Ett stort mediauppbåd bevakade under torsdagen bombdramat vid polisstationen i Lindesberg. Det var vid åttatiden på morgonen som personalen upptäckte en tapetkartong vid entrédörren och genast utrymdes stationen och de närliggande husen. Med tanke på de tidigare bombhot som riktats mot polisen så vidtog man genast de säkerhetsåtgärder som situationen krävde. Ett bombteam från Stockholm kontaktades och efter många timmars väntan dök de upp med bombvagn och övrig utrustning.
En ur teamet skickades fram för att ta röntgenbilder på den misstänkta bomben. Efter man granskat plåtarna noggrant så kunde man konstatera att kartongen inte innehöll något metalliskt material. Alltså kunde man ganska säkert säga att det inte rörde sig om någon bomb.
Allt pekade då på att den misstänkta bomben i själva verket var ett djur.
Först trodde man det rörde sig om en orm som någon djurägare tröttnat på. Men bara sekunder efter att närpolischefen informerat medierna om ormen så tog det hela en ny vändning. Bombteknikerna vid entrén öppnade lådan och ut rusade en kattunge. Det var både lättade och leende poliser som tittade upp mot den plats som trängdes av filmteam och fotografer från TV och tidningar. Vem som placerat kartongen och varför är fortfarande okänt. Katten såg ut att vara helt oskadd då den rusade bort längs gatan, men något skräckslagen av uppmärksamheten. ”Bomben” är på frifot, sade Lars Törnqvist med ett leende som kommentar till pressen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.