På måndagsförmiddagen höjdes säkerheten i kommunhuset med anledning av en hotbild mot personalen.
– Det är en enskild person som uttalat hotet, säger kommunchef Christer Lenke som bekräftar att det handlar om ett bombhot.
Det råder fortfarande en del oklarheter kring det uttalade hotet mot kommunhuset i Lindesberg, som på måndagsmorgonen resulterade i att man höjde säkerheten genom skärpt bevakning och kontroll av samtliga som passerar i entrén. En polisuppgift säger dock att det kan röra sig om en missnöjesyttring efter ett besked från socialtjänsten, som inte har accepterats av vederbörande. Detta enligt Tommy Lindh, polisens presskommunikatör i region Bergslagen.
– Enligt vad jag kan se här, så har en patrull varit på plats i kommunhuset redan i fredags. Då med anledning av att en person uttalat ett hot, som kan tolkas som en missnöjesyttring efter ett besked från socialtjänsten, säger Lindh.
Tidigare idag uttalade sig kommunchef Christer Lenke om situationen och sade då att han nåddes av beskedet i samband med att kommunhuset öppnades efter helgen.
– Men jag är osäker på när det här hotet uttalades av den här personen, men det skall röra sig om ett verbalt hot som uttalats på plats i kommunhuset, berättar han.
Vakter kontrollerar nu samtliga personer som besöker kommunhuset.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.