Kommunchef Lennart Jansson fick gehör från kommunstyrelsen för sitt förslag om att låta Lindesbergsbostäder bygga nya bostäder. Önskemålet är att man redan till nästa år kommer igång med nybyggnationen. Men hur det hela skall finansieras är inte utrett ännu.
Lennart Jansson är dock mycket tydlig med att nybyggnationen ej får belasta skattebetalarna. Det här måste finansieras med egna medel, förklarar han.
-Vi kan inte låta skattebetalarna stå för notan för andras bostäder. Det här är en investering som ska betalas med egna insatser, säger Lennart.
Det kommunala bostadsbolaget, Libo, kan eventuellt hämta en del finanser i egna ägor – skogen. Men exakt hur mycket ”rena pengar” där finns att hämta, är en oklarhet i denna stund.
-Det är självklart så att det går att få ut rena pengar i skogen. Hur mycket är dock något som måste ses över innan man kan säga med bestämdhet, kommenterar Jansson.
Kommunchefen försöker inte på något vis undvika det faktum att nybyggnationer av detta slag är väldigt svårt att få god ekonomi i. Men han anser att det finns en annan vinst i detta.
-Det talas om bostadsbrist i tätorten och det gagnar inte oss i frågan om att öka antalet invånare. Har vi inte bostäder att erbjuda kan vi inte heller förvänta oss att folk ska söka sig hit. Och för varje ny invånare får vi ju faktiskt närmare 50 000 kr i skattepengar, poängterar Jansson.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.