LIF Lindesberg är på väg framåt! Efter en stark seger mot Karlskrona på bortaplan, så kom den andra raka segern när laget gästade Rimbo under onsdagen. Med ett rött kort på Rimbos stjärnspelare Ken Tollbring i den första halvleken, så tog LIF tillfället i akt och segrade med hela sex bollar.
Det hettar till i botten av den Allsvenska tabellen. Fyra lag strider om att undvika de två automatiska nedflyttningsplatserna och under onsdagskvällen skulle samtliga fyra lagen göra upp om nya poäng, däribland LIF Lindesberg.
Medan bottenlagen Kärra och Torslanda spelade oavgjort, så blev det seger för Anderstorp och LIF Lindesberg. Resultaten gör att det bara skiljer två poäng mellan tabellens fyra nedersta positioner.
Onsdagens seger för LIF gjordes på bortaplan mot Rimbo, som i sin tur placeras i tabellens mittpunkt. Rimbo fick den klart bästa inledningen och höll 3-0 inom matchens första fem minuter.
LIF krigade sig framåt där det stora vändningstillfället kom efter 26 spelade minuter. Då åkte Rimbos rutinerade stjärnspelare Ken Tollbring på ett direkt rött kort, vilket gav LIF Lindesberg chansen att ta sig igenom Rimbos spel.
LIF klev förbi Rimbo i den andra halvleken. Redan innan matchens sista tio minuter, stod gästande LIF starka med fyramålsledningen 27-31 där lagets målvakt, Lukas Wallinder, fick göra mål på öppen kasse. En ledning som ökades till en sexmålsseger.
Herman Bosson gästade bänken för första gången på väldigt länge, vilket kan vara ett tecken på att comebacken närmar sig. Bosson var aldrig ute på planen men deltog i lineupen.
Resultat Rimbo HK Roslagen-LIF Lindesberg
Slutresultat: 32-38 (19-17)
Publik: 381 personer
Målgörare: Max Broman (7), Jesper Nilsson (6), Joakim Bååk (6), Fabian Lindholm (5), Emil Pettersson (5), Oskar Cosmo (4), Algot Hane (2), Asso Eliassi (2), Lukas Wallinder (1)
Nästa planerade match: Söndag 27:e februari vs Tyresö Handboll i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.