Under fredagsmorgonen var det stor fest på det annars tysta biblioteket. Elever i årskurs 2-6 från Björkhagaskolan var inbjudna för prisas för sina insatser i läsutmaningen.
Tidigare under året gav barn – och ungdomsbibliotekarien Kristina Blom en utmaning till kommunens grundskolor.
”Vilken skola läser mest under 3 månader?”
Sedan dess har eleverna slukat böcker i en rasande fart och fört anteckningar i sina läsloggar över antal lästa sidor.
På fredagsmorgonen var det äntligen dags att meddela resultatet med en riktig bokfest.
Lärare från kulturskolan Garnalia spelade stämningsfull musik, Hemköp bjöd på glasstrutar och böcker lottades ut till lyckliga vinnare.
När sedan resultatet av läsutmaningen lästes upp gick ett sus genom havet av barn som alla spänt tittade på varandra.
Vinnarna blev slutligen årskurs 4 från Björkhagaskolan som läst hela 1727 sidor per elev.
På andra plats kom årskurs 5 och på tredje plats årskurs 6, alla från Björkhagaskolan.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.