Brädspelstorsdag på Hillstreet; men vare sig klassikerna Monopol eller Fia med knuff syntes till. Det här är en helt annan nivå av brädspel, och är dessutom ett sätt att få ungdomarna att prata och diskutera med varandra.
Det är Rickhard Nilsén som ligger bakom grundandet av Hillstreets brädspelstorsdagar. Konceptet har Rickhard fått från en kollega i Karlstad som där startade samma sak.
– Då tänkte jag att vi skulle ha samma grej här också. Vi träffas varje torsdag och spelar en rad olika spel. Det beror helt på vad vi är sugna på för kvällen, säger Rickhard.

Trots att det är brädspel som gäller så har det välkända Monopolet ratats och ersatts av helt andra sorters spel. En säljare försöker ta in varor i staden, men först måste man passera tulltjänstemannen med sin påse innehållande röda eller gröna kort. Gröna är okej, röda inte. Tänker tulltjänstemannen välja att kika i påsen eller inte?
– Man ljuger och diskuterar. Spel överlag fungerar så att man slår tärningen och flyttar antal steg. Här måste man fundera hur man ska göra. Man måste vara listig, försöka övertala att det bara är bra grejer i påsen, förklarar Rickhard angående en variant av spelen.
I många av spelen står allt på engelska, något som kan vara klurigt för de yngre att klara av.
– Man får lära sig uttryck i engelskan som inte finns i Monopol, det är helt andra uttryck och ord, säger Christer Pilblad och Rickhard fortsätter:
– Det är inte bara ett spel. De lär sig att diskutera. Visst, det är mycket ljuga men man lär sig hur man läser andra personer. Vi spelar spel på plats och efteråt utvärderar vi för att få ut något av det. Var det roligt? Lätt att lära sig? Det skapar diskussioner och man får se vad man lärt sig.
Torsdagarna har snabbt blivit uppskattade och ökat med mer än det dubbla, och ännu fler är på väg. Alla åldrar är välkomna; är man fortfarande för ung för att spela kan man istället vara med och titta på. Och äldre är således mycket uppskattade.
– Det är jättekul om det kommer hit äldre som har spelat mycket tidigare, eller inte har spelat alls. Vi vill visa vad vi pysslar med. Det är inga problem att äldre kommer hit, det är enbart positivt. Vi välkomnar alla åldrar, säger Rickhard.
– Det här ska vara en mötesplats, där äldre och yngre kan träffas, inflikar Christer.
Spelandet pågår mellan 16-21, då är det garanterat personal på plats, men som bekant går klockan fort när man har roligt och förra veckan lämnade inte de sista lokalen förrän en bra stund efter midnatt. Både Rickhard och Christer är eniga om att man i den här digitala världen behöver variera oss med brädspel där man faktiskt kommunicerar med varandra.

Tim Karlsson (till höger i bild) sitter just och spelar tillsammans med fyra kompisar. Han är riktigt brädspelsinbiten och har nu spelat i många år.
– Jag är ensambarn så jag fick dra hem till kompisar och spela med dem. Jag hade kompisar som jag spelade med på mellanstadiet. Det är lika delar strategitänk och tur, de balanserar ut sig själva, berättar Tim.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.