I förra veckan öppnades den nya ungdomsgården ”Hillstreet UG” i Lindesberg. Senare i vår skall satsningen utvärderas, men redan nu ser man väldigt positivt på hur uppstarten har sett ut.
– Det känns väldigt trevligt, det känns som att det behövs något sådant här och att vi på Hillstreet kan göra lite skillnad, skapa en plats där ungdomar kan träffas och ha det bra, säger Christer Pilblad som sköter verksamheten tillsammans med kollegorna Dennis Arkanius och Christoffer Wilhelmsson.
Ungdomsgården på Hillstreet är öppen varje tisdag och onsdag. Efter endast fyra kvällar har man kunnat se en positiv trend, ett tiotal ungdomar har dykt upp vid varje tillfälle som har ägnat sig åt aktiviteter som att spela biljard, TV-spel, prova på musik/studio, teckna och måla – eller bara hänga med polarna. Flera av dem är dessutom återkommande. Förhoppningen nu är att det fortsätter så här – och på sikt att ännu fler hittar dit.
– Det har varit riktigt bra och hittills är det flest från mellanstadieklasserna som lockats hit, men även några ungdomar i högstadieålder har tittat in. Jag tror att fler kommer besöka ungdomsgården i takt med att det blir lite ljusare om kvällarna, det är ju inte alla som har möjlighet att få skjuts till och från. Dessutom borde det öka i takt med att de som redan kommer hit tar med sig sina vänner vi nästa besök, säger Christer Pilblad.
Som LindeNytt tidigare rapporterat, öppnades den nya ungdomsgården på Kullgatan i Lindesberg genom samverkan med frivilliga krafter, föreningsverksamhet och med Studiefrämjandet i ryggen. Hillstreets ungdomsgård har öppnats på prov och efter en utvärdering i april i år, kommer beslut fattas om dess eventuella fortsättning.
Sedan starten för drygt en vecka sedan, har man redan hunnit utveckla konceptet – detta på önskemål från ungdomarna själva.
– Det kom förbi några ungdomar från gymnasiet och undrade om det fanns möjlighet att även de kunde komma hit. Vi såg inga problem med det, så de stannade kvar här i en timme ungefär och spelade biljard. Fortsättningsvis kommer vi även låta gymnasieelever besöka ungdomsgården under samma tider som högstadieeleverna, säger Pilblad.
Hillstreets ungdomsgårds öppettider
Tisdagar och onsdagar: Årskurs 4-6 kl. 16-19. Årskurs 7-9 samt gymnasiet kl. 18-21.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.