I kväll finns det en unik chans att upptäcka bibliotekets gömda boksamlingar med Arne Johnsson och Stefan Jansson som ciceroner. Då kommer bland annat det annars låsta magasinet att öppnas för allmänheten. Den 23 april firas Världsbokdagen och många bibliotek runt om i världen uppmärksammar böcker och läsning. I Lindesberg bjuder biblioteket in till boksafari.- Vi vill erbjuda en upptäcktsvandring bland bibliotekets gömmor, säger Arne Johnsson på Lindesbergs stadsbibliotek. Kanske kan man möta böcker man sällar annars ser.
Den 23 april arrangeras aktiviteter världen över för att fira Världsbok- och upphovsrättsdagen. Det är Unesco, FN:s organisation för utbildning, vetenskap, kultur och kommunikation, som står bakom den särskilda dagen. Unesco vill se denna dag som ett tillfälle att hylla böcker och författare och att sprida glädje kring litteratur och läsning.
I Lindesberg brukat biblioteket varje år uppmärksamma Den 23 april arrangeras aktiviteter världen över för att fira Världsbok- och upphovsrättsdagen. Det är Unesco, FN:s organisation för utbildning, vetenskap, kultur och kommunikation, som står bakom den särskilda dagen. Unesco vill se denna dag som ett tillfälle att hylla böcker och författare och att sprida glädje kring litteratur och läsning.
I Lindesberg brukat biblioteket varje år uppmärksamma Världsbokdagen med någon form av aktivitetet. I år bjuder man besökarna in till boksafari.
– I vanliga fall får biblioteksbesökarna bara se de öppna hyllorna, förklarar Arne Johnsson, Lindesbergs bibliotek. Men nu tänkte vi öppna källarutrymmet och visa de gömda och lagrade böckerna som ingen annars har tillgång till.
Boksafarin på Lindesbergs stadsbibliotek anordnas tre omgångar där den första startar klockan 17.00. Arne Johnsson räknar med att visningen kommer att ta cirka 30-40 minuter och Stefan Jansson från Kulturskolan deltar också på ett hörn.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.