Äntligen bjuder den långa hösten på lov i Lindesbergs kommun. Allt som oftast finns det fullspäckat lovprogram som sträcker sig över dagarna 26-30 oktober innehållande allt möjligt spännande och roligt.
Det är väl sällan som ett lov inte är efterlängtat och ännu mer kan det bli om det finns en uppsjö av skojiga grejer att hitta på. Bland annat finns det ett lovprogram som kan hämtas på biblioteket eller hos Café 37:an.
Lindesbergs Fritidsgård anordnar mycket roligheter under veckan, (denna riktar sig till elever i klass 4:an-9:an) och de huserar vanligtvis på Björkhagaskolan, men vid olika arrangemang och aktiviteter så kan man också hålla till på andra platser. Till exempel hålls en FIFA 16-turnering, som spelas individuellt, under veckan. Den spelas på antingen XBOX eller PS3, och man måste ha köpt biljett i förväg.
Måndag:
Klockan 10-14 kan man till lovpris bowla vid Arenakrogen.
16.00 visas ”LasseMajas Detektivbyrå: Stella Nostra” på Folkets Hus Bio.
17.30 kan man, om man är 6 år eller äldre, lyssna till rysliga berättelser om spöken, gastar och annat övernaturligt.
17-21 håller fritidsgården öppet, och grupp 1-4 spelar FIFA-turneringen.
Tisdag:
På Lindesbergs Stadsbibliotek klockan 10 kan man ta med sig en nalle eller två och fira internationella Nalledagen.
Klockan 10-14 kan man till lovpris bowla vid Arenakrogen.
Lanet Cyber Rift drar igång klockan 14.00, och pågår i ett dygn, man håller till på Björkhagaskolan.
Onsdag:
Klockan 10-14 är det discobowling vid Arenakrogen.
10-12 är man välkommen att Halloweenpyssla på Lindesbergs Stadsbibliotek.
11-14 kan man göra papper hos Frövifors Pappersbruksmuseum, och trycka och måla sina egna julkort.
Klockan 15-18 kommer Backa Studio på besök för att skapa film tillsammans med ungdomar i åldern 13-18 år.
16-17.30 visas ”Hotell Transylvanien 2” i 3D på Folkets Hus Bio.
17-21 håller fritidsgården öppet, grupp 5-8 spelar FIFA 16.
För den modiga kan man klockan 22.00 gå på nattbio och se filmen ”Paranormal Activity: The Ghost Dimension” i 3D, från 15 år.
Torsdag:
13.00 är det drag på Björkhagaskolan då en höstlovsturnering i schack hålls.
15.00 är man välkommen att prova på curling i Curlinghallen vid Lindehov.
17-21 kan man besöka fritidsgården där en biljardcup kommer anordnas. Det är även finalspel i FIFA 16-turneringen, förstapriset är en matchtröja.
18-20 har biblioteket en Bokslukarkväll, och Kristina Blom berättar att biblioteket har ju stängt då, så man måste ha med sig sin biljett som man hämtar på biblioteket. Och det är bara för barn mellan 9-12 år.
En minuter efter midnatt, 00.01-02.30 har den senaste Bond-filmen ”Spectre” Sverigepremiär i Folkets Hus Bion.
Fredag:
Vid Lindesberg Arena kan man testa på Bubbleball. 12-13.30 är det för skolår 4-6, klockan 13.30-15.00 skolår 7-9.
17.00 visas premiären av biofilmen PAN på Folkets Hus.
För den som valde att sova istället för att se premiären av Bond-filmen visas den igen klockan 20.00.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.