Lindesbergs kommun har fortfarande inte lyckats att vända den negativa trend som återgetts i Svenskt Näringslivs ranking sedan flera år tillbaka. På tisdagsmorgonen publicerades årets listor – och Lindesberg är alltså alltjämt kvar i botten.
Rankingen bygger på företagarnas egna erfarenheter och bedömning av t ex kommunal service och tjänstemäns och politikers attityder till företagande. Lindesberg placerar sig på plats 264 bland landets 290 kommuner i årets ranking. Det är visserligen fem placeringar bättre än föregående år – men enligt Svenskt Näringsliv är den förändringen mer eller mindre obetydlig. Det är alltså inte ett tecken på förbättring.
I ett pressmeddelande skriver Karl Hulterström, Svenskt Näringsliv i Örebro, att kommunledningarna i norra Örebro län måste ta sig en rejäl funderare över situationen som råder. Man måste helt enkelt göra det bättre för såväl dagens som framtidens företagare. Rankingen talar ett mycket tydligt språk som en kommunledning inte har råd att ignorera om man vill utveckla näringslivet. Bakåtsträvan ger inga nya företag eller arbetstillfällen, varken nu eller på sikt.
Karl Hulterström påpekar dock att Lindesberg och övriga norrkommuner har goda förutsättningar att vända denna trend. Man måste dock erkänna den gemensamma nämnaren först.
-Att resultatet är genomgående lågt, samtidigt som det finns gemensamma organisationer inom områden som har med service till företagen att göra, borde vara en väckarklocka, kommenterar Karl Hulterström.
Läs hela rankingen på denna länk: Svenskt Näringsliv
Lindesbergs tidigare placeringar
2005: 274
2006: 205
2007: 215
2008: 252
2009: 269
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.