På måndagsförmiddagen höjdes säkerheten i kommunhuset med anledning av en hotbild mot personalen.
– Det är en enskild person som uttalat hotet, säger kommunchef Christer Lenke som bekräftar att det handlar om ett bombhot.
Det råder fortfarande en del oklarheter kring det uttalade hotet mot kommunhuset i Lindesberg, som på måndagsmorgonen resulterade i att man höjde säkerheten genom skärpt bevakning och kontroll av samtliga som passerar i entrén. En polisuppgift säger dock att det kan röra sig om en missnöjesyttring efter ett besked från socialtjänsten, som inte har accepterats av vederbörande. Detta enligt Tommy Lindh, polisens presskommunikatör i region Bergslagen.
– Enligt vad jag kan se här, så har en patrull varit på plats i kommunhuset redan i fredags. Då med anledning av att en person uttalat ett hot, som kan tolkas som en missnöjesyttring efter ett besked från socialtjänsten, säger Lindh.
Tidigare idag uttalade sig kommunchef Christer Lenke om situationen och sade då att han nåddes av beskedet i samband med att kommunhuset öppnades efter helgen.
– Men jag är osäker på när det här hotet uttalades av den här personen, men det skall röra sig om ett verbalt hot som uttalats på plats i kommunhuset, berättar han.
Vakter kontrollerar nu samtliga personer som besöker kommunhuset.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.