Redan nu har arrangörerna av musikfestivalen Augustibuller lyckat boka upp artister för nästkommande buller i stan. I ett pressmeddelande beskriver Marcus Israelsson banden:
Painfield
Hårt, hårdare, Painfield!
Från Göteborg kommer denna stenhårda trio (ja de är bara tre) som med sin ”system of a down”-liknande hardcore/metal kommer ta hela augustibuller med storm. De gjorde redan som ”demoband” en uppskattad spelning hos oss. Men nu när skivan ”this time” finns ute i butikerna, kände vi att de behövde en ny chans.
www.painfield.com
Path Of No Return
Norakillarna i Path of no return har spelat på Augustibuller tidigare år, men återkommer nu med ännu starkare låtmaterial i bagaget! Bandet kommer under våren vara aktuella med en EP.
www.pathofnoreturn.com
Pridebowl (US)
På 90-talet när punken hade sin höjdpunkt här i vårt avlånga land, så bildades pridebowl av Aaron,Henrik, Stefan, Oskar och Martin. Bandet gjorde sedan, efter många omvägar, flera släpp på Bad Taste. Nu är bandet ombildat i Usa av deras sångare Aaron. Men de spelar fortfarande lika bra skatepunk som de alltid gjort.
www.pridebowl.org
Silver (NO)
Norska Silver besöker 2004 års upplaga av Augustibuller.
Bandet spelade förband till sina landsmän i Turbonegro på deras
Sverigespelningar i våras, och debutalbumet ”White diary” släpps av ”Bad afro Records” i mitten av Januari. Augustibuller räknar med fullt drag när Silver går på scen!
www.thesilverband.com
Stiff Breeze
Äntligen är de tillbaks! Efter flera års tystnad så kommer vi åter igen kunna dansa till denna eminenta ska-pop. Stiff breeze var ett av de banden som tillsammans med bl.a. Chickenpox, Liberator och tic-tox som gjorde ska stor i Sverige i mitten av 90-talet. De släppte ett suveränt album i ”mr Stiff”. men sen blev det bara tyst. Nu återuppstår de, och är ett givet kort på augustibullers scen.
www.stiffbreeze.com
Bandinfo av Marcus Israelsson / Augustibuller
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.