En ny spelare har anlänt till Linde Volley. Kanadensiska Cate Sykes gjorde sverigedebut när Linde Volley gästade Gislaved, för sin sjätte match för säsongen. Trots nya namn i truppen så räckte det inte hela vägen, även om man bjöd hemmalaget på jämna strider om setsegrarna.
Säsongens sjätte match i Elitserien spelades på bortaplan under lördagen. Inför helgens möte mot Gislaved så hade Linde Volley utökat sin trupp med kanadensiska Cate Sykes, en av de två förstärkningsspelarna som nu har anlänt till Sverige.
Den 21-åriga kanadensaren kommer ursprungligen från Vancouver där hon har spelat tre säsonger på universitetsnivå. I sin svenska debut under lördagen fick hon inleda som libero.
Trots nya namn i truppen så fick man inte med sig några setsegrar. Efter en inledande jämn drabbning i första setet, så blev nästkommande set en stor förlust för Linde Volley.
Inför det avslutande setet fick nykomlingen Cate Sykes byta position och kunde spela in tre poäng till sitt nya lag. Trots en ny jämn drabbning, så räckte det inte för att tvinga in matchen i några nya set.
Resultat Gislaved-Linde Volley
Slutresultat: 3-0 (25-22, 25-12, 25-21)
Publik: 70 personer
Poänggörare: Laura Reeks (13), Hali Drezet (7), Merta Sjögren (5), Zeinab Kamara (5), Cate Sykes (3), Jennifer Tausis (1), Tara Corcoran (1)
Läget i tabellen: Efter sex spelade matcher står Linde Volley sist i tabellen, ännu utan poäng. Värnamo och RIG Falköping är närmast i tabellen med tre poäng vardera. Hylte Halmstad placeras först med 20 poäng, tabellettan har enbart förlorat tre set under säsongen.
Nästa match: Söndagen 14:e november vs Värnamo i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.