Jobb, skola och välfärd står högt på dagordningen när Socialdemokraterna går till val 2014. Men den viktigaste frågan av alla, som ska jämna vägen för Lindesbergs framtida utveckling, är ett ökat bostadsbyggande.- Vi vill bygga minst 50 nya lägenheter per år, säger Bengt Storbacka, ordförande för S i Lindesberg. Kommunen har de senaste fyra åren sanerat ekonomin och skaffat muskler för att klara en sådan expansion. Nu gäller det att få alla andra aktörer, som Länsstyrelsen, med på båten.
Valrörelsen har startat för Socialdemokraterna i Lindesberg som idag presenterade sitt nytryckta valprogram. Fokus för partiet är att lyfta frågor kring jobb, skola och välfärd. En stor del av valmanifestet innehåller redan kända och påbörjade satsningar som tillväxtkassan, skapandet av ett Nyföretagarcentrum och Kom i jobb, dvs erbjudande om arbete istället för försörjningsstöd. Känt sedan tidigare är också byggandet av en ny högstadieskola liksom arbetet för att utveckla ett attraktivt handelscentrum.
Inom skolans områden vill Socialdemokraterna stärka lärarna för att kunna förbättra resultaten i skolan. Förutom att bygga en ny högstadieskola vill partiet också minska barngrupperna från förskola till och med årskurs 3.
– Vi har fått indikationer på att det finns föräldrar som inte känner sig trygga med den barnomsorg vi erbjuder på vissa ställen, säger kommunalrådet Irja Gustavsson. Det tar vi på allvar och vi kommer att titta på varje barngrupp individuellt för att undersöka vilka grupper som fungerar bra och vilka som behöver extra stöd. Men en större reform för att minska barngruppernas omfattning kräver att det blir regeringsskifte och nya statsbidrag.
När det gäller kommunens vård och omsorg vill Socialdemokraterna att brukarna ska kunna få välja mellan flera maträtter och få mer flexibla mattider. Man vill också skapa mötesplatser i de större tätorterna. Dessutom lovar partiet att från och med januari 2015 ska alla undersköterskor ha rätt till heltid samt att delade turer ska minimeras.
– Detta är en jämställdhetsfråga, menar Irja Gustavsson. Vi börjar med undersköterskor denna mandatperiod för att i etapper så småningom kunna erbjuda samma rätt till samtliga anställda i kommunen.
Socialdemokraternas vision är att Lindesbergs invånarantal ska växa med ett par tusen invånare och därmed ska kommunen få mer skatteintäkter för att utveckla skolan och den övriga välfärden.
– Det allt står och faller med är dock möjligheten att hitta bostad i vår kommun, menar kommunalrådet Anders Ceder. Som situationen är nu är det oerhört bekymmersamt när exempelvis våra företag får svårt att rekrytera kompetent personal på grund av bostadsbristen. Ska vi få en attraktiv kommun med hög sysselsättningsgrad måste bostadsbyggandet komma igång nu.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.