Kommunchef Lennart Jansson fick gehör från kommunstyrelsen för sitt förslag om att låta Lindesbergsbostäder bygga nya bostäder. Önskemålet är att man redan till nästa år kommer igång med nybyggnationen. Men hur det hela skall finansieras är inte utrett ännu.
Lennart Jansson är dock mycket tydlig med att nybyggnationen ej får belasta skattebetalarna. Det här måste finansieras med egna medel, förklarar han.
-Vi kan inte låta skattebetalarna stå för notan för andras bostäder. Det här är en investering som ska betalas med egna insatser, säger Lennart.
Det kommunala bostadsbolaget, Libo, kan eventuellt hämta en del finanser i egna ägor – skogen. Men exakt hur mycket ”rena pengar” där finns att hämta, är en oklarhet i denna stund.
-Det är självklart så att det går att få ut rena pengar i skogen. Hur mycket är dock något som måste ses över innan man kan säga med bestämdhet, kommenterar Jansson.
Kommunchefen försöker inte på något vis undvika det faktum att nybyggnationer av detta slag är väldigt svårt att få god ekonomi i. Men han anser att det finns en annan vinst i detta.
-Det talas om bostadsbrist i tätorten och det gagnar inte oss i frågan om att öka antalet invånare. Har vi inte bostäder att erbjuda kan vi inte heller förvänta oss att folk ska söka sig hit. Och för varje ny invånare får vi ju faktiskt närmare 50 000 kr i skattepengar, poängterar Jansson.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.