Redan nu har arrangörerna av musikfestivalen Augustibuller lyckat boka upp artister för nästkommande buller i stan. I ett pressmeddelande beskriver Marcus Israelsson banden:
Painfield
Hårt, hårdare, Painfield!
Från Göteborg kommer denna stenhårda trio (ja de är bara tre) som med sin ”system of a down”-liknande hardcore/metal kommer ta hela augustibuller med storm. De gjorde redan som ”demoband” en uppskattad spelning hos oss. Men nu när skivan ”this time” finns ute i butikerna, kände vi att de behövde en ny chans.
www.painfield.com
Path Of No Return
Norakillarna i Path of no return har spelat på Augustibuller tidigare år, men återkommer nu med ännu starkare låtmaterial i bagaget! Bandet kommer under våren vara aktuella med en EP.
www.pathofnoreturn.com
Pridebowl (US)
På 90-talet när punken hade sin höjdpunkt här i vårt avlånga land, så bildades pridebowl av Aaron,Henrik, Stefan, Oskar och Martin. Bandet gjorde sedan, efter många omvägar, flera släpp på Bad Taste. Nu är bandet ombildat i Usa av deras sångare Aaron. Men de spelar fortfarande lika bra skatepunk som de alltid gjort.
www.pridebowl.org
Silver (NO)
Norska Silver besöker 2004 års upplaga av Augustibuller.
Bandet spelade förband till sina landsmän i Turbonegro på deras
Sverigespelningar i våras, och debutalbumet ”White diary” släpps av ”Bad afro Records” i mitten av Januari. Augustibuller räknar med fullt drag när Silver går på scen!
www.thesilverband.com
Stiff Breeze
Äntligen är de tillbaks! Efter flera års tystnad så kommer vi åter igen kunna dansa till denna eminenta ska-pop. Stiff breeze var ett av de banden som tillsammans med bl.a. Chickenpox, Liberator och tic-tox som gjorde ska stor i Sverige i mitten av 90-talet. De släppte ett suveränt album i ”mr Stiff”. men sen blev det bara tyst. Nu återuppstår de, och är ett givet kort på augustibullers scen.
www.stiffbreeze.com
Bandinfo av Marcus Israelsson / Augustibuller
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.