Med 0-4 på poängtavlan efter de första fem minuterna mot de Allsvenska nykomlingarna Kärra HF så såg det ljust ut för LIF Lindesberg under lördagens bortamatch, efter ett starkt övertag i halvtid så visade set sig att inledningen av matchens andra halvlek skulle bli matchavgörande, något som inte var till LIFs fördel.
Med en uddamålsseger mot AIK bakom sig från föregående helg och med tabellpoängen viktigare är någonsin så var det ett starkt LIF Lindesberg som tog sig till Hisingen i Göteborg där fjolårssäsongens division 1-lag Kärra HF väntade.
Inför höstens hemmamatch mot det aktuella motståndarlaget sade LIF Lindesbergs lagkapten Albin Järlstam till Lindenytt att ”Kärra kan vara ett av de bästa lagen att kvala sig uppåt från division 1 på väldigt länge” vilket innebär att man inte skulle förvänta sig något enkelt möte när man nu var på deras hemmaplan.
Med matchen igång så inledde LIF i ledningen, redan efter 5 minuter hade Lindesberg spelat sig till 4 gjorda mål medan lagets målvakt Robert Mjörnander hållit nollan i det egna målet.
Kärra tog upp jakten på ledningen och trots att LIF valde att ta en tidig time-out så var motståndarlaget hack i häl på Linde-laget efter 18 minuter där Kärra fått in sitt andra straffmål för matchen vilket kvitterade ställningen till 11-11, LIF Lindesberg avslutade dock starkt där Fatlum Ahmeti inledde de tre sista minuterna med ett straffmål för att sedan följa upp med tre raka mål innan halvtidsvilan.
När den andra halvleken skulle inledas såg det omedelbart mörkt ut för LIF Lindesberg då motståndarlaget Kärra inledde halvleken med 6 raka mål innan LIF lämnade in time-outkortet, något som gjorde att Linde gått från en 2-målsledning till ett 4-målsunderläge på bara 7 minuter.
Efter time-outen så började lagen började byta mål med varandra och trots att båda lagen fick varsin straff så hade målvakterna full koll på sina uppgifter och släppte inte in något straffkast.
Målbytet gick igenom resten av den andra halvleken där LIF tuffa halvleksinledning i slutändan stod som matchavgörande då det var fyra mål i slutändan var lagens mellanskillnad.
Resultat Kärra HF-LIF Lindesberg
Slutresultat: 23-28 (15-17)
Publik: 297 personer
Målgörare: Albin Järlstam (8), Fatlum Ahmeti (6), Jesper Nilsson (5), Max Broman (4), Axel Magnusson (2), Asso Eliassi (1), Fabian Lindholm (1), Herman Bosson (1)
Nästa bortamatch: Söndagen 16:e februari vs HK Torslanda Elit i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.