I våras pratade vi med bonden Margareta Berg i Resta, som medverkar i TV4s succéprogram Bonde söker fru. Nu söker inte Margareta en fru, men väl en man. Nytt för denna säsong är alltså att bönderna som tävlar är både kvinnor och män.
Tidigare i år, i maj, visades upptakten till årets Bonde söker fru. Detta program var ett presentationsprogram där folket fick lära känna de tävlanden lite bättre. Sedan dess har folk från hela landet kunnat skicka kärleksbrev till den bonde man finner mest tilltalande. Ikväll kommer vi få se programledaren Linda Isacsson resa runt till de åtta och lämna över breven personligen. De fyra som fått flest brev står på säker mark – och stannar i tävlingen.
Sedan det blev känt att en bonde från Lindesbergstrakten skulle medverka, så har vardagen på Margaretas gård inte varit så väldigt annorlunda.
-Nej, det har inte varit så mycket uppståndelse kring det här. Visst händer det att en och annan kommer fram och hälsar, men annars har jag inte märkt så mycket. Det är ju inte direkt första gången någon från Lindesberg är med i rutan, säger hon.
Betydligt mer uppvaktning har skett i Stockholm – från journalisterna. Redan i våras fick Margareta vara med i TV4s Nyhetsmorgon – och idag kan den som önskar se ett webb-tv-inslag med bönderna på Dagens Nyheters nätupplaga. Klicka här>>
Programmet visas alltså ikväll (onsdag) – och då får vi också veta om Margaretas tid i rutan är över, eller om hon får chansen att finna ”den glade skit” som hon eventuellt kan tänka sig som livskamrat.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.