En ny spelare har anlänt till Linde Volley. Kanadensiska Cate Sykes gjorde sverigedebut när Linde Volley gästade Gislaved, för sin sjätte match för säsongen. Trots nya namn i truppen så räckte det inte hela vägen, även om man bjöd hemmalaget på jämna strider om setsegrarna.
Säsongens sjätte match i Elitserien spelades på bortaplan under lördagen. Inför helgens möte mot Gislaved så hade Linde Volley utökat sin trupp med kanadensiska Cate Sykes, en av de två förstärkningsspelarna som nu har anlänt till Sverige.
Den 21-åriga kanadensaren kommer ursprungligen från Vancouver där hon har spelat tre säsonger på universitetsnivå. I sin svenska debut under lördagen fick hon inleda som libero.
Trots nya namn i truppen så fick man inte med sig några setsegrar. Efter en inledande jämn drabbning i första setet, så blev nästkommande set en stor förlust för Linde Volley.
Inför det avslutande setet fick nykomlingen Cate Sykes byta position och kunde spela in tre poäng till sitt nya lag. Trots en ny jämn drabbning, så räckte det inte för att tvinga in matchen i några nya set.
Resultat Gislaved-Linde Volley
Slutresultat: 3-0 (25-22, 25-12, 25-21)
Publik: 70 personer
Poänggörare: Laura Reeks (13), Hali Drezet (7), Merta Sjögren (5), Zeinab Kamara (5), Cate Sykes (3), Jennifer Tausis (1), Tara Corcoran (1)
Läget i tabellen: Efter sex spelade matcher står Linde Volley sist i tabellen, ännu utan poäng. Värnamo och RIG Falköping är närmast i tabellen med tre poäng vardera. Hylte Halmstad placeras först med 20 poäng, tabellettan har enbart förlorat tre set under säsongen.
Nästa match: Söndagen 14:e november vs Värnamo i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.