Med 0-4 på poängtavlan efter de första fem minuterna mot de Allsvenska nykomlingarna Kärra HF så såg det ljust ut för LIF Lindesberg under lördagens bortamatch, efter ett starkt övertag i halvtid så visade set sig att inledningen av matchens andra halvlek skulle bli matchavgörande, något som inte var till LIFs fördel.
Med en uddamålsseger mot AIK bakom sig från föregående helg och med tabellpoängen viktigare är någonsin så var det ett starkt LIF Lindesberg som tog sig till Hisingen i Göteborg där fjolårssäsongens division 1-lag Kärra HF väntade.
Inför höstens hemmamatch mot det aktuella motståndarlaget sade LIF Lindesbergs lagkapten Albin Järlstam till Lindenytt att ”Kärra kan vara ett av de bästa lagen att kvala sig uppåt från division 1 på väldigt länge” vilket innebär att man inte skulle förvänta sig något enkelt möte när man nu var på deras hemmaplan.
Med matchen igång så inledde LIF i ledningen, redan efter 5 minuter hade Lindesberg spelat sig till 4 gjorda mål medan lagets målvakt Robert Mjörnander hållit nollan i det egna målet.
Kärra tog upp jakten på ledningen och trots att LIF valde att ta en tidig time-out så var motståndarlaget hack i häl på Linde-laget efter 18 minuter där Kärra fått in sitt andra straffmål för matchen vilket kvitterade ställningen till 11-11, LIF Lindesberg avslutade dock starkt där Fatlum Ahmeti inledde de tre sista minuterna med ett straffmål för att sedan följa upp med tre raka mål innan halvtidsvilan.
När den andra halvleken skulle inledas såg det omedelbart mörkt ut för LIF Lindesberg då motståndarlaget Kärra inledde halvleken med 6 raka mål innan LIF lämnade in time-outkortet, något som gjorde att Linde gått från en 2-målsledning till ett 4-målsunderläge på bara 7 minuter.
Efter time-outen så började lagen började byta mål med varandra och trots att båda lagen fick varsin straff så hade målvakterna full koll på sina uppgifter och släppte inte in något straffkast.
Målbytet gick igenom resten av den andra halvleken där LIF tuffa halvleksinledning i slutändan stod som matchavgörande då det var fyra mål i slutändan var lagens mellanskillnad.
Resultat Kärra HF-LIF Lindesberg
Slutresultat: 23-28 (15-17)
Publik: 297 personer
Målgörare: Albin Järlstam (8), Fatlum Ahmeti (6), Jesper Nilsson (5), Max Broman (4), Axel Magnusson (2), Asso Eliassi (1), Fabian Lindholm (1), Herman Bosson (1)
Nästa bortamatch: Söndagen 16:e februari vs HK Torslanda Elit i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.