Redan nu har arrangörerna av musikfestivalen Augustibuller lyckat boka upp artister för nästkommande buller i stan. I ett pressmeddelande beskriver Marcus Israelsson banden:
Painfield
Hårt, hårdare, Painfield!
Från Göteborg kommer denna stenhårda trio (ja de är bara tre) som med sin ”system of a down”-liknande hardcore/metal kommer ta hela augustibuller med storm. De gjorde redan som ”demoband” en uppskattad spelning hos oss. Men nu när skivan ”this time” finns ute i butikerna, kände vi att de behövde en ny chans.
www.painfield.com
Path Of No Return
Norakillarna i Path of no return har spelat på Augustibuller tidigare år, men återkommer nu med ännu starkare låtmaterial i bagaget! Bandet kommer under våren vara aktuella med en EP.
www.pathofnoreturn.com
Pridebowl (US)
På 90-talet när punken hade sin höjdpunkt här i vårt avlånga land, så bildades pridebowl av Aaron,Henrik, Stefan, Oskar och Martin. Bandet gjorde sedan, efter många omvägar, flera släpp på Bad Taste. Nu är bandet ombildat i Usa av deras sångare Aaron. Men de spelar fortfarande lika bra skatepunk som de alltid gjort.
www.pridebowl.org
Silver (NO)
Norska Silver besöker 2004 års upplaga av Augustibuller.
Bandet spelade förband till sina landsmän i Turbonegro på deras
Sverigespelningar i våras, och debutalbumet ”White diary” släpps av ”Bad afro Records” i mitten av Januari. Augustibuller räknar med fullt drag när Silver går på scen!
www.thesilverband.com
Stiff Breeze
Äntligen är de tillbaks! Efter flera års tystnad så kommer vi åter igen kunna dansa till denna eminenta ska-pop. Stiff breeze var ett av de banden som tillsammans med bl.a. Chickenpox, Liberator och tic-tox som gjorde ska stor i Sverige i mitten av 90-talet. De släppte ett suveränt album i ”mr Stiff”. men sen blev det bara tyst. Nu återuppstår de, och är ett givet kort på augustibullers scen.
www.stiffbreeze.com
Bandinfo av Marcus Israelsson / Augustibuller
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.