I kväll finns det en unik chans att upptäcka bibliotekets gömda boksamlingar med Arne Johnsson och Stefan Jansson som ciceroner. Då kommer bland annat det annars låsta magasinet att öppnas för allmänheten. Den 23 april firas Världsbokdagen och många bibliotek runt om i världen uppmärksammar böcker och läsning. I Lindesberg bjuder biblioteket in till boksafari.- Vi vill erbjuda en upptäcktsvandring bland bibliotekets gömmor, säger Arne Johnsson på Lindesbergs stadsbibliotek. Kanske kan man möta böcker man sällar annars ser.
Den 23 april arrangeras aktiviteter världen över för att fira Världsbok- och upphovsrättsdagen. Det är Unesco, FN:s organisation för utbildning, vetenskap, kultur och kommunikation, som står bakom den särskilda dagen. Unesco vill se denna dag som ett tillfälle att hylla böcker och författare och att sprida glädje kring litteratur och läsning.
I Lindesberg brukat biblioteket varje år uppmärksamma Den 23 april arrangeras aktiviteter världen över för att fira Världsbok- och upphovsrättsdagen. Det är Unesco, FN:s organisation för utbildning, vetenskap, kultur och kommunikation, som står bakom den särskilda dagen. Unesco vill se denna dag som ett tillfälle att hylla böcker och författare och att sprida glädje kring litteratur och läsning.
I Lindesberg brukat biblioteket varje år uppmärksamma Världsbokdagen med någon form av aktivitetet. I år bjuder man besökarna in till boksafari.
– I vanliga fall får biblioteksbesökarna bara se de öppna hyllorna, förklarar Arne Johnsson, Lindesbergs bibliotek. Men nu tänkte vi öppna källarutrymmet och visa de gömda och lagrade böckerna som ingen annars har tillgång till.
Boksafarin på Lindesbergs stadsbibliotek anordnas tre omgångar där den första startar klockan 17.00. Arne Johnsson räknar med att visningen kommer att ta cirka 30-40 minuter och Stefan Jansson från Kulturskolan deltar också på ett hörn.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras