En ny spelare har anlänt till Linde Volley. Kanadensiska Cate Sykes gjorde sverigedebut när Linde Volley gästade Gislaved, för sin sjätte match för säsongen. Trots nya namn i truppen så räckte det inte hela vägen, även om man bjöd hemmalaget på jämna strider om setsegrarna.
Säsongens sjätte match i Elitserien spelades på bortaplan under lördagen. Inför helgens möte mot Gislaved så hade Linde Volley utökat sin trupp med kanadensiska Cate Sykes, en av de två förstärkningsspelarna som nu har anlänt till Sverige.
Den 21-åriga kanadensaren kommer ursprungligen från Vancouver där hon har spelat tre säsonger på universitetsnivå. I sin svenska debut under lördagen fick hon inleda som libero.
Trots nya namn i truppen så fick man inte med sig några setsegrar. Efter en inledande jämn drabbning i första setet, så blev nästkommande set en stor förlust för Linde Volley.
Inför det avslutande setet fick nykomlingen Cate Sykes byta position och kunde spela in tre poäng till sitt nya lag. Trots en ny jämn drabbning, så räckte det inte för att tvinga in matchen i några nya set.
Resultat Gislaved-Linde Volley
Slutresultat: 3-0 (25-22, 25-12, 25-21)
Publik: 70 personer
Poänggörare: Laura Reeks (13), Hali Drezet (7), Merta Sjögren (5), Zeinab Kamara (5), Cate Sykes (3), Jennifer Tausis (1), Tara Corcoran (1)
Läget i tabellen: Efter sex spelade matcher står Linde Volley sist i tabellen, ännu utan poäng. Värnamo och RIG Falköping är närmast i tabellen med tre poäng vardera. Hylte Halmstad placeras först med 20 poäng, tabellettan har enbart förlorat tre set under säsongen.
Nästa match: Söndagen 14:e november vs Värnamo i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.