Lindesbergs Centrumförening har anställt Börje Larsson som Centrumledare, han kommer nu att jobba aktivt med de förslag och idéer som kommer in till föreningen. Som vi tidigare skrivit så är Centrumföreningens mål att skapa en trivsammare stad, både för invånarna och de turister som varje år besöker Lindesberg. –Jag vet att man kan åstadkomma mycket bara man har viljan, för det är inte pengar det handlar om utan hur man går tillväga, säger Börje Larsson. Vi i Linde är alltför blinda för det vi har, det är bara att se sig omkring, t ex hur många städer har en så vacker infart med två sjöar som omfamnar staden, eller våra gamla fina hus som ger en mysig atmosfär. Det är bl a där vi kan göra mycket som ökar trivseln. Om vi tar en titt på Strandpromenaden, den skulle man kunna förlänga runt hela sjön så att man kan ta en promenad längs med vattnet. Det är ju så enkelt men gör så mycket, säger Börje. Att man inte har utnyttjat naturen vi har är synd. Ta en titt på Jokkasjärvi, ville man åka dit innan det fanns ett ishotell eller tävlingar i forsränning? Svaret är nej. Men man har tagit till vara på det man har, d v s vatten, is och snö och nu är samhället känt i hela landet, ja till och med utländska turister kommer till Jokkasjärvi för att se på det omtalade ishotellet. Nej, nog finns det idéer alltid och nu ska vi göra allt för att förverkliga dessa också, säger Börje Larsson. Han påpekar att det är viktigt att Ni, d v s invånarna kommer med era synpunkter och idéer och allt är av intresse.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.