Samtliga bostäder i närheten av olycksplatsen, där en tankbil lastad med gasol under torsdagen välte längs riksväg 50, kommer idag att evakueras. Detta uppger Nerikes Brandkår.
– Detta gör vi som en ren säkerhetsåtgärd i samband med att tankbilen skall lyftas, berättar Mikael Juneholm, kårchef vid Nerikes Brandkår i Lindesberg.
Bärgningen av den tankbil som i torsdags välte ner i diket strax söder om Fanthyttan, genomfördes inte under gårdagskvällen som först planerat. Anledningen är att man strax före midnatt fattade beslut om att samtliga boende i närområdet bör evakueras innan arbetet fortsätter.
Kårchef Mikael Juneholm. Arkivbild. Foto: Jennie Larsson.
Mikael Juneholm vid Nerikes Brandkår i Lindesberg, berättar att man igår lyckades tömma mellan 8-9 ton av den totala lasten på 30 ton. För att kunna fortsätta tömningen, bör tankbilen lyftas upp och det är inför detta moment man nu har beslutat om att evakuera samtliga bostäder som finns i närområdet. Det skall enligt uppgift röra sig om ett 15-tal bostäder.
– Arbetet görs i flera steg och vi hade kunnat påbörja lyftet redan igår kväll, men bedömde då att boende i närområdet bör evakueras före. Det gör vi som en ren säkerhetsåtgärd i samband med att tankbilen skall lyftas. Risken att något skall gå fel är väldigt, väldigt liten – men vi tar naturligtvis inga risker, därför genomförs evakuering före, berättar Mikael Juneholm, Nerikes Brandkår.
Det var på morgontimmarna oklart när de boende kan återvända hem igen.
– Det är svårt att säga någon exakt tid, men troligtvis kommer det att dröja till framåt kvällen, kommenterar Juneholm.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Björn Johansson gör segergest efter bronset. Foto: privat
På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”.
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.
Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna släpptes vid månadsskiftet november/december. För att ingen skall behöva vända i dörren på grund av lapp på luckan, öppnar man nu ännu en sidoläktare för att försäkra sig om att alla som vill ska få chansen att se showen – som i år kommer med en extra krydda.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg har Staten centralt ett servicecenter. Där erbjuds vägledning och service för Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Migrationsverket, Pensionsmyndigheten och Skatteverket.
Därför lyser det rött
Den nya gatubelysningen i området Torphyttan har väckt frågor från allmänheten. Ett par av armaturerna ger nämligen ifrån sig ett rött sken ...
En äldre man är avförd med ambulans till sjukhus efter en singelolycka i Vedevåg.
– Mannen var vaken och talbar, men skadeläget är fortfarande oklart, uppger Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland träden.
– Jag hade ju bara sett lodjur på djurpark innan, så det var jättehäftigt att få se på riktigt! säger hon till LindeNytt.
Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av Tjodolf Sommestad, som kommer in med friska idéer.
– Det ska bli jättespännande. Linde Stadshotell är ju en viktig verksamhet för en småstad som Lindesberg, och jag har varit intresserad av den branschen sedan länge, berättar Tjodolf för LindeNytt.
Gräsbrand med snabb spridning i norr
En gräsbrand har blossat upp i området Torrbråten, Ramsberg. Larmet inkom strax före lunchtid på onsdagen.
- Vi har personal från fyra ...