Jobb, skola och välfärd står högt på dagordningen när Socialdemokraterna går till val 2014. Men den viktigaste frågan av alla, som ska jämna vägen för Lindesbergs framtida utveckling, är ett ökat bostadsbyggande.- Vi vill bygga minst 50 nya lägenheter per år, säger Bengt Storbacka, ordförande för S i Lindesberg. Kommunen har de senaste fyra åren sanerat ekonomin och skaffat muskler för att klara en sådan expansion. Nu gäller det att få alla andra aktörer, som Länsstyrelsen, med på båten.
Valrörelsen har startat för Socialdemokraterna i Lindesberg som idag presenterade sitt nytryckta valprogram. Fokus för partiet är att lyfta frågor kring jobb, skola och välfärd. En stor del av valmanifestet innehåller redan kända och påbörjade satsningar som tillväxtkassan, skapandet av ett Nyföretagarcentrum och Kom i jobb, dvs erbjudande om arbete istället för försörjningsstöd. Känt sedan tidigare är också byggandet av en ny högstadieskola liksom arbetet för att utveckla ett attraktivt handelscentrum.
Inom skolans områden vill Socialdemokraterna stärka lärarna för att kunna förbättra resultaten i skolan. Förutom att bygga en ny högstadieskola vill partiet också minska barngrupperna från förskola till och med årskurs 3.
– Vi har fått indikationer på att det finns föräldrar som inte känner sig trygga med den barnomsorg vi erbjuder på vissa ställen, säger kommunalrådet Irja Gustavsson. Det tar vi på allvar och vi kommer att titta på varje barngrupp individuellt för att undersöka vilka grupper som fungerar bra och vilka som behöver extra stöd. Men en större reform för att minska barngruppernas omfattning kräver att det blir regeringsskifte och nya statsbidrag.
När det gäller kommunens vård och omsorg vill Socialdemokraterna att brukarna ska kunna få välja mellan flera maträtter och få mer flexibla mattider. Man vill också skapa mötesplatser i de större tätorterna. Dessutom lovar partiet att från och med januari 2015 ska alla undersköterskor ha rätt till heltid samt att delade turer ska minimeras.
– Detta är en jämställdhetsfråga, menar Irja Gustavsson. Vi börjar med undersköterskor denna mandatperiod för att i etapper så småningom kunna erbjuda samma rätt till samtliga anställda i kommunen.
Socialdemokraternas vision är att Lindesbergs invånarantal ska växa med ett par tusen invånare och därmed ska kommunen få mer skatteintäkter för att utveckla skolan och den övriga välfärden.
– Det allt står och faller med är dock möjligheten att hitta bostad i vår kommun, menar kommunalrådet Anders Ceder. Som situationen är nu är det oerhört bekymmersamt när exempelvis våra företag får svårt att rekrytera kompetent personal på grund av bostadsbristen. Ska vi få en attraktiv kommun med hög sysselsättningsgrad måste bostadsbyggandet komma igång nu.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.