Samtliga bostäder i närheten av olycksplatsen, där en tankbil lastad med gasol under torsdagen välte längs riksväg 50, kommer idag att evakueras. Detta uppger Nerikes Brandkår.
– Detta gör vi som en ren säkerhetsåtgärd i samband med att tankbilen skall lyftas, berättar Mikael Juneholm, kårchef vid Nerikes Brandkår i Lindesberg.
Annons
Bärgningen av den tankbil som i torsdags välte ner i diket strax söder om Fanthyttan, genomfördes inte under gårdagskvällen som först planerat. Anledningen är att man strax före midnatt fattade beslut om att samtliga boende i närområdet bör evakueras innan arbetet fortsätter.
Kårchef Mikael Juneholm. Arkivbild. Foto: Jennie Larsson.
Mikael Juneholm vid Nerikes Brandkår i Lindesberg, berättar att man igår lyckades tömma mellan 8-9 ton av den totala lasten på 30 ton. För att kunna fortsätta tömningen, bör tankbilen lyftas upp och det är inför detta moment man nu har beslutat om att evakuera samtliga bostäder som finns i närområdet. Det skall enligt uppgift röra sig om ett 15-tal bostäder.
– Arbetet görs i flera steg och vi hade kunnat påbörja lyftet redan igår kväll, men bedömde då att boende i närområdet bör evakueras före. Det gör vi som en ren säkerhetsåtgärd i samband med att tankbilen skall lyftas. Risken att något skall gå fel är väldigt, väldigt liten – men vi tar naturligtvis inga risker, därför genomförs evakuering före, berättar Mikael Juneholm, Nerikes Brandkår.
Det var på morgontimmarna oklart när de boende kan återvända hem igen.
– Det är svårt att säga någon exakt tid, men troligtvis kommer det att dröja till framåt kvällen, kommenterar Juneholm.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Ingen ny ledning för kommunfullmäktige
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordfö...
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Behcet Barsom (KD), Charlotta Englund (C), Jenny Steen (S) och Johan Stolpen (V) presenterade ett nytt styre för Regio Örebro län. Foto: Jennie Einarsson
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Ida och Ingrid bästa svenskar på VM
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen...
FotoFredag: Höstsymbolen
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av...