I förra veckan öppnades den nya ungdomsgården ”Hillstreet UG” i Lindesberg. Senare i vår skall satsningen utvärderas, men redan nu ser man väldigt positivt på hur uppstarten har sett ut.
– Det känns väldigt trevligt, det känns som att det behövs något sådant här och att vi på Hillstreet kan göra lite skillnad, skapa en plats där ungdomar kan träffas och ha det bra, säger Christer Pilblad som sköter verksamheten tillsammans med kollegorna Dennis Arkanius och Christoffer Wilhelmsson.
Ungdomsgården på Hillstreet är öppen varje tisdag och onsdag. Efter endast fyra kvällar har man kunnat se en positiv trend, ett tiotal ungdomar har dykt upp vid varje tillfälle som har ägnat sig åt aktiviteter som att spela biljard, TV-spel, prova på musik/studio, teckna och måla – eller bara hänga med polarna. Flera av dem är dessutom återkommande. Förhoppningen nu är att det fortsätter så här – och på sikt att ännu fler hittar dit.
– Det har varit riktigt bra och hittills är det flest från mellanstadieklasserna som lockats hit, men även några ungdomar i högstadieålder har tittat in. Jag tror att fler kommer besöka ungdomsgården i takt med att det blir lite ljusare om kvällarna, det är ju inte alla som har möjlighet att få skjuts till och från. Dessutom borde det öka i takt med att de som redan kommer hit tar med sig sina vänner vi nästa besök, säger Christer Pilblad.
Som LindeNytt tidigare rapporterat, öppnades den nya ungdomsgården på Kullgatan i Lindesberg genom samverkan med frivilliga krafter, föreningsverksamhet och med Studiefrämjandet i ryggen. Hillstreets ungdomsgård har öppnats på prov och efter en utvärdering i april i år, kommer beslut fattas om dess eventuella fortsättning.
Sedan starten för drygt en vecka sedan, har man redan hunnit utveckla konceptet – detta på önskemål från ungdomarna själva.
– Det kom förbi några ungdomar från gymnasiet och undrade om det fanns möjlighet att även de kunde komma hit. Vi såg inga problem med det, så de stannade kvar här i en timme ungefär och spelade biljard. Fortsättningsvis kommer vi även låta gymnasieelever besöka ungdomsgården under samma tider som högstadieeleverna, säger Pilblad.
Hillstreets ungdomsgårds öppettider
Tisdagar och onsdagar: Årskurs 4-6 kl. 16-19. Årskurs 7-9 samt gymnasiet kl. 18-21.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.