Med 0-4 på poängtavlan efter de första fem minuterna mot de Allsvenska nykomlingarna Kärra HF så såg det ljust ut för LIF Lindesberg under lördagens bortamatch, efter ett starkt övertag i halvtid så visade set sig att inledningen av matchens andra halvlek skulle bli matchavgörande, något som inte var till LIFs fördel.
Med en uddamålsseger mot AIK bakom sig från föregående helg och med tabellpoängen viktigare är någonsin så var det ett starkt LIF Lindesberg som tog sig till Hisingen i Göteborg där fjolårssäsongens division 1-lag Kärra HF väntade.
Inför höstens hemmamatch mot det aktuella motståndarlaget sade LIF Lindesbergs lagkapten Albin Järlstam till Lindenytt att ”Kärra kan vara ett av de bästa lagen att kvala sig uppåt från division 1 på väldigt länge” vilket innebär att man inte skulle förvänta sig något enkelt möte när man nu var på deras hemmaplan.
Med matchen igång så inledde LIF i ledningen, redan efter 5 minuter hade Lindesberg spelat sig till 4 gjorda mål medan lagets målvakt Robert Mjörnander hållit nollan i det egna målet.
Kärra tog upp jakten på ledningen och trots att LIF valde att ta en tidig time-out så var motståndarlaget hack i häl på Linde-laget efter 18 minuter där Kärra fått in sitt andra straffmål för matchen vilket kvitterade ställningen till 11-11, LIF Lindesberg avslutade dock starkt där Fatlum Ahmeti inledde de tre sista minuterna med ett straffmål för att sedan följa upp med tre raka mål innan halvtidsvilan.
När den andra halvleken skulle inledas såg det omedelbart mörkt ut för LIF Lindesberg då motståndarlaget Kärra inledde halvleken med 6 raka mål innan LIF lämnade in time-outkortet, något som gjorde att Linde gått från en 2-målsledning till ett 4-målsunderläge på bara 7 minuter.
Efter time-outen så började lagen började byta mål med varandra och trots att båda lagen fick varsin straff så hade målvakterna full koll på sina uppgifter och släppte inte in något straffkast.
Målbytet gick igenom resten av den andra halvleken där LIF tuffa halvleksinledning i slutändan stod som matchavgörande då det var fyra mål i slutändan var lagens mellanskillnad.
Resultat Kärra HF-LIF Lindesberg
Slutresultat: 23-28 (15-17)
Publik: 297 personer
Målgörare: Albin Järlstam (8), Fatlum Ahmeti (6), Jesper Nilsson (5), Max Broman (4), Axel Magnusson (2), Asso Eliassi (1), Fabian Lindholm (1), Herman Bosson (1)
Nästa bortamatch: Söndagen 16:e februari vs HK Torslanda Elit i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.