Vecka 30 så startade en vetenskaplig expedition i sjön Råsvalen. En grupp på fem personer tog sig an uppgiften att avslöja myten som lurar i sjön, och med hjälp av sonar och ekolod skulle man finna svaret på gåtan som förbryllat oss i många år – nämligen om det verkligen finns ett sjöodjur i Råsvalens djupa vatten. Men expeditionen, ledd av Roland Stenlund, blev tyvärr inte så framgångsrik som man önskat, åtminstone inte den här sommaren. Visserligen hördes märkliga och intressanta ljud natten mellan onsdag och torsdag, men när gruppen skulle spela in ljudet packade utrustningen ihop. Så någon ljudupptagning på ”fenomenet” som senare skulle ha analyseras gick i stöpet. Var det en sjunken trädstam, en gammelgädda, eller var det sjöodjuret? Ja, den frågan förblir tyvärr ett obesvarat mysterium – och kanske lika bra det för mytens välmående? -Det var sonaret som inte höll måttet, så vi ska försöka att bygga ett eget sonar tills nästa gång, säger Roland till LindeNytt. Nästa gång? Ja, manskapet beslutade sig för att göra ett nytt försök nästa år. Då ska förhoppningsvis malen eller sjöodjuret hittas.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.