En ny spelare har anlänt till Linde Volley. Kanadensiska Cate Sykes gjorde sverigedebut när Linde Volley gästade Gislaved, för sin sjätte match för säsongen. Trots nya namn i truppen så räckte det inte hela vägen, även om man bjöd hemmalaget på jämna strider om setsegrarna.
Säsongens sjätte match i Elitserien spelades på bortaplan under lördagen. Inför helgens möte mot Gislaved så hade Linde Volley utökat sin trupp med kanadensiska Cate Sykes, en av de två förstärkningsspelarna som nu har anlänt till Sverige.
Den 21-åriga kanadensaren kommer ursprungligen från Vancouver där hon har spelat tre säsonger på universitetsnivå. I sin svenska debut under lördagen fick hon inleda som libero.
Trots nya namn i truppen så fick man inte med sig några setsegrar. Efter en inledande jämn drabbning i första setet, så blev nästkommande set en stor förlust för Linde Volley.
Inför det avslutande setet fick nykomlingen Cate Sykes byta position och kunde spela in tre poäng till sitt nya lag. Trots en ny jämn drabbning, så räckte det inte för att tvinga in matchen i några nya set.
Resultat Gislaved-Linde Volley
Slutresultat: 3-0 (25-22, 25-12, 25-21)
Publik: 70 personer
Poänggörare: Laura Reeks (13), Hali Drezet (7), Merta Sjögren (5), Zeinab Kamara (5), Cate Sykes (3), Jennifer Tausis (1), Tara Corcoran (1)
Läget i tabellen: Efter sex spelade matcher står Linde Volley sist i tabellen, ännu utan poäng. Värnamo och RIG Falköping är närmast i tabellen med tre poäng vardera. Hylte Halmstad placeras först med 20 poäng, tabellettan har enbart förlorat tre set under säsongen.
Nästa match: Söndagen 14:e november vs Värnamo i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).