LIF Lindesberg är på väg framåt! Efter en stark seger mot Karlskrona på bortaplan, så kom den andra raka segern när laget gästade Rimbo under onsdagen. Med ett rött kort på Rimbos stjärnspelare Ken Tollbring i den första halvleken, så tog LIF tillfället i akt och segrade med hela sex bollar.
Det hettar till i botten av den Allsvenska tabellen. Fyra lag strider om att undvika de två automatiska nedflyttningsplatserna och under onsdagskvällen skulle samtliga fyra lagen göra upp om nya poäng, däribland LIF Lindesberg.
Medan bottenlagen Kärra och Torslanda spelade oavgjort, så blev det seger för Anderstorp och LIF Lindesberg. Resultaten gör att det bara skiljer två poäng mellan tabellens fyra nedersta positioner.
Onsdagens seger för LIF gjordes på bortaplan mot Rimbo, som i sin tur placeras i tabellens mittpunkt. Rimbo fick den klart bästa inledningen och höll 3-0 inom matchens första fem minuter.
LIF krigade sig framåt där det stora vändningstillfället kom efter 26 spelade minuter. Då åkte Rimbos rutinerade stjärnspelare Ken Tollbring på ett direkt rött kort, vilket gav LIF Lindesberg chansen att ta sig igenom Rimbos spel.
LIF klev förbi Rimbo i den andra halvleken. Redan innan matchens sista tio minuter, stod gästande LIF starka med fyramålsledningen 27-31 där lagets målvakt, Lukas Wallinder, fick göra mål på öppen kasse. En ledning som ökades till en sexmålsseger.
Herman Bosson gästade bänken för första gången på väldigt länge, vilket kan vara ett tecken på att comebacken närmar sig. Bosson var aldrig ute på planen men deltog i lineupen.
Resultat Rimbo HK Roslagen-LIF Lindesberg
Slutresultat: 32-38 (19-17)
Publik: 381 personer
Målgörare: Max Broman (7), Jesper Nilsson (6), Joakim Bååk (6), Fabian Lindholm (5), Emil Pettersson (5), Oskar Cosmo (4), Algot Hane (2), Asso Eliassi (2), Lukas Wallinder (1)
Nästa planerade match: Söndag 27:e februari vs Tyresö Handboll i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
Många är trötta inom vården och politikerna vägrar att lyssna på hur vi önskar att ha det, och vad som funkar för det är vi som är på golvet så här kommer en liten text till bland annat dom som sitter och styr.
En man i 30-årsåldern greps under natten till lördag misstänkt för grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, grovt rattfylleri under påverkan av narkotika samt brott mot knivlagen. Enligt polisen skall mannen bland annat ha kört på vägskyltar under färden – samt kört ut i mötande trafik.
– Mannen skall även ha kört i väldigt hög hastighet innan vi fick stopp på fordonet efter ett kort efterföljande, berättar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. I år kunde man även presentera det helt nya Industritekniska programmet, som olika företagsrepresentanter stolt visade upp.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Minoritetsstyret i Lindesberg lade under tisdagen fram ett förslag till Kommunstyrelsens beredande om att i tre steg höja friskvårdsbidraget för kommunens anställda. Målsättningen är att på tre år kunna höja bidraget från dagens 1200 kronor till 2000 kronor per år.
– Vi ser en satsning på kommunens personals hälsa som en prioritet, säger man i ett pressmeddelande.
Som en del av Guldsmedshytte SK:s jubileumsfirande bjuds det på dansanta toner! På scenen i Lindeskolans aula lördagen den 25 oktober står det klassiska svenska dansbandet Sten & Stanley, som utlovar en oförglömlig kväll fylld med musik och minnen. Nu har fyra av LindeNytts läsare chansen att vinna varsin biljett till evenemanget – genom att svara rätt på vår tävlingsfråga.
I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett fågellarm på min mobil! Ett larm som jag så länge har väntat på…
Det som började som en helt vanlig skoldag förvandlades snabbt till ett inferno av beväpnade poliser, helikoptrar och ett ständigt pågående larm om inrymning på Brotorpsskolan i Lindesberg. Strax efter klockan 15 kunde de sista eleverna lämna skolan, och återförenas med sina oroliga föräldrar.
– När det händer sådana här större händelser vill vi ta det säkra före det osäkra, vi vet ju inte förrän vi har genomsökt skolan, så då tar vi alla resurser vi har. Därför kom helikoptrar och insatsstyrkan, vi tömmer polisstationerna och åker hit så fort som möjligt, säger kommissarie Stefan Toll.