Med 0-4 på poängtavlan efter de första fem minuterna mot de Allsvenska nykomlingarna Kärra HF så såg det ljust ut för LIF Lindesberg under lördagens bortamatch, efter ett starkt övertag i halvtid så visade set sig att inledningen av matchens andra halvlek skulle bli matchavgörande, något som inte var till LIFs fördel.
Med en uddamålsseger mot AIK bakom sig från föregående helg och med tabellpoängen viktigare är någonsin så var det ett starkt LIF Lindesberg som tog sig till Hisingen i Göteborg där fjolårssäsongens division 1-lag Kärra HF väntade.
Inför höstens hemmamatch mot det aktuella motståndarlaget sade LIF Lindesbergs lagkapten Albin Järlstam till Lindenytt att ”Kärra kan vara ett av de bästa lagen att kvala sig uppåt från division 1 på väldigt länge” vilket innebär att man inte skulle förvänta sig något enkelt möte när man nu var på deras hemmaplan.
Med matchen igång så inledde LIF i ledningen, redan efter 5 minuter hade Lindesberg spelat sig till 4 gjorda mål medan lagets målvakt Robert Mjörnander hållit nollan i det egna målet.
Kärra tog upp jakten på ledningen och trots att LIF valde att ta en tidig time-out så var motståndarlaget hack i häl på Linde-laget efter 18 minuter där Kärra fått in sitt andra straffmål för matchen vilket kvitterade ställningen till 11-11, LIF Lindesberg avslutade dock starkt där Fatlum Ahmeti inledde de tre sista minuterna med ett straffmål för att sedan följa upp med tre raka mål innan halvtidsvilan.
När den andra halvleken skulle inledas såg det omedelbart mörkt ut för LIF Lindesberg då motståndarlaget Kärra inledde halvleken med 6 raka mål innan LIF lämnade in time-outkortet, något som gjorde att Linde gått från en 2-målsledning till ett 4-målsunderläge på bara 7 minuter.
Efter time-outen så började lagen började byta mål med varandra och trots att båda lagen fick varsin straff så hade målvakterna full koll på sina uppgifter och släppte inte in något straffkast.
Målbytet gick igenom resten av den andra halvleken där LIF tuffa halvleksinledning i slutändan stod som matchavgörande då det var fyra mål i slutändan var lagens mellanskillnad.
Resultat Kärra HF-LIF Lindesberg
Slutresultat: 23-28 (15-17)
Publik: 297 personer
Målgörare: Albin Järlstam (8), Fatlum Ahmeti (6), Jesper Nilsson (5), Max Broman (4), Axel Magnusson (2), Asso Eliassi (1), Fabian Lindholm (1), Herman Bosson (1)
Nästa bortamatch: Söndagen 16:e februari vs HK Torslanda Elit i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.