I våras pratade vi med bonden Margareta Berg i Resta, som medverkar i TV4s succéprogram Bonde söker fru. Nu söker inte Margareta en fru, men väl en man. Nytt för denna säsong är alltså att bönderna som tävlar är både kvinnor och män.
Tidigare i år, i maj, visades upptakten till årets Bonde söker fru. Detta program var ett presentationsprogram där folket fick lära känna de tävlanden lite bättre. Sedan dess har folk från hela landet kunnat skicka kärleksbrev till den bonde man finner mest tilltalande. Ikväll kommer vi få se programledaren Linda Isacsson resa runt till de åtta och lämna över breven personligen. De fyra som fått flest brev står på säker mark – och stannar i tävlingen.
Sedan det blev känt att en bonde från Lindesbergstrakten skulle medverka, så har vardagen på Margaretas gård inte varit så väldigt annorlunda.
-Nej, det har inte varit så mycket uppståndelse kring det här. Visst händer det att en och annan kommer fram och hälsar, men annars har jag inte märkt så mycket. Det är ju inte direkt första gången någon från Lindesberg är med i rutan, säger hon.
Betydligt mer uppvaktning har skett i Stockholm – från journalisterna. Redan i våras fick Margareta vara med i TV4s Nyhetsmorgon – och idag kan den som önskar se ett webb-tv-inslag med bönderna på Dagens Nyheters nätupplaga. Klicka här>>
Programmet visas alltså ikväll (onsdag) – och då får vi också veta om Margaretas tid i rutan är över, eller om hon får chansen att finna ”den glade skit” som hon eventuellt kan tänka sig som livskamrat.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.