På måndagsförmiddagen höjdes säkerheten i kommunhuset med anledning av en hotbild mot personalen.
– Det är en enskild person som uttalat hotet, säger kommunchef Christer Lenke som bekräftar att det handlar om ett bombhot.
Det råder fortfarande en del oklarheter kring det uttalade hotet mot kommunhuset i Lindesberg, som på måndagsmorgonen resulterade i att man höjde säkerheten genom skärpt bevakning och kontroll av samtliga som passerar i entrén. En polisuppgift säger dock att det kan röra sig om en missnöjesyttring efter ett besked från socialtjänsten, som inte har accepterats av vederbörande. Detta enligt Tommy Lindh, polisens presskommunikatör i region Bergslagen.
– Enligt vad jag kan se här, så har en patrull varit på plats i kommunhuset redan i fredags. Då med anledning av att en person uttalat ett hot, som kan tolkas som en missnöjesyttring efter ett besked från socialtjänsten, säger Lindh.
Tidigare idag uttalade sig kommunchef Christer Lenke om situationen och sade då att han nåddes av beskedet i samband med att kommunhuset öppnades efter helgen.
– Men jag är osäker på när det här hotet uttalades av den här personen, men det skall röra sig om ett verbalt hot som uttalats på plats i kommunhuset, berättar han.
Vakter kontrollerar nu samtliga personer som besöker kommunhuset.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.