I kväll finns det en unik chans att upptäcka bibliotekets gömda boksamlingar med Arne Johnsson och Stefan Jansson som ciceroner. Då kommer bland annat det annars låsta magasinet att öppnas för allmänheten. Den 23 april firas Världsbokdagen och många bibliotek runt om i världen uppmärksammar böcker och läsning. I Lindesberg bjuder biblioteket in till boksafari.- Vi vill erbjuda en upptäcktsvandring bland bibliotekets gömmor, säger Arne Johnsson på Lindesbergs stadsbibliotek. Kanske kan man möta böcker man sällar annars ser.
Den 23 april arrangeras aktiviteter världen över för att fira Världsbok- och upphovsrättsdagen. Det är Unesco, FN:s organisation för utbildning, vetenskap, kultur och kommunikation, som står bakom den särskilda dagen. Unesco vill se denna dag som ett tillfälle att hylla böcker och författare och att sprida glädje kring litteratur och läsning.
I Lindesberg brukat biblioteket varje år uppmärksamma Den 23 april arrangeras aktiviteter världen över för att fira Världsbok- och upphovsrättsdagen. Det är Unesco, FN:s organisation för utbildning, vetenskap, kultur och kommunikation, som står bakom den särskilda dagen. Unesco vill se denna dag som ett tillfälle att hylla böcker och författare och att sprida glädje kring litteratur och läsning.
I Lindesberg brukat biblioteket varje år uppmärksamma Världsbokdagen med någon form av aktivitetet. I år bjuder man besökarna in till boksafari.
– I vanliga fall får biblioteksbesökarna bara se de öppna hyllorna, förklarar Arne Johnsson, Lindesbergs bibliotek. Men nu tänkte vi öppna källarutrymmet och visa de gömda och lagrade böckerna som ingen annars har tillgång till.
Boksafarin på Lindesbergs stadsbibliotek anordnas tre omgångar där den första startar klockan 17.00. Arne Johnsson räknar med att visningen kommer att ta cirka 30-40 minuter och Stefan Jansson från Kulturskolan deltar också på ett hörn.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.