Brädspelstorsdag på Hillstreet; men vare sig klassikerna Monopol eller Fia med knuff syntes till. Det här är en helt annan nivå av brädspel, och är dessutom ett sätt att få ungdomarna att prata och diskutera med varandra.
Det är Rickhard Nilsén som ligger bakom grundandet av Hillstreets brädspelstorsdagar. Konceptet har Rickhard fått från en kollega i Karlstad som där startade samma sak.
– Då tänkte jag att vi skulle ha samma grej här också. Vi träffas varje torsdag och spelar en rad olika spel. Det beror helt på vad vi är sugna på för kvällen, säger Rickhard.

Trots att det är brädspel som gäller så har det välkända Monopolet ratats och ersatts av helt andra sorters spel. En säljare försöker ta in varor i staden, men först måste man passera tulltjänstemannen med sin påse innehållande röda eller gröna kort. Gröna är okej, röda inte. Tänker tulltjänstemannen välja att kika i påsen eller inte?
– Man ljuger och diskuterar. Spel överlag fungerar så att man slår tärningen och flyttar antal steg. Här måste man fundera hur man ska göra. Man måste vara listig, försöka övertala att det bara är bra grejer i påsen, förklarar Rickhard angående en variant av spelen.
I många av spelen står allt på engelska, något som kan vara klurigt för de yngre att klara av.
– Man får lära sig uttryck i engelskan som inte finns i Monopol, det är helt andra uttryck och ord, säger Christer Pilblad och Rickhard fortsätter:
– Det är inte bara ett spel. De lär sig att diskutera. Visst, det är mycket ljuga men man lär sig hur man läser andra personer. Vi spelar spel på plats och efteråt utvärderar vi för att få ut något av det. Var det roligt? Lätt att lära sig? Det skapar diskussioner och man får se vad man lärt sig.
Torsdagarna har snabbt blivit uppskattade och ökat med mer än det dubbla, och ännu fler är på väg. Alla åldrar är välkomna; är man fortfarande för ung för att spela kan man istället vara med och titta på. Och äldre är således mycket uppskattade.
– Det är jättekul om det kommer hit äldre som har spelat mycket tidigare, eller inte har spelat alls. Vi vill visa vad vi pysslar med. Det är inga problem att äldre kommer hit, det är enbart positivt. Vi välkomnar alla åldrar, säger Rickhard.
– Det här ska vara en mötesplats, där äldre och yngre kan träffas, inflikar Christer.
Spelandet pågår mellan 16-21, då är det garanterat personal på plats, men som bekant går klockan fort när man har roligt och förra veckan lämnade inte de sista lokalen förrän en bra stund efter midnatt. Både Rickhard och Christer är eniga om att man i den här digitala världen behöver variera oss med brädspel där man faktiskt kommunicerar med varandra.

Tim Karlsson (till höger i bild) sitter just och spelar tillsammans med fyra kompisar. Han är riktigt brädspelsinbiten och har nu spelat i många år.
– Jag är ensambarn så jag fick dra hem till kompisar och spela med dem. Jag hade kompisar som jag spelade med på mellanstadiet. Det är lika delar strategitänk och tur, de balanserar ut sig själva, berättar Tim.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.