socialdemokraten.
Bodström uppmanar även andra samhällen att göra som Piteåborna gjort i sitt upprop mot våldet.
I Lindesberg polisanmäldes 24 ärenden om kvinnomisshandel under 2003. I år har 26 ärenden anmälts hittills. Utöver detta har 5 fall av grov kvinnofridskränkning anmälts i år.
Rätt eller fel att hänga ut dömda brottslingar? Ja, det är en fråga media själva bör avgöra, menar Bodström. Antag att LindeNytt började hänga ut dömda våldsutövare med bild och namn. Dessutom kan tänkas att såväl rattfyllon, pedofiler och rånare borde vara kategorier minst lika viktiga att belysa med nytt ljus i media. Rätt eller fel? Enligt Bodström helt rätt.
Är det rätt eller fel att hänga ut dömda brottslingar med bild och namn på LindeNytt? Och var går gränsen, vilka brottstyper är ”OK” att hänga ut?
Skriv till redaktionen via denna länk>>
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.